Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ministři EU vyzvali Moskvu k zastavení nepřátelských akcí

Ministři zahraničí EUna závěr svého mimořádného zasedání v Bruselu vyzvali Rusko, aby okamžitě zastavilo veškeré nepřátelské akce na hranicích s Ukrajinou a aby stáhlo své síly z této hranice. Jakoukoli jednostrannou ruskou vojenskou akci na Ukrajině by považovali za "bezostyšné porušení mezinárodního práva". "Shodli jsme se, že Rusko bohužel pokračuje v tom chování, za které bylo kritizováno a za které jsme uvalili speciální opatření. Tím pádem jsme potvrdili, že v této situaci není možnost jednat o změně a že ta opatření pokračují," řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Kyjev dnes potvrdil informace zahraničních médií, že na ukrajinské území v noci pronikla kolona ruských bojových vozidel, což Moskva popírá. Znepokojení nad údajným vpádem vyjádřila i Severoatlantická aliance. Kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka prohlásila, že většinu ruské kolony ukrajinské dělostřelectvo zničilo.

EU souhlasí s tím, aby členské země vyzbrojovaly Kurdy

Evropská unie souhlasí s tím, aby členské státy podle svého uvážení vyzbrojovaly irácké Kurdy bojující proti radikálům z Islámského státu. Na mimořádné schůzce v Bruselu se na tom shodli unijní ministři zahraničí. Na společném vyzbrojování Kurdů se ovšem Brusel nedohodl. O vyzbrojování Kurdů uvažuje i Česká republika. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nevyloučil, že by takovou pomoc mohla Praha poskytnout společně s dalšími zeměmi. Rozhodnutí v této věci se očekává koncem srpna, kdy se sejde česká vláda. Ze zemí EU dodala zbraně Kurdům prozatím podle všeho jen Francie. Vyzbrojování nevylučuje ani Británie či Německo. Unijní ministři zahraničí odsoudili zvěrstva a porušování lidských práv, kterých se radikálové dopouštějí na náboženských menšinách.

Irák podle velvyslance vítá českou pomoc proti islamistům

Irák vítá, že mu Česká republika chce poskytnout vojenský materiál pro boj s islámskými radikály. ČTK to v rozhovoru řekl irácký velvyslanec v Praze Husajn Mualla. Iráku je podle něj jedno, zda chystanou pomoc dostane vládní armáda nebo síly autonomního Kurdistánu, který islamistům čelí. Záměr české vlády přivítal i šéf opoziční TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. O zbraně požádal mezinárodní společenství Masúd Barzání, prezident iráckého Kurdistánu, který čelí ofenzivě islamistů.

Irácký velvyslanec by byl rád, kdyby Irák navštívil český prezident

Irácký velvyslanec v České republice Husajn Mualla by byl rád, kdyby Irák po dlouhé době navštívil český prezident. V rozhovoru pro ČTK řekl, že bývalá hlava státu Václav Klaus na pozvání do země neodpověděl, a tak doufá, že se tam vypraví jeho nástupce Miloš Zeman. Podle ředitele zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka se ale vzhledem k výbušné situaci v Iráku letos se Zemanovou návštěvou Bagdádu nepočítá. Podle Mually by ale střety vládních sil s islámskými radikály neměly být pro návštěvu překážkou.

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval 15 nových soudců

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 15 nových soudců obecných soudů. Je mezi nimi i odborník na správní právo Filip Dienstbier, který zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu. Většina nováčků nahradí soudce, kteří za poslední čtvrtletí z justice odešli. Podle prezidenta Zemana je největší bolestí české justice délka soudních řízení. Justice by se podle něj mohla inspirovat například ve Spojených státech, kde platí zákon o rychlých soudech. Podle této normy by od zahájení do skončení soudního řízení nemělo uplynout více než 100 dnů, uvedla hlava státu.

V Česku se v září uskuteční rozsáhlé letecké cvičení NATO

V Česku se v září uskuteční rozsáhlé letecké cvičení NATO. Zúčastní se ho kromě českých letců i piloti a vojáci z 11 spojeneckých zemí. Kromě gripenů a ruských vrtulníků řady Mi do něj budou zařazeny také stíhačky F-16 nebo bojové vrtulníky Apache. ČTK to řekla Magdaléna Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Půjde o největší mezinárodní cvičení, které se letos v Česku uskuteční. Jeho úkolem má být společný výcvik aliančních jednotek. Cvičení s názvem Ample Strike se bude konat od 3. září do 15. září. Nasazeno bude 30 letadel a vrtulníků a 50 kusů pozemní techniky.

Tým Kobra zabránil únikům za 650 mil. Kč při obchodování s palivy

Speciální policejní útvar Kobra zabránil možnému podvodu při obchodování s pohonnými hmotami. Tým proti daňovým podvodům při zásahu u obchodníků zabránil škodě ve výši 650 milionů korun a zajistil 700.000 litrů pohonných hmot, které také poslouží na úhradu daňového nedoplatku. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Generálního ředitelství cel a protikorupční policie. Zásah zaměřený na boj proti daňovým únikům začal již před několika měsíci. Podle zástupce ředitele Generálního ředitelství cel Davida Chovance podezřelý daňový subjekt začal do Česka dovážet velké množství pohonných hmot zejména z Německa, které nakupoval bez daně, ale při prodeji odběratelé už daně platili.

KGB podle Mitrochina nasadila v ČSSR desítky nelegálních agentů

Československé události v letech 1968 a 1969 a také polské studentské nepokoje v následujících letech utvrdily v sovětské tajné službě KGB přesvědčení, že musí mít i v socialistických zemích nelegálně působící agenty. Vyplývá to z dokumentů z archivu někdejšího zaměstnance KGB Vasilije Mitrochina, který byl nedávno zpřístupněn v Británii. Mezi úspěchy, které KGB vypočítává v souvislosti s působením svých nelegálních pracovníků v ČSSR, je také zmínka, že se jim podařilo zabránit "druhému Palachovi". Takzvaní nelegální příslušníci tajných služeb obecně pracují na území jiného státu pod falešnou identitou. V případě KGB v letech 1968 a 1969 zjevně často jako občané západních zemí, vyplývá z archivních dokumentů. Mnozí z nich jsou v materiálech označeni krycími jmény, Mitrochin někdy zmínil i jejich konkrétní úkoly v Československu.

Odborník na dějiny československé Státní bezpečnosti Prokop Tomek má však o pravdivosti záznamů pochybnosti. KGB i ostatní komunistické rozvědky nasazovaly nelegální agenty hlavně na Západě, ve "spřátelených zemích" to bylo podle něj méně obvyklé. "Bylo velice komplikované je do toho prostředí infiltrovat. Člověk, který přišel odnikud, aby získal postavení a přitom má vybudovanou falešnou identitu, to je strašně komplikované," tvrdí historik z Vojenského historického ústavu v Praze. Stejný názor má i Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Pozůstatky těžby uranu v Mydlovarech zmizí do deseti let

Laguny s radioaktivními odpady, které u Mydlovar na jihu Čech zbyly po zpracování uranové rudy, zmizí do deseti let. Novinářům to řekl ředitel s.p. Diamo Tomáš Rychtařík. Původně se přitom počítalo, že sanace skončí o 12 let později, v roce 2036. Za 26 let bylo rekultivováno teprve jediné ze sedmi odkališť, která se rozkládají na 270 hektarech, a také nejnebezpečnější část závodu - chemická úpravna uranové rudy. Ministr průmyslu Jan Mládek, který se přijel podívat, jak sanace největší staré ekologické zátěže v kraji pokračuje, je smutný z toho, že se podniku nepodařilo vyčerpat na sanaci dalšího odkaliště evropskou dotaci z minulého plánovacího období, díky odvolávání k antimonopolnímu úřadu. V nastávajícím plánovacím období bude peněz méně. Sanace ale podle něj přesto pokročila.

Dva muži zemřeli po pádu malého letadla na Orlickoústecku

Při pádu malého letadla u Třebovic na Orlickoústecku zahynuli oba členové posádky, řekla ČTK mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková. Šlo o malé vrtulové ultralehké letadlo VL-3. "Mrtví jsou dva muži středního až vyššího věku. Údajně měli být z orlickoústeckého aeroklubu," řekla ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Helena Škuligová.

ČT: Státní zástupce vrátil kauzu Lidových domků na začátek

Městské státní zastupitelství v Praze po dvou měsících zrušilo stíhání dvou představitelů realitní společnosti Lidové domky, kteří byli podezřelí z okradení několika stovek klientů. Lidé přišli v projektu o skoro 50 milionů korun. Vyšetřování se vrací na začátek a hrozí jeho promlčení, uvedla Česká televize. Stavební firma lákala lidi na koupi novostaveb za Prahou a inkasovala zálohy, klienti se však bydlení na periferii nedočkali. "Nebyl prokázán úmysl podezřelých si svěřenou věc, tedy finanční prostředky, přisvojit," zdůvodnila rozhodnutí Městského státního zastupitelství jeho mluvčí Štěpánka Zenklová.

Pořadatelé očekávají v průvodu Prague Pride na 20.000 účastníků

Kolem 20.000 účastníků očekávají letos pořadatelé v průvodu hrdosti gayů a leseb, jímž v sobotu v Praze vyvrcholí festival Prague Pride. Účastníci vyrazí ve 13:00 z Václavského náměstí na Letnou. Ještě předtím jim v přístupu k soše svatého Václava chtějí zabránit národovci, kteří proti akci protestují. Projít centrem metropole má také pochod pro rodinu Mladých křesťanských demokratů. Karnevalový průvod hrdosti se v Praze koná už počtvrté. Poprvé prošel centrem hlavního města v roce 2011. Tehdy se do něj zapojilo 8000 lidí. Minulý rok to bylo 20.000 lidí.

Projekt Živé kino v Jihlavě zahájí film o řidiči Smetanovi

Film Dobrý řidič Smetana promítaný v trolejbusu městské hromadné dopravy v Jihlavě zahájí 11. ročník projektu Živé kino, který je součástí 18. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Živé kino nabídne divákům celkem pět snímků. Další projekce se uskuteční v amfiteátru letního kina, před obchodním centrem City Park, v galerii Půda a pod plánovaným mostem přes Sasovské údolí. Novinářům to řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Živé kino se v Jihlavě uskuteční od 22. do 30. srpna. "Projekt je známý tím, že se snaží hledat místa, která s filmy vnitřně souvisí. Hned první film o řidiči olomoucké hromadné dopravy, jenž přimaloval na plakáty politiků na jeho autobusu tykadla a byl za to odsouzen, se proto uskuteční v trolejbusu," řekl Hovorka.

V Praze dnes začíná 5. ročník festivalu Opera Barocca

Na nádvoří paláce rodu Clam-Gallasů v Praze dnes představením Sotto le stelle (Pod hvězdami) začíná 5. ročník festivalu Opera Barocca. Program do 7. září připomeneme především rok 1714, respektive několik 300letých jubileí. Letošní ročník ponese podtitul Oběti lásce. Budou uvedena scénická představení, která odkazují na atmosféru barokních slavností na přelomu 17. a 18. století a dbají na inscenační autenticitu. Jako hosté festivalu se představí sopranista Francesco Divito a kontratenorista Alessandro Giangrande.

Fotografie na Václavské náměstí připomínají srpen 1968

Výstava fotografií Milana Linharta předznamenala na dolní části Václavského náměstí happening, který se tu uskuteční ve výroční den okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Snímky na osmi velkoplošných panelech zachycují vzrušené události 21. srpna 1968 v centru Prahy i situaci o rok později, kdy totalitní moc začala s represemi. Každý den se mají promítat archivní dokumenty i hrané snímky inspirované "Pražským jarem" 1968.

V Trutnově začal druhý den hudebního festivalu Trutnoff

Legendární kapela Mama Bubo, která měla v Trutnově vystoupit již před 30 lety na akci zrušené po zásahu tehdejší Státní bezpečností (StB), otevřela na trutnovském amfiteátru Na Bojišti druhý den festivalu Trutnoff Open Air. Program pokračoval tradiční bohoslužbou. Briští Cradle Of Filth budou podle pořadatelů možná vůbec nejtemnější skupinou, která kdy v Trutnově vystoupila. Členem britské kapely je brněnský bubeník Martin Škaroupka vystupující pod jménem Marthus. Festival, který je letos věnován indiánským obětem masakru u Sand Creeku v roce 1864 a ideálům 17. listopadu 1989, tradičně počet návštěvníků neoznamuje. Festival ve čtvrtek otevřela ekumenická bohoslužba, první den osobně akci pozdravil americký herec Elijah Wood, představitel hobita Froda ve filmové trilogii Pán prstenů. Největšími hvězdami letošního Trutnoff Open Air Festivalu jsou písničkářka Patti Smithová, která zazpívá v sobotu, a španělští Ska-P. Ti vystoupí v neděli večer.

Nevřeň na Plzeňsku otevřelo objekt s expozicí o těžbě kaolinu

Malá vesnička Nevřeň na severním Plzeňsku má novou atrakci, otevírá Centrum Caolinum neboli multifunkční objekt s expozicí o unikátní hlubinné těžbě kaolinu v obci. Objekt za zhruba 15 milionů korun, při jehož navrhování se architekti inspirovali štolami v místním podzemí, je dominantou vesnice. Jeho velký sál s multimediálním vybavením bude sloužit pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí.

Oštěpařka Špotáková má první zlato z ME, vyhrála o 20 centimetrů

Oštěpařka Barbora Špotáková poprvé vyhrála mistrovství Evropy. Ve finále v Curychu hodila pátým pokusem 64,41 metru a o 20 cm porazila Srbku Tatjanu Jelačovou. Třetí skončila dlouho vedoucí Němka Linda Stahlová, letošní světová jednička.

Ve finále ME jsou mílař Holuša i diskařky Staňková s Kubelovou

Stoprocentní úspěšnost měli na mistrovství Evropy v Curychu čeští atleti v kvalifikačním programu. Do finále závodu na 1500 metrů postoupil díky času Jakub Holuša, ve finále disku jsou nečekaně Eliška Staňková i Jitka Kubelová. Holuša, který má letos životní formu a v atletických kuloárech se hovoří o tom, že by mohl promluvit do konečného medailového umístění, závěr prvního rozběhu protaktizoval. Byť je silný ve finiši, nezvládl se dostat na přímou postupovou pozici a musel čekat, jak dopadne druhý rozběh.

O víkendu budou útočit na medaile hlavně Rosolová a Veselý

V sobotu překážkářka Denisa Rosolová a v neděli oštěpař Vítězslav Veselý. To jsou velké české medailové naděje ve víkendovém programu mistrovství Evropy v atletice v Curychu. Celkem se představí ve finále sedm reprezentantů a v sobotním rozběhu také štafeta mužů na 4x400 metrů.

Počasí

Proměnlivá, převážně velká oblačnost a na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Večer slábnutí srážek. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.