Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezident Zeman pozval vojáky z Afghánistánu na Hrad na 28. října

Prezident Miloš Zeman pozval zástupce českých vojáků v Afghánistánu na udělování státních vyznamenání 28. října, kdy bude Medaile za hrdinství udělena pětici nedávno zesnulých vojáků. Poděkoval jim také za českou vlajku, kterou od nich dostal. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení Hradu. Čeští vojáci z afghánské základny Bagrám poslali nedávno Zemanovi otevřený dopis, v němž děkují za jeho podporu po tragickém úmrtí pěti českých vojáků následkem atentátu z 8. července. Dopis podepsali všichni, kteří ve strážní rotě v Afghánistánu působí.

Ministr Babiš: Se zavedením registrace tržeb by mohla klesnout DPH

V souvislosti se zavedením on-line registrace tržeb by se mohla snížit daň z přidané hodnoty (DPH). Na tiskové konferenci po setkání se svým chorvatským protějškem Borisem Lalovacem to uvedl ministr financí Andrej Babiš. Zatím ale není podle něj jasné, zda by šlo o plošné snížení sazeb. On-line registraci tržeb, kterou chystá MF od roku 2016 po vzoru Chorvatska, považuje Babiš za klíčových projekt úřadu v boji s daňovými úniky. Chorvatsko evidenci tržeb zavedlo od roku 2013 a společně s tím i podle Babiše výrazně snížilo DPH. Základní sazba DPH je nyní v ČR 21 procent a snížená 15 procent. Podle plánů MF by pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady.

Andrej Babiš by chtěl v souvislosti s říjnovou návštěvou německého ministra financí Wolfganga Schäubleho zorganizovat setkání všech ministrů financí z regionu. Měli by jednat o možném zavedení takzvaného režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Výši daně by doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Má to bránit podvodům. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale je to opatření na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Poslanci ČSSD už prý o benzinu budou hlasovat "správně"

Novela zákona o spotřebních daních by v pátek měla napodruhé projít Sněmovnou v souladu s vládní představou. Je o tom přesvědčen šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, podle něhož bude pro snížení spotřební daně z nafty a benzinu hlasovat jen minimum sociálních demokratů. Ve středu jich pro hlasovalo 17, většina ale podle vlastních slov omylem nebo kvůli nedostatečné znalosti dopadů navrhovaného opatření. To by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) připravilo státní rozpočet o 14 miliard korun. Vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců chtěla ve středu v rámci novely zákona o spotřebních daních podpořit tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Díky 17 hlasům sociálních demokratů ale prošel i pozměňovací návrh Milana Urbana (ČSSD), který snižuje spotřební daně u nafty o 2,50 Kč/litr a u benzinu o 1,50 Kč/litr. Později však poslanec ČSSD Ladislav Šincl zpochybnil své hlasování. Sněmovna jeho námitku přijala, a o novele by se tak i přes hlasité protesty opozice, která hrozí i stížností k Ústavnímu soudu, mělo znovu hlasovat v pátek.

Potíže s církevními restitucemi bude řešit výbor, slíbil Sobotka

Zákon o církevních restitucích je nutné respektovat, řekl poslancům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slíbil, že případnými problémy při vydávání majetku se i na podněty poslaneckých klubů bude zabývat vládní výbor. Ministerský předseda, který patří ke kritikům podoby restitucí schválených v minulém volebním období, potom chce o závěrech Sněmovnu informovat. Kriticky o restitucích mluvil i ministr financí Andrej Babiš (ANO), naopak lidovci je spolu s opozičními TOP 09 a Starosty hájili. Sněmovna se k církevním restitucím sešla na podnět opozičních KSČM a hnutí Úsvit. Nakonec jen poslanci těchto dvou seskupení zvedli ruku pro program schůze, což nestačilo. Navzdory tomu poslanci o restitucích před hlasováním debatovali asi 2,5 hodiny.

Sobotka s Němečkem bilancoval pět měsíců v čele zdravotnictví

Na regulačních poplatcích za dobu jejich platnosti vydali pacienti 30 miliard korun. S tímto "taháním peněz z kapes pacientů" hodlá nynější vláda skončit a zrušené poplatky nemocnicím, ambulancím i lékárnám kompenzovat. Uvedli při bilanční návštěvě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Premiér ohlásil, že do konce července dostanou nemocnice miliardu korun jako náhradu stokorunových poplatků, které od ledna nevybírají. Bilanční návštěva se zaměřila na plnění programového prohlášení ve zdravotnictví, rušení regulačních poplatků či podporu českého lázeňství.

Za priority resortu justice označil premiér insolvence či exekuce

Za tři hlavní legislativní priority na ministerstvu spravedlnosti považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novelu občanského zákoníku, insolvenčního zákona a exekučního řádu. Řekl to po setkání s ministryní Helenou Válkovou (ANO) s tím, že vláda by chtěla všechny tři návrhy dostat na stůl a poslat do dalšího legislativního procesu ještě letos. Z legislativních změn zatím Válková zavedla úpravu advokátního tarifu, po které advokáti od začátku července dostávají nižší odměny za vymáhání drobných pohledávek. Novela podle ní omezí současnou praxi, která z vymáhání malých částek učinila výnosné podnikání na úkor sociálně slabých lidí. Koncem června ministerstvo odeslalo vládě novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která rozšiřuje dopad zákona na další majetkové a hospodářské trestné činy.

Zkušeným učitelům by měly platy růst výrazněji než nováčkům

Zkušeným učitelům by měly platy od ledna stoupnout výrazněji než nováčkům, navrhuje ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle materiálu, který ministerstvo poskytlo ČTK, by si měli začínající učitelé polepšit zhruba o dvě procenta, zatímco ti nejzkušenější o přibližně 4,4 procenta. Školské odbory s myšlenkou progresivního zvyšování platů souhlasí, ale o konkrétní podobě tabulek ještě budou s vedením resortu jednat, řekl ČTK předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Jako celek dostanou učitelé stejně jako ostatní státní zaměstnanci přidáno 3,5 procenta, na což jsou v návrhu rozpočtu kapitoly školství navrženy dvě miliardy korun. Od progresivního zvyšování platů si ministr Chládek slibuje, že to pro zkušené pedagogy bude motivační a pomůže to k tomu, aby chtěli ve školství zůstat.

Senát navrhl, aby obchodní řetězce měly o sedmi svátcích zavřeno

Obchodní řetězce by podle Senátu měly mít o sedmi státních svátcích zavřeno. Návrh zákona o prodejní době, o jehož přijetí usilují odbory, v horní komoře opětovně prosadila ČSSD. S podobnou předlohou v Senátu uspěla už loni, bývalá Sněmovna ji ale před svým rozpuštěním nestihla projednat. Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

OSN: V žebříčku lidského rozvoje vede Norsko, ČR zůstává 28.

Podle indexu lidského rozvoje (HDI) se nejlépe žije v Norsku, Austrálii a Švýcarsku. Česká republika ze 187 porovnávaných zemí zůstává na 28. pozici. Nejhorším podmínkám čelí obyvatelé středoafrických zemí. Zprávu o lidském rozvoji spolu s ukazatelem vydal Program OSN pro rozvoj (UNDP). Index porovnává 187 zemí světa, zahrnuje údaje o chudobě, gramotnosti, vzdělání, střední délce života a dalších kritériích. Zpráva UNDP přitom varuje, že tempo růstu rozvoje klesá.

Hyundai Mobis investuje do vybudování závodu v Mošnově čtyři miliardy

Celková výše investice korejské společnosti Hyundai Mobis do výstavby závodu v Mošnově dosáhne čtyř miliard korun, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Z toho způsobilé náklady pro investiční pobídky budou 2,6 miliardy korun," dodal. Firma plánuje v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku v novém závodu vytvořit 935 pracovních míst. Dohoda s investorem by měla být podepsána do konce července. Korejská společnost chce v Mošnově postavit závod na výrobu světlometů.

ČR a Vietnam chtějí rozvíjet vztahy a obchod, shodli se ministři

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a jeho vietnamský protějšek Pham Binh Minh v Praze podepsali memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničních věcí obou zemí. Jejich jednání se zaměřilo především na ekonomickou spolupráci. Obě strany na příští rok připraví sérii kulturních a společenských akcí k 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Vietnamem. Vietnamský ministr také podle Zaorálka potvrdil připravenost Hanoje spolupracovat s českými úřady na prevenci a boji proti výrobě a distribuci drog, které mají v Česku z části na svědomí příslušníci vietnamské komunity. Do konci roku by obě strany měly podepsat smlouvy, na jejichž základě si budou Vietnamci odpykávat tresty ve své vlasti, posílí se policejní spolupráce a výměna informací mezi tajnými službami.

Česko a Francie chtějí v Bruselu spolupracovat, tvrdí Moscovici

Česko a Francie chtějí společně postupovat při vyjednávání o rozdělení míst v Evropské komisi a mohly by si navzájem vyměnit národní zástupce v kabinetech svých eurokomisařů. V Praze se na tom dnes s premiérem a šéfem ČSSD Bohumilem Sobotkou dohodl bývalý francouzský socialistický ministr financí Pierre Moscovici, který je ve své zemi nejvážnějším adeptem na kandidaturu do Evropské komise. Při setkání s novináři Moscovici také přivítal českou nominaci ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) do nové komise. Francouzský politik přijel do Prahy oficiálně jako emisar francouzského premiéra Manuela Vallse pro otázky hospodářského růstu a vytváření pracovních míst v Evropské unii. Ráno se sešel se Sobotkou a s Jourovou a podle prohlášení úřadu vlády spolu mluvili i o resortech, o které by měla Česká republika v příští komisi zájem.

MD chce kvůli sesuvu na D8 vyhlásit stav nebezpečí, jinak se sanace zpozdí

Ministerstvo dopravy (MD) požaduje vyhlášení stavu nebezpečí v lokalitě sesuvu svahu na rozestavěnou část dálnice D8. Bez tohoto opatření se s odklízecími pracemi ještě v letošním roce nezačne a celá sanace závalu se o šest až deset měsíců zpozdí. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Antonín Prachař. Opatření by totiž ministerstvu umožnilo zadat potřebné práce bez veřejného výběrového řízení.

První tři úseky dálnice D1 budou v srpnu z poloviny opraveny

První tři ze čtyř modernizovaných úseků dálnice D1 budou z poloviny opraveny na přelomu července a srpna. Provoz se tak v následujících třech týdnech bude postupně přesouvat na obnovený pás dálnice ve směru z Prahy do Brna a práce začnou v opačném pásu na Prahu. ČTK to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš. Podle něj práce na třech úsecích mají zpoždění, za což stavařům hrozí sankce. Největší zpoždění proti plánu eviduje ŘSD u úseku mezi Lhotkou a Velkou Bíteší, kde skluz přesahuje 200 pracovních dnů.

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svojí životností. Kvůli prasklinám betonových desek rozhodlo ministerstvo dopravy v roce 2011 o její celkové modernizaci. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard Kč.

Zákon o úrazovém pojištění se asi zase odloží, schválil to Senát

Účinnost nového zákona o úrazovém pojištění se nejspíš znovu odloží, a to o další dva roky. Novelu, která termín odsouvá, schválil Senát. Sporný zákon začal platit už v roce 2006. Zatím stále ale ještě není účinný. Jeho účinnost se nyní odkládá počtvrté. Podle normy by úrazové pojištění zajišťovala Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění. Shoda na této změně ale nepanuje.

Důchody by mohly od ledna růst jako před škrty, schválil to Senát

Důchody se od příštího roku nejspíš znovu začnou zvyšovat stejně rychle jako před úspornými škrty. Od ledna by se penze navíc mohly zvednout ještě o něco víc, než stanovuje zákon. Průměrně by měly růst o 205 Kč. Novelu, která se vrací k vyšší valorizaci, schválil dnes Senát. Normu dostane k podpisu ještě prezident. Růst penzí přibrzdila na tři roky Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu. Od loňska tak dostávají senioři a seniorky přidáno o třetinu růstu reálných mezd a třetinu inflace, ne o celou inflaci.

ČOI: Osm z 13 pražských restaurací účtovalo cizincům příplatek

Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ve vytipovaných 13 restauracích v centru Prahy zjistily v osmi z nich diskriminační jednání vůči cizincům. Restaurace jim účtovaly příplatek za servis, který čeští zákazníci neplatili. ČOI restauracím udělí pokuty. Pracovníci ČOI se v pražských restauracích, kavárnách a barech vydávali za cizince od poloviny března do 10. července. Příplatek za servis účtovaný inspektorům hovořícím anglicky se pohyboval od pěti do 15 procent, v součtu přesáhl 464 korun. Celkově byly ze 13 kontrolovaných restaurací zjištěny nedostatky v devíti z nich.

Němečtí senioři začínají využívat české pečovatelské ústavy

Němečtí senioři začínají využívat české pečovatelské ústavy. Zatímco nabízené služby jsou na obou stranách hranice na stejné úrovni, zařízení v Česku jsou výrazně levnější než v Německu. Péče o seniory se tak stává další ze služeb, za kterou Němci přejíždějí hranice, už dříve začali kvůli cenám vyhledávat české zubaře. Náklady na péči o německé seniory v zařízeních v západních Čechách se podle deníku Mittelbayerische Zeitung pohybují od 1000 eur (27.400 korun) měsíčně výš. V německých pečovatelských ústavech ale měsíční poplatek není nižší než 2000 eur, často převyšuje i 3000 eur. Provozovatelé zařízení, která stojí v blízkosti hranice, uvažují o rozšíření kapacit nebo o otevření nových ústavů právě s ohledem na německou klientelu.

V Kynšperku zemřel muž, kterého pobodali sršni

V Kynšperku nad Ohří pobodali ve středu sršni muže na zahrádce. Nepomohla mu ani resuscitace, k níž přistoupili sousedé a pak záchranáři, a na následky mnoha bodnutí agresivního hmyzu na místě zemřel. ČTK to dnes sdělila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Podle mluvčí karlovarské záchranné služby Petry Bakurové u bodnutí včelami, vosami nebo sršni záleží hodně na tom, do které části těla hmyz bodne. "Nebezpečné je to hlavně, pokud je to poblíž dýchacích cest. Mohou otéct a člověk se pak začne dusit. Daleko horší následky jsou u alergiků, přičemž řada lidí ani neví, že je na bodnutí alergická," řekla Bakurová ČTK. Alergie na bodnutí byla zřejmě příčinou úmrtí i muže v Kynšperku.

Soud podmínečně propustil ženu odsouzenou za týrání synovců

Soud v Opavě rozhodl o podmíněném propuštění ženy, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synovců. Soud jí uložil deset let vězení, což byl nejpřísnější trest v případu. Vězení, kde byla sedm let a dva měsíce, opustila ve čtvrtek dopoledne. ČTK to řekla mluvčí opavské věznice Barbora Šumberová. Loni v říjnu věznici opustila matka týraných chlapců. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. Kromě matky a tety dětí sestry byla v roce 2008 odsouzena za jejich brutální týrání i Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla.

Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Děti, kterým je nyní 14 a 16 let, svěřil soud loni v dubnu do pěstounské péče jejich babičky a dědečka, rodičů jejich matky, u nichž dosud žili.

V Bělé p.Bezdězem hořela ubytovna pro cizince, 50 lidí evakuováno

V Bělé pod Bezdězem hořelo v ubytovně pro cizince čekající na vyhoštění. Jeden z pokojů zařízení ministerstva vnitra někdo úmyslně zapálil. Nikdo nebyl zraněn, zhruba 50 lidí bylo evakuováno, škoda činí 30.000 korun. ČTK to sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

V kostele sv. Havla v Ralsku objevili unikátní gotické malby

Unikátní malby odhalili památkáři v kostele sv. Havla v Ralsku na Českolipsku. Stěny tam zdobí dvě vrstvy gotických maleb. Zchátralá stavba se tím okamžitě zařadila mezi nejvýznamnější středověké památky Libereckého kraje. V roce 1279 kostel navštívila královna Kunhuta, vdova po králi Přemyslu Otakaru II., která byla v té době internována na nedalekém Bezdězu. "Královna mohla tehdy v presbytáři spatřit pravděpodobně starší vrstvu maleb, která představuje nebe s hvězdami a souhvězdími," poznamenal ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Krčmář. Mladší vrstva, jejíž součástí jsou odkryté malby archanděla Michaela a sv. Doroty a výjev Obětování v chrámu, vznikla podle něj někdy v první čtvrtině 14. století. Malby teď aspirují na cenu NPÚ Patrimonium pro Futuro v kategorii Objev roku.

V Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě bude sraz historických motocyklů

Obdivovatelé historických motocyklů si mohou v sobotu naplánovat výlet do Poštovního muzea ve Vyšším Brodě. Do areálu cisterciáckého kláštera, kde muzeum sídlí, se sjedou majitelé jednostopých motorových vozidel, historických jízdních kol a automobilových veteránů. Připraveny budou ukázkové jízdy starých motocyklů a pro děti výtvarná dílna, řekl ČTK vedoucí muzea Luboš Kocman. Na výstavě Pošta jednou stopou si návštěvníci mohou prohlédnout exponáty vyrobené od 80. let 19. století do současnosti. Uvidí například vysoké kolo - takzvaný kostitřas, motocykly značek Laurin & Klement, Itar a Ariel i praktickou tříkolku Jawa "Pérák". Přehlídku symbolicky uzavírá moderní elektrokolo.

Silnější deště v uplynulém týdnu spustily růst hub na horách

Silnější deště v uplynulém týdnu spustily růst hub na horách. V nížinách houbaři stále nepochodí. Proti jiným letům je ale výskyt hub stále podprůměrný, situace by se snad mohla zlepšit koncem prázdnin. ČTK to řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. "Růst je podprůměrný ve srovnání s dlouhodobým sledováním jiných let, nicméně nadějné jsou vyšší polohy," podotkl Landa. Na horách už jsou podle něj dokonce oblasti, kde houby rostou hojně. Jmenoval Krušné hory, Vysočinu v okolí Žďáru nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem a Vsetínsko.

Sport

Desetibojař Jiří Sýkora získal na juniorském mistrovství světa v atletice jako první český muž zlatou medaili. V americkém Eugene triumfoval v rekordu šampionátu 8135 bodů a navázal na středeční vítězství chodkyně Anežky Drahotové v závodě na 10 km.

Počasí

Bude oblačno, teploty 23 až 27 stupňů Celsia.