Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Českou kandidátkou na eurokomisařku bude ministryně Jourová

Kandidátkou české vlády na eurokomisařku bude ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO. Představitelé koaličních stran se na její nominaci dohodli na pondělní schůzce koaliční rady. Řekli to novinářům. Dohodu umožnil ústupek ČSSD, která navrhovala exministra financí Pavla Mertlíka. Výměnou chce sociální demokracie navýšení peněz na sociální služby asi o 750 milionů korun a vyšší růst minimální mzdy. Podle ČSSD by se měla od ledna zvýšit o 700 korun na 9200 korun oproti původně plánované pětistovce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že nominace Jourové zvyšuje šance Česka na získání silnějšího portfolia v Evropské komisi. Její šéf Jean-Claude Juncker v ní totiž chce mít vysoké zastoupení žen. Ve vládě chce Jourová zůstat až do podzimu, kdy by měla nová komise začít fungovat. Do té doby hodlá mimo jiné vyčerpat maximum evropských fondů či předložit vládě novelu zákona o veřejných zakázkách. Ráda by ministerský post předala své náměstkyni Kláře Dostálové, zatím ale není jasné, zda bude ANO i koalice s Dostálovou souhlasit. Jourová odejde také z pozice první místopředsedkyně hnutí ANO, řadovou členkou zřejmě zůstane.

ČSSD a ANO ustoupily ze zásad, zní z opozice kvůli výběru Jourové

Vládní ČSSD i hnutí ANO ustoupily podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga při výběru nynější ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) do Evropské komise ze svých zásad. Podle šéfa ODS Petra Fialy (ODS) se opět ukázalo, že hlavní slovo v koalici má lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška, který bývá řazen k vnitrostranickým oponentům premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD), je dobře, že sociální demokracie dala přednost zájmům státu před prosazováním stranického kandidáta, kterým byl ekonom Pavel Mertlík. Předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že dohoda se v koalici rodila těžko a s opozicí výběr nikdo nekonzultoval. "Je věcí koalice, zda (Jourová) resort zvládne," řekl ČTK Filip. Bude podle něho důležité, aby Jourová ohlídala objektivní hodnocení Česka pro lepší čerpání evropských fondů, než tomu bylo v minulosti.

Zeman: Letadlo nad Ukrajinou sestřelili asi separatisté

Fakta podle prezidenta Miloše Zemana zatím ukazují na to, že letadlo nad východní Ukrajinou minulý čtvrtek sestřelili spíše proruští separatisté, než Ukrajina nebo Rusko. Další sankce proti Rusku ale prezident nechce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po katastrofě, která si vyžádala téměř 300 životů, hovoří o požadavku Evropské unie, aby Rusko zastavilo dodávky zbraní pro separatisty. Zeman na tiskové konferenci po jednání vlády, kterého se účastnil, upozornil, že lze jen těžko neštěstí vyšetřovat, když je na Ukrajině občanská válka. V tuto chvíli je podle něj nutné dosáhnout klidu zbraní, aby mohla události objektivně vyšetřit nezávislá mezinárodní komise. Jednou z možností, o nichž nedávno hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, je mediace ze strany České republiky. Kyjev s ní prý v zásadě vyjádřil souhlas, ruská strana se ale nevyjádřila.

Vláda souhlasila se zmrazením platů ústavních činitelů do 2018

Platy poslanců, senátorů, ministrů, prezidenta, ústavních soudců a členů některých rad by mohly až do konce roku 2018 zůstat téměř zmrazené. Návrh novely ministerstva práce schválila vláda, řekla ČTK ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle materiálu by se zvyšování platů od příštího roku nemělo vrátit před úsporné škrty pravicové vlády, ale základna pro jejich výpočet by se měla zvednout jen o 517 korun. V následujících čtyřech letech by tak činila 52.248 korun. Plat poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, ústavních soudců a také členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů, rady Českého telekomunikačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se stanovuje jako součin platové základny a příslušného koeficientu podle funkce. Základna by se měla rovnat 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý rok. Od roku 2011 ji ale omezily škrty tehdejší Nečasovy vlády. Rovná se tak 51.731, jinak by letos byla 64.495,75 korun.

Vláda schválila návrh dohody o partnerství s EU

Vláda definitivně schválila finální verzi dohody o partnerství s EU, která je potřebná k čerpání evropských peněz. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka. Evropská komise v červnu poslala Česku dopis s 88 připomínkami k navrhovanému využití evropských dotací. Nelíbilo se jí například financování začleňování Romů do společnosti, problémem byla i absence služebního zákona. Podle premiéra byly připomínky vypořádány.

Vláda navrhla generála Petra Pavla do vrcholné pozice v NATO

Vláda schválila kandidaturu náčelníka generálního štábu české armády Petra Pavla na předsedu Vojenského výboru NATO. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pavel má podle něj "velice solidní šanci" funkci, která je po generálním tajemníkovi nejvyšším postem NATO, získat. Předseda výboru se bude volit 20. září, nominace je třeba předložit do konce července. Pokud by byl Pavel zvolen, stal by se prvním představitelem nové členské země v této funkci.

ČR je jednou z posledních zemí EU, kde není dětský ombudsman

Česko je jednou posledních čtyř zemí EU, která ještě nemá takzvaného dětského ombudsmana. V ČR tak chybí instituce, která by na ochranu a prosazování práv dětí dohlížela. Uvádí to vládní zpráva o stavu lidských práv v Česku za loňský rok. Podle ní sice roli může plnit nynější veřejný ochránce práv, na systematickou kontrolu mu ale chybí personál a peníze. Zřízení postu dětského ombudsmana doporučoval Česku před více než dvěma lety i Výbor OSN pro práva dítěte (CRC). Kritizoval také to, že péče o děti je v ČR roztříštěná a spadá pod několik resortů. Podle zprávy se ale loni situace nezlepšila, problematika se stále nesjednotila pod jedno ministerstvo.

Stovky lidí se v Jičíně rozloučily s padlým vojákem I. Klusákem

Stovky lidí se v Jičíně rozloučily se čtyřiatřicetiletým četařem Ivem Klusákem, který 8. července zahynul po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Do smuteční obřadní síně se s ním přišli rozloučit kromě rodiny a přátel také příslušníci české armády, ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Petr Pavel. Pohřeb, při němž byl Klusák in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka a od ministra obrany dostal vyznamenání Kříž obrany státu in memoriam, se odehrál za vojenských poct. Na začátku obřadu nad smuteční síní přeletěl v nízké výšce třikrát bojový vrtulník Mi24. Pohřeb zakončily tři salvy vypálené čestnou stráží a státní hymna. Na přání rodiny se pohřeb konal bez účasti médií.

MfD: Zemřel někdejší šéf svazu politických vězňů Stránský

Minulý týden v pátek zemřel bývalý předseda Sdružení osvobozených politických vězňů a bývalý osvětimský vězeň Oldřich Stránský. Bylo mu 93 let. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Stránský přišel za války o většinu příbuzných, které nacisté připravili o život kvůli židovskému původu. On sám prošel pěti koncentračními tábory. Navzdory tomu usiloval po listopadu 1989 o smíření Čechů a Němců, za což dostal od německé vlády vysoké státní vyznamenání. Jako předseda svazu osvobozených politických vězňů se zasloužil i o odškodnění obětí nacistické zvůle.

Ředitelství silnic vypsalo tendr na stavbu dalšího úseku D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo veřejnou zakázku na stavbu jednoho z posledních chybějících úseků D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Stavba zhruba 14 kilometrů čtyřproudové dálnice má podle odhadované ceny vyjít na téměř pět miliard korun. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Zakázku na stavbu dálnice mezi Přerovem a Lipníkem vypsalo ředitelství už v roce 2012, stavba chybějícího úseku dálnice spojující Brno a Ostravu měla být hotová do poloviny příštího roku. Loni v listopadu ale původní tendr zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že ŘSD v něm neposkytlo stavebním firmám dostatek času pro získání potřebných oprávnění, které po uchazečích požadovalo. Ředitelství tak muselo soutěž vyhlásit znovu.

Bisnode: Počet obcí s rizikovým hospodařením loni klesl na 63

Počet obcí s rizikovým hospodařením loni klesl, stále ale dosahuje třetí nejvyšší úrovně za posledních 13 let. Z celkového počtu 6248 obcí vykazovalo rizikové hospodaření ke konci loňského roku 63 obcí, v roce 2012 to bylo 79 obcí. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Nejhorší situace je v Karlovarském, Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji, nejlepší ve Zlínském kraji, kde rizikově nehospodařila ani jedna obec.

Soběstačnost ČR u potravin živočišného původu loni vzrostla

Potravinová soběstačnost České republiky u všech hlavních živočišných komodit se v loňském roce zvýšila o jednotky procent, vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství (MZe). Naopak se dále výrazně snížila soběstačnost země u brambor či čerstvého ovoce. Svůj podíl na zlepšování bilance má podle MZe mimo jiné zlepšující se nákupní patriotismus Čechů. "Výsledky šetření posledních let naznačují pozitivní trend, roste zájem spotřebitelů o domácí produkty, preference regionálních značek kvality či značky Klasa," řekl ČTK mluvčí MZe Hynek Jordán. Podíl na zlepšení mají podle něj také státní dozorové orgány, které dohlížejí mimo jiné nad kvalitou dovážených produktů.

Značku Regionální potravina letos nově získalo 106 výrobků

Značku Regionální potravina získalo letos nově 106 výrobků. V pátém ročníku krajských soutěží o ně soutěžilo celkem 1294 produktů od 433 výrobců. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zájem výrobců o značku roste, oproti prvnímu ročníku v roce 2010 vzrostl více než o třetinu. Ochutnat oceněné výrobky budou moci lidé letos i v rámci nového projektu MZe nazvaného Poznej svého farmáře. Ten začne v sobotu 26. července na farmě Čapí letka ve středních Čechách. Do poloviny září se uskuteční akce i na dalších čtyřech farmách v různých regionech. Projekt má popularizovat farmaření a přiblížit lidem tuto činnost a produkci potravin vznikající přímo na farmách.

Ženská lobby žádá zamítnutí návrhu zákona o regulaci prostituce

Česká ženská lobby vyzvala poslankyně a poslance, aby zamítli návrh zákona o regulaci prostituce. Podle ní představuje další riziko pro prostitutky a prostituty a upevňuje pozici zákazníků. Způsobil by tak prý víc škody než užitku. Lobby, která zastřešuje 28 ženských a prorodinných organizací a akademických pracovišť, to napsala v otevřeném dopise zákonodárcům. "Návrh je psaný z pozice těch, kdo sex nakupují. Má zajistit bezpečný a státem regulovaný nákup sexuálních služeb. Způsobí tak ještě větší rizika pro osoby v prostituci, zatímco ještě více upevní mocenskou převahu klientů," uvedla lobby v dopise. Podle lobby jde český návrh proti zahraničnímu trendu. Jiné státy volí prý jeden ze dvou přístupů. Buď prostituci legalizují, nebo postihují nakupování sexu a zákazníky. Cílem obou cest je posílit práva osob, které prostituci provozují, uvádí lobby. Sněmovna poslala návrh zákona, s nímž přišel pražský magistrát, do dalšího projednávání v červnu. Nyní ho posuzuje poslanecký petiční výbor. Podle předlohy by prostitutky a prostituti museli mít zvláštní průkazy, chodit pravidelně na lékařské prohlídky a platit daně. Prostituce by se zařadila do podnikání. Nevěstince by musely mít povolení úřadů. Nesměly by stát v určité vzdálenosti od úřadů, škol, nemocnic, dětských hřišť, kulturních památek a svatostánků. Za porušení pravidel by hrozily pokuty.

Filmové melodie roztančily publikum Prague Proms v Obecním domě

Velkým úspěchem i rekordní návštěvností v neděli skončil jubilejní desátý ročník festivalu Prague Proms. Vyvrcholil ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu koncertem nazvaným The Best of Hollywood Nights. Přední interpreti filmové hudby - Český národní symfonický orchestr s americkým dirigentem Carlem Davisem hráli oblíbené filmové melodie a v závěru svým výkonem zvedli nadšené posluchače několikrát ze sedadel. Odměnili se také čtyřmi přídavky z filmů Alenka v říši divů, Piráti z Karibiku a dvakrát písní Dancing Queen od skupiny ABBA, kterou vstoje diváci doprovázeli potleskem a někteří i tancem. Přehlídku, která nabídla koncerty různých žánrů přes opery, swing i jazz, letos zhlédlo podle pořadatelů rekordních 21 tisíc posluchačů. Pořádala se jak v české metropoli, tak v Kutné hoře.

Do pěti desítek kin v Česku se přišli diváci rozloučit s Pythony

Do více než pěti desítek kin v Česku se v neděli večer přišli diváci "rozloučit" s britskou kultovní komediální skupinou Monty Python. Na plátna se totiž z Londýna přenášelo živě poslední představení, v němž vystupuje pětice žijících členů. Na pódiu se sešli po více než 30 letech.

LN: Pravčická brána se sama zbavovala váhy, a tak podle vědců vznikla

Pravčická brána na Děčínsku a podobné skalní útvary ve světě vznikly, když se skály samy zbavovaly zbytečné váhy. Zjistil to česko-americký vědecký tým vedený tuzemskými odborníky, píšou Lidové noviny. Klíčovou silou, která skály tvaruje, je tlak v kombinaci s porušením pískovce puklinami, což vědci ověřili stovkami pokusů. Studii zveřejnil v neděli významný vědecký časopis Nature Geoscience, který patří do rodiny titulů vydavatelství Nature. Pískovcová skála se podle vědců vlastně chová "inteligentně". Zbavuje se nepotřebného materiálu, který ohrožuje její stabilitu, a přitom si ponechává nosné prvky.

Vědci našli v parku Podyjí vzácný druh brouka - rýhonosce

Přírodovědci objevili v Národním parku Podyjí velmi vzácného a silně ohroženého brouka - rýhonosce s latinským názvem Rhabdorrhynchus echii. Jde o živočicha, který žije na rostlině hadinec obecný a v ČR ho lze najít ojediněle v nejjižnějších a nejsušších částech Moravy. V Podyjí byl nalezen poprvé, řekl ČTK Robert Stejskal ze správy parku. Nález podle něj nepřímo potvrzuje oteplování klimatu v České republice. V Čechách byl rýhonosec nalezen pouze jednou, a to počátkem minulého století u Orlíku. Morava, hlavně její jih, má mnohem teplejší a sušší podnebí, které tento brouk potřebuje k životu. Před druhou světovou válkou vědci brouka nacházeli na Pálavě v okolí Mikulova a na Znojemsku."Pak se ale rýhonosec na několik desetiletí zcela vytratil. Zřejmě kvůli chladným létům. Za posledních deset let jej ale opět nacházíme u Mikulova a na Znojemsku," uvedl Stejskal.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. V jižní polovině území místy bouřky a vydatnější srážky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.