Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman odmítl jmenovat Veselého předsedou ústeckého soudu

Prezident Miloš Zeman odmítl návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) na jmenování Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. ČTK to řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Důvodem odmítnutí jsou podle něho Veselého nedostatečné pracovní výsledky a to, že jím řízený mělnický soud dlouhodobě obsazuje poslední místa v hodnocení kvality. Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie. Mluvčí doplnil, že prezident se otázkou zabýval ve středu a své rozhodnutí již odeslal ministryni Válkové. Ta později v tiskové zprávě uvedla, že Zemanovo rozhodnutí respektuje. Na post šéfa ústeckého krajského soudu vypíše nové výběrové řízení tak, aby se vítěz mohl ujmout funkce od 1. října.

Ředitel státní správy bude od ledna, vláda opozici prý neustoupí

Generální ředitelství státní služby začne podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) od ledna fungovat i přes obstrukce opozice při projednávání novely služebního zákona. Původní norma, která tuto instituci zavádí, bude totiž účinná od roku 2015. Vláda si za svou novelou stojí, od generálního ředitelství neustoupí. Novinářům to řekl premiér. Opoziční TOP 09 a Starostové a ODS chtějí schvalování novely blokovat, dokud koalice nepřistoupí na jejich požadavky. Žádají mimo jiné právě zrušení generálního ředitelství.

Sněmovna podpořila vyšší daňovou slevu druhé a další dítě

Sněmovna v prvním čtení podpořila rozsáhlou vládní novelu zákona o daních z příjmů, která zejména zvyšuje daňovou slevu na druhé a další dítě, vrací daňovou slevu důchodcům a omezuje výdajové paušály živnostníků. Obsahuje i některá opatření proti daňovým únikům. K závěrečnému schvalování se poslanci vrátí pravděpodobně na zářijové schůzi. Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle vládního návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 Kč měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Do budoucna chce vláda slevy ještě zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. Do roku 2017 by měla sleva na druhé dítě vzrůst až o 500 Kč a na třetí i další dítě o 900 korun měsíčně. Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět nárokovat slevu 24.840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda.

Proti drogám budou v česko-saském pohraničí bojovat společné týmy

Proti drogové kriminalitě budou v česko-saském pohraničí bojovat společné policejní týmy. Intenzivnější by měla být i výměna informací mezi oběma státy a jazyková příprava policistů. Dohodli se na tom premiéři a ministři vnitra Česka a Saska. Vzájemnou dohodu o spolupráci při potírání zločinu podepsali v Praze. Do Saska a Bavorska se dostává v posledních letech stále více pervitinu z ČR. Podle premiérů obou států i ministrů vnitra je potřeba do spolupráce vtáhnout také Polsko. Z něj se totiž do Česka vozí suroviny pro výrobu pervitinu. Léky s pseudoefedrinem, z nichž se droga připravuje, tam nejsou na předpis a prodávají se volně. Podle saského premiéra Stanislawa Tillicha je nutné v této záležitosti zvolit celoevropský přístup a je nutné postarat se o to, aby se pak podobné léky pro výrobu drog nezačaly dovážet třeba z Rumunska či Bulharska.

Stovky lidí se v Chomutově rozloučily s padlým Davidem Benešem

Stovky lidí se v Chomutově rozloučily s Davidem Benešem, prvním z pěti českých vojáků, které minulý týden zabil sebevražedný atentátník v Afghánistánu. Smuteční obřad se uskutečnil v kostele svatého Ignáce na chomutovském náměstí a pietní akce skončila na místním hřbitově, kde byl Beneš pohřben. "Přestože se obřad konal v kostele, byl civilní a na přání rodiny bez přítomnosti sdělovacích prostředků, což jsme samozřejmě plně respektovali," řekl mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Milan Němec. "David byl skutečný profesionál a hlavně velký kamarád," dodal. Jeho spolubojovníci ze žatecké jednotky nechyběli mezi smutečními hosty. Vedle nejbližších a kamarádů se s vojákem přišlo rozloučit i několik set chomutovských občanů. Nad náměstím 1. Máje v nízké výšce třikrát prolétl bojový vrtulník, před kostelem stála čestná jednotka a hrála vojenská hudba. Rotmistr David Beneš byl během obřadu, kterého se vedle náčelníka generálního štábu Petra Pavla zúčastnili i předsedové obou komor parlamentu, šéf Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, povýšen in memoriam do hodnosti štábního praporčíka.

V červnu ohlásilo hromadné propouštění o deset firem míň než loni

V červnu nahlásilo hromadné propouštění 13 zaměstnavatelů, propouštění se týká 444 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Olomouckém kraji. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, je v Libereckém kraji. Vyplývá to z nejnovějších informací Úřadu práce. Firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, bylo letos v červnu o deset méně než před rokem. V meziměsíčním srovnání jich bylo o čtyři více. Počet lidí, kteří ztratí zaměstnání, klesl proti květnu o 67 pracovníků, meziročně o 1090 osob.

Exekutoři podají hromadné trestní oznámení kvůli falešným výzvám

Exekutorská komora připravuje hromadné trestní oznámení kvůli podvodným e-mailům, které adresáty vyzývají k zaplacení exekuce. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Petra Báčová, podle níž pachateli hrozí až 12 let vězení. Kvůli masovému spamovému útoku se na exekutorské úřady obracejí desítky tisíc lidí. Výzvy k zaplacení exekuce jsou součástí další vlny spamu, které se pravidelně objevují již od dubna. Vždy jde o výzvu k úhradě dlužné částky, mění se jen text zprávy a odesílatel, kterým může být například banka. Přílohy výzvy jsou zavirované.

Češi loni prosázeli 124 miliard Kč, nejvíce vhodili do automatů

Češi loni prosázeli celkem 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz. Vyplývá to ze statistiky výsledků provozování loterií a jiných podobných her za rok 2013, kterou na svém webu zveřejnilo ministerstvo financí.

Frenštátská Remoska zvyšuje vývoz do Velké Británie

Společnost Remoska z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, která vyrábí malé přenosné trouby, zvyšuje letos vývoz do Velké Británie. Děje se tak díky novému modelu, který firma uvedla na trh loni na podzim. Zatímco loni mířilo do Británie přibližně 30 procent produkce firmy, v letošním prvním čtvrtletí to bylo 64 procent. Do jiných zemí podnik zatím exportuje jen minimum remosek. ČTK to řekl jednatel firmy Ivo Svoboda. Firma vyrábí kolem 30.000 remosek ročně. Remosky se sériově vyrábějí přibližně od roku 1957. Léta se vyráběly v Kostelci nad Černými lesy u Prahy, ale po roce 1990 jejich výroba prakticky skončila, až licenci získala firma, která v roce 1994 výrobu přesunula do Frenštátu. Letos slaví 20 let existence a věří, že s novým modelem prorazí i do dalších zemí.

SZPI: Doplňky stravy často obsahují méně účinné látky, než mají

Řada potravinových doplňků obsahuje výrazně nižší podíl účinné látky, než jaký výrobce uvádí na obalu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při laboratorních testech opakovaně nalézá takto falšované výrobky. Aktuálně zjistila tři doplňky, v jednom z nich bylo účinné látky až osmkrát méně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Výrobce se tak dopouští prohřešku klamání spotřebitele.

Soud pro lidská práva míní, že ČR neumožnila udržet rodinné vazby

Česká republika nesplnila svůj závazek přispívat k udržování rodinných vazeb mezi otcem a dcerou, která je nyní v pěstounské rodině. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ve věci českého občana, kterému ale přiznal jen 1000 eur (asi 27.000 Kč) náhrady nákladů řízení s tím, že nález samotný je dostatečnou satisfakcí. Případ začal v roce 2005, kdy byl otec ve vězení a jeho manželka, se kterou měl tehdy dvouletou dceru, požádala o rozvod. Rozvodový soud svěřil dítě do péče právě jí. Žena ale v roce 2007 zemřela a dcera byla nejprve v nemocnici, poté bylo rozhodnuto o jejím umístění do specializované instituce. Otec ji tam po propuštění navštěvoval a posléze požádal o svěření dcery do péče. V létě 2008 ale soud s přihlédnutím k posudkům psychologů rozhodl, že osobnost žadatele je překážkou k tomu, aby mu mohlo být vyhověno. Nepomohla odvolání, zamítnuty byly žádosti otce, aby s ním dcera mohla trávit prázdniny. V roce 2011 pracovníci terapeutického střediska došli k závěru, že setkávání otce s dcerou nejsou pro dítě přínosné, nepřála si jej prý vidět a bála se ho. Soud pak rozhodl o přerušení kontaktu, dítě bylo svěřeno pěstounům a otec s ním mohl komunikovat jen písemně.

Policisté loni v ČR zaznamenali 52 obětí obchodu s lidmi

Obchodování s lidmi mělo loni v Česku podle policejních statistik 52 obětí, přičemž nejvíce jich bylo v Praze, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Stejně jako v předchozích letech nejčastějším účelem tohoto obchodu bylo sexuální a pracovní vykořisťování, jiné formy jako například obchodování s lidmi kvůli odběru orgánů nebyly zjištěny. Vyplynulo to ze zprávy o stavu obchodování s lidmi v České republice za rok 2013, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra. Podle autorů zprávy obchod s lidmi stále patří mezi nejčastější formy organizovaného zločinu v Česku, ubylo ale násilí, kterým se pachatelé snaží donutit své oběti k poslušnosti. K dosažení svých cílů častěji využívají hlavně lsti, závislosti nebo omylu.

Nejvyšší soud nařídil znovu projednat část skutků lékaře Bartáka

Nejvyšší soud (NS) v kauze lékaře Jaroslava Bartáka částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí. Některé dílčí skutky, původně kvalifikované jako sexuální nátlak, pokus o znásilnění a nebezpečné vyhrožování, znovu projedná Městský soud v Praze. U většiny skutků ale soud Bartáka znovu uznal vinným a uložil mu 12 let vězení. V původním procesu lékaře poslali na 14 let za mříže, nynější verdikt ale nemusí být definitivní, záleží na dalším postupu městského soudu. Obhajoba při středečním veřejném jednání tvrdila, že justice v kauze podlehla tlaku okolí a uložila nepřiměřeně přísný trest. Podle advokáta Martina Köhlera soudy pracovaly jen s důkazy, které vypovídaly proti Bartákovi, ostatní ignorovaly. Lékař se prohlásil za nevinného, dívky si podle něj údajná znásilnění vymyslely. Připustil, že byl "sexuálně náročný", což prý asistentky akceptovaly ze zištných důvodů. Soudy jej původně postihly za šest znásilnění, pět případů vydírání, dále sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Nově Barták čelí také podezření z přípravy vraždy tří lidí. Jejich usmrcení prý plánoval s několika dalšími vězni. Obžaloba v případu zatím nepadla.

Až 25 000 Čechoslováků se stalo oběťmi perzekucí v Sovětském svazu

Občanů předválečného Československa, kteří se stali oběťmi perzekucí v Sovětském svazu, bylo podle nových odhadů kolem 25.000. Většina z nich prošla gulagem. Údaje o počtech zpřesnili čeští badatelé a historici ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v Praze. Výsledky i projekty, které se lidem vězněným v gulagu věnují, prezentovali na tiskové konferenci. Dřívější odhady dosahovaly 35.000 lidí. Zhruba osm až deset tisíc z 25.000 Čechoslováků pocházelo z Podkarpatské Rusi, nejvýchodnější části předválečného Československa, kterou po dohodě s nacistickým Německem obsadila v roce 1939 maďarská armáda. Popraveno bylo kolem 1500 lidí.

Dny lidové architektury otevřely na Malé Skále i Vacardův mlýn

Dny lidové architektury otevřely v Libereckém kraji turistům i běžně nepřístupné památky. Třeba na Malé Skále mohou navštívit nejen Boučkův statek s galerií, ale i téměř neznámý a podstatně starší Vacardův vodní mlýn s pilou. První zmínky o něm se podařilo najít už na počátku 18. století, ale to už ten mlýn stál, řekla ČTK Šárka Bredlerová, která v roubeném domě žije. Mlýn není zdaleka jedinou památkou, kterou mohou lidé v rámci Dnů lidové architektury až do neděle navštívit. Centrem dění je trasa podél Jizery od Turnova do Semil, kde budou ve zpřístupněných památkách lidové architektury pro návštěvníky připraveny odborné výklady i zajímavý doprovodný program. Pro turisty se otevřou třeba Bičíkův statek v Příšovicích nebo Kopicův statek v Kacanovech. Trasa po lidových stavbách se dá podle ní projít pěšky. Lze ji ale absolvovat autem, na kole nebo koloběžce, ale také sjet po Jizeře na lodi.

Horňácké slavnosti přinesou autentický folklor a oslaví Janáčka

Letošní Horňácké slavnosti nabídnou kromě autentického folkloru z rázovitého regionu na moravsko-slovenském pomezí také připomínku skladatele Leoše Janáčka. Hlavní program připadá na pátek a sobotu. Pořadatelé očekávají asi 600 účinkujících, celkový počet návštěvníků se v případě hezkého počasí zpravidla pohybuje kolem dvou až tří tisíců.

Sport

Český tenista Radek Štěpánek postoupil na turnaji v Bogotě do čtvrtfinále. Čtvrtý nasazený hráč, jenž měl v Kolumbii v 1. kole volný los, porazil ve svém prvním duelu po Wimbledonu Guida Pellu z Argentiny 7:6 a 6:2. Dvojnásobný daviscupový vítěz Štěpánek si připsal dvoustý triumf v kariéře na tvrdém povrchu.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 30 stupňů Celsia.