Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Lidé by brzy zase mohli chodit na veřejnou službu

Lidé v hmotné nouzi by už brzy zase mohli začít chodit na veřejnou službu. Díky ní by si mohli přilepšit o pár stokorun. Počítá s tím ministerstvo práce. S pomocí veřejné služby chce předcházet sociálním nepokojům v regionech. Jako další opatření navrhuje krátkodobé zaměstnání pro lidi bez práce a vyčlenění zvláštních dotací na sociální pracovníky pro obce. Návrh by měla v pondělí projednat vláda. Sociální nepokoje propukly v minulých letech například na Šluknovsku či v Jižních Čechách.

Za výjimky ze zákazu jízd kamionů by se mělo platit, navrhl kraj

Ústecký kraj navrhl zpoplatnit vydávání výjimek z takzvaných víkendových zákazů jízd těžkých nákladních vozidel po dálnicích a silnicích prvních tříd. Podle navrhované novely zákona o správních poplatcích by dopravci platili za vydání povolení s nejvýše půlroční platností 500 korun a za povolení s platnosti od půl roku do roku 1000 korun. Předloha nyní dorazila do Sněmovny, před projednáním zákonodárci ji posoudí vláda.

Návrh KSČM o majetkových přiznáních u vlády asi narazí

Opoziční KSČM asi neuspěje u vlády se svým návrhem na zavedení majetkových přiznání. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání uvede, že daňovým únikům je nutné zabránit, předloha komunistických poslanců by k tomu ale nevedla. Bylo by možné ji obcházet a kvůli řadě nedostatků je prakticky nepoužitelná, stojí v dokumentu. Lidé by museli podle návrhu přiznat majetek v hodnotě nad deset milionů korun, firmy nad 30 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty a podaly by podnět policii. Norma vychází z předchozích předloh KSČM, komunistům se je ale nepodařilo ve Sněmovně prosadit.

Válková navrhla na šéfa ústeckého krajského soudu Jana Veselého

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) navrhla prezidentovi jmenovat předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého. Válková v pátek před půlnocí v textové zprávě pro ČTK potvrdila informace serveru Česká-justice.cz. Veselého pro vedení ústeckého soudu vybrala výběrová komise, Válková ale s návrhem na jmenování váhala, protože proti Veselému se postavila soudcovská rada ústeckého soudu.

MŽP hledá způsob, jak kontrolovat domácí topeniště

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) hledá způsob, jak by se mohly kontrolovat domácí zdroje na vytápění. Chce tak řešit nelegální pálení škodlivých materiálů, které znečišťuje ovzduší. Navrhuje proto znovu upravit zákon o ochraně ovzduší. Na pondělním jednání vlády předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) analýzu problémů a návrhy, jak by se kontroly mohly provádět. Překračované limity polétavých částic prachu (PM10) negativně působí na ovzduší a zdraví Čechů. Znečištění ovlivňuje i typ a stáří spalovacího zařízení, jak se obsluhuje a udržuje, a hlavně kvalita paliva. Úřad v analýze upozorňuje, že často se v českých domácnostech pálí odpad. MŽP v analýze například navrhuje předložit úpravu zákona o ochraně ovzduší, který by za jasně definovaných přísných podmínek umožnil v některých problémových případech kontrolu znečištění přímo u zdroje. Prováděla by ji pověřená úřední osoba, například za asistence městské policie a odborníka, a to po důvodném podezření opakovaného porušování zákona. Provozovatel by mohl platit pokutu.

MfD: Ovládnutí plzeňské Škody bylo dle švýcarského soudu v pořádku

Švýcarský soud, který loni v říjnu bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) odsoudil za podvod a praní špinavých peněz, je ve stejném rozsudku zprostil obžaloby v kauze ovládnutí strojírenské společnosti Škoda Holding. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na dokument, který má k dispozici. Čeští vyšetřovatelé však podle deníku přesto na kauze dál pracují. Čeští žalobci nyní vyhodnocují, zda bude možné zahájit trestní stíhání, řekl MfD dozorující státní zástupce Marek Bodlák. Jasno by mělo být do půl roku. Upozornil, že názor švýcarského soudu není pro českou policii závazný. Podle detektivů existuje podezření, že při ovládnutí Škody Holding byly spáchány korupční trestné činy, podvod, zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku, píše deník.

Rozhodčí soud objedná posudek na cenu sporného Trojského mostu

Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR objedná nezávislý posudek na cenu problematického Trojského mostu. Vypracuje jej poradenská firma Grant Thornton Valuations. ČTK to zjistila od zdrojů obeznámených s děním. Most přes Vltavu je součástí tunelového komplexu Blanka, kvůli kterému se Praha několik měsíců pře se stavební firmou Metrostav. Jednání se podle informací ČTK zbrzdila právě na ceně mostu, o které mají obě strany sporu odlišné představy.

D1 čekají v noci uzavírky kvůli usazování mostních nosníků

Dálnici D1 mezi Šternovem a Psáři na Benešovsku čekají v sobotu večer a během noci na neděli v obou směrech tři krátkodobé úplné uzavírky kvůli usazování nosníků budoucího nadjezdu. V neděli časně ráno se k nim přidají další čtyři uzavírky na Vysočině mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. Na Benešovsku jsou důvodem uzavírek práce na 42,7 kilometru. V obou směrech jsou plánovány postupně tři uzavírky za sebou. Ve směru na Brno potrvají vždy hodinu, ve směru na Prahu půl hodiny. Osobní vozy a menší nákladní vozidla budou moci uzavřený úsek objet přes Divišov a Vlašim ve směru na Brno a přes Uhlířské Janovice a Sázavu v opačném směru. První z uzavírek se očekává mezi 22:00 a 23:30, druhá je naplánovaná na neděli od 01:00 do 02:30 a třetí od 06:30 do 08:00. Dělníci by měli na místo postupně přivézt a namontovat tři nosníky.

Cenu kritiků FIPRESCI získal v K.Varech film Šutry v kapsách

Film Šutry v kapsách lotyšské režisérky žijící v USA Signe Baumaneové získal cenu FIPRESCI Mezinárodní federace filmových kritiků. První animovaný snímek v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zaujal porotu odvážným a důvtipným vyprávěním osobního i vícegeneračního příběhu duševní a dějinné nestability. Ekumenická porota udělila svou cenu filmu Gruzínce George Ovašviliho Kukuřičný ostrov, který by natočen i s částečnou českou koprodukcí. Film je příběhem starého muže, který předává své životní zkušenosti vnučce. Zamýšlí se nad významem harmonického soužití člověka s přírodou a respektem k druhým.

Luhačovice uctí skladatele Leoše Janáčka hudebním festivalem

V Luhačovicích na Zlínsku se uskuteční již 23. ročník hudebního festivalu Janáček a Luhačovice. Hudební skladatel Leoš Janáček měl k lázeňskému městu blízko, na počátku minulého století jej často navštěvoval. Festival začne v pondělí a potrvá do pátku, sdělila ČTK kulturní manažerka pořádající společnosti Lázně Luhačovice Milena Hrbáčová. Festival tradičně zahájí setkání milovníků hudby u Janáčkovy busty v lázeňském areálu. Série pěti koncertů začne úvodním koncertem v kostele svaté Rodiny, na kterém zazní kromě Janáčkových skladeb také dílo Vivaldiho a Mozarta. Vystoupí Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy a Čeští komorní sólisté.

Muchova epopej se na tři měsíce přestěhuje do galerie v Tokiu

Legendární cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se v roce 2017 zřejmě na tři měsíce přesune do významné japonské galerie National Art Centre Tokyo. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Po návratu bude epopej znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, kde měla podle původních plánů zůstat jen dočasně. Podle Novotného je výstavní prostor Národní galerie důstojným místem pro dlouhodobé uložení rozsáhlého díla. Mucha přitom Praze epopej věnoval pod podmínkou, že pro ni metropole vybuduje samostatnou výstavní síň. Na tu se ale nenašly peníze. Vedení Prahy chce jednat s galerií o možnosti definitivního uložení díla ve Veletržním paláci, řekl ČTK Novotný.

Husité přilákali na Vítkov stovky zájemců o rekonstrukci bitvy

Stovky lidí přilákala na pražský vrch Vítkov slavnost Husité na Vítkově, při níž mohli vidět rekonstrukci slavné bitvy českých dějin. Střet husitů v čele s Janem Žižkou s křižáky sledovaly celé rodiny, pro velký zájem se k bitevnímu poli dostali jen ti nejrychlejší, další mohli řež sledovat na velkoplošné obrazovce. Do zvuků husitského chorálu moderátor doplňoval těm, kdo si ze školy tuto část dějin nepamatují, historický kontext a do dusotu koňských kopyt zněly výstřely dobových zbraní. Husité na Vítkově vyrobili repliky svých středověkých srubů, které se snažili dobýt míšenští křižáci. Husité je však stejně jako před stovkami let donutili ustoupit z Vítkova, a tím ukončili křížovou výpravu krále Zikmunda Lucemburského. Kromě bitvy, jež se odehrála 14. července 1420, se na Vítkově připomínalo také upálení mistra Jana Husa, od kterého uplynulo 6. července 599 let. Rekonstrukce bitvy se zúčastnilo okolo stovky válečníků včetně dobové bojové techniky. Nechyběly pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění ani panské jezdectvo.

Kvůli sloupu prozkoumají Staroměstské náměstí archeologové

Jednání o umístění kopie mariánského sloupu na Staroměstském náměstí neustaly. Kvůli diskutované obnově barokní památky se na podzim uskuteční v centru města archeologický průzkum. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf pražských památkářů Jiří Skalický. "Archeologové odkryjí dlažbu, kde jsou podle některých historických zdrojů ukryty základy původního sloupu," uvedl Skalický. Průzkum by podle něj měl mimo jiné zodpovědět otázku, zda bude domnělý podstavec schopen objemný sloup nést. Teprve na základě odborného stanoviska bude stavební úřad rozhodovat o stavebním povolení, které by vztyčení kontroverzního sloupu umožnilo. Konečné slovo bude mít Praha, která jako majitel pozemků musí dát k umístění monumentu svolení. Před rokem záměr schválila rada města. Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, která se odehrála v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 byl sloup stržen.

Masarykova univerzita výstavou připomene svého zakladatele

Psací potřeby nebo klobouk prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka vystaví od úterka Mendelovo muzeum v augustiniánském opatství v Brně. Expozici připravila Masarykova univerzita jako součást oslav 95. výročí svého založení. Návštěvníci mohou prezidenta vidět na fotografiích a ve filmovém dokumentu a slyšet ze záznamu rozhovorů s Karlem Čapkem, sdělila novinářům mluvčí školy Tereza Fojtová. Cílem výstavy je představit vědce a státníka z různých úhlů pohledu. Jedna sekce přibližuje jeho život, další se věnuje životním příběhům jeho manželky a dětí. Výstava nezapomíná ani na roli Masaryka při založení brněnské univerzity v roce 1919.

Dny lidové architektury otevřou veřejnosti stavby v Pojizeří

Dny lidové architektury otevřou v příštím týdnu veřejnosti zajímavé stavby v Libereckém kraji. Centrem dění bude trasa podél Jizery od Semil do Turnova, kde budou ve zpřístupněných památkách lidové architektury pro návštěvníky připraveny odborné výklady i zajímavý doprovodný program. Pro turisty se otevřou i objekty běžně nepřístupné, jako je třeba Bičíkův statek v Příšovicích nebo Kopicův statek v Kacanovech. ČTK to řekla náměstkyně libereckého hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj). "Prezentace lidové architektury úzce souvisí s naším hlavním turistickým tématem letošního roku - po stopách letokruhů," poznamenala Maierová. Trasa po lidových stavbách se dá podle ní projít pěšky. "Lze ji ale absolvovat autem, na kole nebo koloběžce, ale také sjet na lodi," dodala.

Nejtepleji v období do 10. srpna bude příští týden

Počasí v nadcházejících čtyřech prázdninových týdnech bude teplotně i srážkově průměrné. Nejvíce tepla si lidé zřejmě užijí v příštím týdnu, kdy bude i méně pršet. Naopak nejvíce srážek meteorologové očekávají v týdnu od 21. července. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přeháňky a bouřky budou v Česku podle předpovědi ještě v neděli a pondělí, poté je vystřídá slunečné počasí. Ke konci týdne vystoupají nejvyšší denní teploty k 25 až 29 stupňům Celsia, místy až k 31 stupňům. První týden v období od 14. července do 10. srpna tak bude podle předpokladu meteorologů nadprůměrný. "Druhý týden ve sledovaném období bude průměrný a třetí pravděpodobně podprůměrný. Čtvrtý týden by měl být opět průměrný," uvedli meteorologové. Celkově by však neměla nejvyšší průměrná teplota spadnout pod 24 stupňů Celsia.

Sport

Čeští deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák získali na mistrovství Evropy rychlostních kanoistů v německém Brandenburgu bronzové medaile na kilometrové trati.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková opanovala v cyklistickém závodu Tour de Feminin třetí etapu, kterou byla časovka na 17,8 km v polské Bogatynii. Mistryně republiky v této disciplíně vyhrála o 12 sekund před Američankou Briannou Walleovou a posunula se v průběžném pořadí z dvanáctého místa na třetí příčku.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál Rallye Bohemia a obhájil tak loňské prvenství.

Tenista Lukáš Rosol si zahraje finále na antukovém turnaji ve Stuttgartu. Po vítězství nad zkušeným Rusem Michailem Južným 7:6, 6:2 bude v neděli bojovat o druhý titul v kariéře proti Španělovi Robertu Bautistovi Agutovi.

Český oštěpař Vítězslav Veselý skončil druhý v závodu Diamantové ligy v Glasgow, hodil 85,23 metrů a dotáhl se na první místo průběžného pořadí seriálu. V celkovém hodnocení má osm bodů stejně jako Egypťan Ihab Abdelrahman. Veselého nečekaně porazil díky osobnímu rekordu 86,99 metru Němec Thomas Röhler.

Počasí v neděli

Oblačno až polojasno, v jihozápadní polovině území místy přeháňky nebo bouřky, jinde srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia.