Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Nový slovenský prezident přijede tento týden poprvé do ČR

Nový slovenský prezident Andrej Kiska přijede na svou první oficiální návštěvu České republiky 8. a 9. července. Oznámil to mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Kiska se ve středu setká se Zemanem, premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). V úterý slovenský prezident přiletí do Prahy a bude mít soukromý program, sdělila ČTK slovenská ambasáda. Ve středu dopoledne ho s vojenskými poctami na Pražském hradě přijme Zeman a po jednání obou státníků si bývalý úspěšný slovenský podnikatel a filantrop prohlédne katedrálu svatého Víta. Odpoledne ho čeká setkání se Štěchem a poté večeře se Sobotkou.

Do Česka dorazí policisté z Vietnamu kvůli drogovým gangům

Do Česka dorazí do měsíce skupina vietnamských právníků a několika policistů kvůli boji s drogovou kriminalitou. Dohodli se na tom ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se svým vietnamským protějškem Tran Dai Quangem. V plánu je také smlouva, podle které si budou Vietnamci odpykávat tresty ve své vlasti. Podepsat by ji měl Chovanec na podzim ve Vietnamu. Dohoda se podle Chovance týká policejní spolupráce a výměny informací také v rámci tajných služeb. Tři vietnamští policisté dorazí na tříměsíční stáž. "Stát v tomto zaspal, vidíme jen špičku ledovce," uvedl Chovanec. Podle něj mají v následujících týdnech dorazit do Česka také právníci z Vietnamu. "Připravuje se smlouva o výkonu trestu ve Vietnamu pro Vietnamce, kteří spáchají trestný čin v ČR," dodal ministr. Smlouvy chce podepsat při návštěvě Vietnamu na podzim. Podle obou ministrů a policejního prezidenta Tomáše Tuhého by dohoda o vězních měla přispět k prevenci kriminality, protože ve Vietnamu jsou údajně ve věznicích mnohem přísnější podmínky než v Česku. Cizinci se podle Tuhého obecně obávají výkonu trestu ve svých domovinách a obzvlášť to prý platí u Vietnamců. "Bude to mít motivační efekt," dodal Tuhý. Podle něj je setkání ministrů začátek spolupráce. Vietnamští policisté se prý pokusí na území Česka vytvořit "jakýsi kanál" mezi Čechy a vietnamskou komunitou.

Ministr vnitra Chovanec řešil s japonským protějškem vědu a poštu

Ministři vnitra Česka a Japonska Milan Chovanec (ČSSD) a Jošitaka Šindó podepsali v Praze prohlášení o spolupráci v oblasti informačních a komunikačních technologií. Nezávazně se dohodli na výměně zkušeností, které se týkají také pošty, a tvorbě překladače pro návštěvníky letních olympijských her v roce 2020 v Tokiu. Prohlášení o spolupráci ministři podepsali podle vnitra z iniciativy japonské strany. Součástí je hlavně výměna zkušeností ohledně nových technologií ve veřejné správě a projekty v radiové komunikaci. Ministři podle Chovance také probírali poštu. "Našli jsme ještě nový segment, a to je česká a japonská pošta," uvedl šéf vnitra. Zkušenosti lze prý vyměňovat zejména ohledně posílání dopisů a jejich třídění. Spolupráce se podle Chovance naváže rovněž v přípravě překladače, který má pomoci návštěvníkům letních olympijských her v roce 2020 v Tokiu. V plánu je podle Chovance zatím 27 jazyků včetně češtiny. Memorandum se kromě vnitra týká také ministerstva průmyslu a obchodu a místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace.

Mládek v ČT: Pokud by OKD byla na prodej, stát by zvážil odkup

Pokud by černouhelná společnost OKD byla v budoucnu na prodej, stát by odkup zvážil. České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s tím, že prioritou státu je udržet ještě nejméně deset let práci pro 14.000 zaměstnanců, které OKD má. Podle ředitele vnějších vztahů New World Resources (NWR) Petra Jonáka však prodej dceřiné firmy OKD není na pořadu dne. Před týdnem společnost oznámila, že se na možný prodej připravuje.

NKÚ našel v provozních nákladech úřadů výrazné rozdíly

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil výrazné rozdíly v provozních nákladech úřadů v letech 2010 až 2012. Například Český telekomunikační úřad (ČTÚ) utrácel za školení a vzdělávání v přepočtu na jednoho zaměstnance téměř dvanáctkrát více než Generální ředitelství cel (GŘC). Rozdíly kontroloři našli i v nákladech za kancelářské potřeby, právní a překladatelské služby nebo autoprovoz. ČTK o tom informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. ČTÚ utrácí výrazně více také za kancelářské potřeby. Zatímco GŘC za ně zaplatilo v průměru na jednoho zaměstnance 636 korun a Český statistický úřad (ČSÚ) 730 korun, tak u ČTÚ se náklady vyšplhaly na 2435 korun. Do těchto částek ale nejsou započítány výdaje za náplně do tiskáren. Telekomunikační úřad ale tvrdí, že výsledek srovnání je dán odlišným charakterem činnosti srovnávaných úřadů.

Květnová čísla českého průmyslu i obchodu zatím letos nejslabší

Česká průmyslová výroba v květnu rostla nejslabším tempem od začátku roku. Meziroční růst o 2,5 procenta analytiky zklamal. Průmyslová výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst po dubnovém růstu 7,7 procenta. Nejslabší letošní výsledek zaznamenal v květnu i zahraniční obchod, který skončil pod očekáváním v přebytku 13 miliard korun. Podle ekonomů se na horších číslech podepsaly především květnové sváty a nižší průmyslová výroba v Německu. Stavební výroba se v Česku meziročně nezměnila. "Průmysl jako motor české ekonomiky možná začíná vykazovat známky opotřebení. Průmyslová výroba rostla v květnu letos nejslabším tempem a také mnohem méně, než se čekalo," komentoval výsledek analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Není podle něj možná náhodou, že výrazně pod odhady skončil za stejný měsíc i výsledek průmyslové výroby v Německu.

Stavebnictví se v květnu nezměnilo, začalo se ale stavět víc bytů

Stavební výroba se v květnu meziročně nezměnila. Ještě v dubnu přitom rostla o osm procent. Úřady v květnu vydaly méně stavebních povolení. Začalo se ale stavět 2449 bytů, což bylo o 30 procent více než loni v květnu. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Vitásková: Novela energetického zákona poškodí zákazníky

Energetický regulační úřad (ERÚ) nesouhlasí s navrženou novelou energetického zákona, kterou předložilo ministerstvo průmyslu (MPO). Na tiskové konferenci to oznámila šéfka ERÚ Alena Vitásková. Z prostředí, kde mají mít všichni účastníci energetického trhu stejná práva, se podle ní stane privilegovaný prostor pro monopolní výrobce a distributory, což znevýhodní spotřebitele. Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky končí také doba zlevňování energie. "Navržená novela energetického zákona poškozuje ty, co za energie platí a zvýhodňuje ty, kdo na energiích vydělávají," uvedl Chvojka. ERÚ má podle návrhu MPO mj. předřadit povinnost návratnosti financí a zajištění finanční stability regulovaných subjektů před ochranu zájmů zákazníků a spotřebitelů. S tím ale úřad nesouhlasí, protože podle něj jedna jeho zákonná povinnost tak v podstatě popírá druhou. "Je potřeba říci, že takto předložená novela znamená v podstatě likvidaci nezávislé regulace cen energií v České republice," dodala Vitásková. MPO již dříve ČTK sdělilo, že navržené znění novely nemusí být konečné.

ČNB: Počet padělků bankovek a mincí v pololetí stoupl o polovinu

Česká národní banka zadržela letos ke konci června 1988 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Meziročně jde o 47procentní nárůst, ve stejném období loni to bylo 1349 padělků. Údaje zveřejnila ČNB na internetu. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 1231. Ve stejném období loni to bylo 945 kusů. Počet padělků v eurech stoupl na 559 z 323. Dolarových padělků také meziročně přibylo, a to z loňských pouhých 29 na 183. Vedle padělků zadržela centrální banka v pololetí 2672 napodobenin, za stejné období loni jich bylo 437. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jsou to například filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

Domovy dostanou od VZP víc za ošetřování, když ukončí soudní spor

Domovy pro seniory a postižené by mohly dostat od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) další peníze za ošetřování klientů za loňský a letošní rok, pokud s ní ukončí soudní spory. Dohodly se na tom Asociace poskytovatelů sociálních služeb a krajů s vedením VZP. Na pojišťovnu podalo kvůli seškrtání úhrad na roky 2012 až 2014 žalobu téměř šest desítek zařízení. Asociace poskytovatelů a VZP budou dál jednat o budoucím financování péče.

Za doplňky stravy dají Češi ročně v přepočtu na obyvatele 521 Kč

Za doplňky stravy dají Češi ročně v lékárnách v přepočtu na obyvatele 19 eur (521 korun), v regionu střední a východní Evropy jsou tak druzí za Slováky, kteří vydají 21 eur (576 korun), řekl ČTK výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý. Celkem Češi za doplňky stravy utratili loni zhruba 5,5 miliardy korun (200 milionů eur). Doplňky stravy nejsou léky, těch se v Česku ročně spotřebuje zhruba za 70 miliard korun.

Potratovou pilulku vítají lékaři jako bezpečnou alternativu

Potratovou pilulku, která je v Česku dostupná od června, vítá Česká gynekologická a porodnická společnost jako bezpečnou alternativu operačního potratu, řekl novinářům gynekolog Petr Křepelka. Boom potratů podle něj pilulka nezpůsobí - více než polovina Češek v plodném věku se chrání antikoncepčními pilulkami, počty potratů jsou velmi nízké. Podle Hnutí pro život, které potraty odmítá, zvyšuje pilulka riziko komplikací, včetně úmrtí ženy. Podle gynekologů naopak komplikace operačních potratů a riziko úmrtí omezuje.

ÚS přezkoumá zákony, které nepustí děti bez očkování do školky

Ústavní soud (ÚS) přezkoumá právní úpravu, která prakticky znemožňuje neočkovaným dětem přijetí do mateřské školy. Jeden ze tříčlenných senátů na základě stížnosti rodiny z Vysočiny předal plénu, tedy sboru všech ústavních soudců, návrh na zrušení sporných ustanovení ve dvou zákonech, zjistila ČTK ze soudní databáze. Z postoupení návrhu ale ještě nelze vyvozovat konkrétní výsledek. Zákon o ochraně veřejného zdraví stanovuje, že školka může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním. Výjimku lze přiznat jen na základě dokladu, že dítě je proti nákaze imunní nebo má kontraindikace. Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.

Lesní školky inciovaly petici za změny v zákoně o dětské skupině

Lesní školky iniciovaly petici na podporu změn v zákoně o dětské skupině, jehož stávající podoba by prý mohla ohrozit budoucnost těchto zařízení. V Senátu, kam norma schválená Poslaneckou sněmovnou nyní míří, by podle petice měl být schválen pozměňovací návrh, podle něhož bude registrace do systému dětských skupin pouze volitelná a budou moci nadále existovat zařízení i mimo tento systém. Jinak by horní komora měla normu odmítnout. ČTK o tom informovala předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. Předlohu o dětských skupinách, které jsou alternativou mateřským školám, schválila 20. června sněmovna. Poslanci TOP 09 a Starostů tehdy při projednávání upozorňovali na nebezpečí, že norma může ohrozit nynější mateřská centra a lesní školky. Sněmovna totiž nepřijala návrh komise pro rodinu, aby byla registrace dětských skupin na ministerstvu práce dobrovolná. Pokud by v této podobě byl zákon schválen, měly by lesní školky rok na to, aby vyhověly hygienickým předpisům. Děti však v těchto zařízeních tráví drtivou většinu času v přírodě a mívají k dispozici jen minimální zastřešené zázemí, takže vyhovět těmto normám by pro tyto školky bylo velmi problematické.

Česko chce uspořádat velkou připomínku dne obětí holokaustu

Pietní akcí za účasti prezidentů v Terezíně a konferencí v Parlamentu o boji s popíráním holokaustu a antisemitismem si chce Česká republika příští rok připomenout Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Ten připadá na 27. ledna na výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, od něhož příští rok uplyne 70 let. Česko by k této příležitosti chtělo hostit jednu z významných připomínek tohoto kulatého výročí. Ve středu má tento záměr schvalovat vláda. Podle zvláštního zmocněnce pro záležitosti holokaustu Jiřího Čisteckého chce vláda ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a s Parlamentem pozvat do Česka zástupce všech 47 států, které v roce 2009 v Praze podepsaly Terezínskou deklaraci.

Olomoucké Muzeum umění zveřejnilo svá přední díla na internetu

Muzeum umění v Olomouci zveřejnilo díla předních umělců ze svých sbírek na internetu. Prostřednictvím fotografií exponátů v nejlepší kvalitě se zapojilo do Google Art Projektu, který po celém světě digitalizuje sbírky umění pro kohokoli, kdo má zájem a připojení. Olomoucké muzeum současně uživatelům internetu umožňuje projít se stálou expozici Století relativity v Muzeu moderního umění pomocí aplikace Street View. ČTK o tom informoval mluvčí muzea Petr Bielesz. Muzeum dosud touto formou zpřístupnilo bezmála čtyři desítky exponátů, například obrazy Emila Filly, Bohumila Kubišty nebo Toyen, sochy Josefa Václava Myslbeka a Otto Gutfreunda, ale taky slavné houpací lehátko od bratří Thonetů.

Technické muzeum v Liberci zaměřené na dopravu otevřou v září

Technické muzeum zaměřené na dopravu se v areálu výstaviště v Liberci otevře na začátku září. Děti si tam budou moci nejen prohlédnout starou techniku, ale napomoci i při její opravě. Hlavním cílem muzea je zvýšení jejich zájmu o technické obory. Novinářům to řekl předseda spolku Jiří Němeček. V expozici bude od září asi 20 historických aut, světově unikátní motocykly, velocipedy a další jízdní kola, tramvaj, malá posunovací lokomotiva, parní stroje a také motory nákladních automobilů, které se v regionu vyráběly či stále vyrábějí. "Měla by to být dynamická expozice, která se bude průběžně měnit. Bude se jednat o zápůjčky," dodal Němeček. K exponátům budou přiložené i příběhy spojené s regionem, který patřil mezi průkopníky automobilismu v českých zemích.

Nejlepší restauraci si vyberou hosté prostřednictvím hlasování

Nejoblíbenější restauraci roku vyberou návštěvníci přímo prostřednictvím internetového hlasování. Hodnotit ale budou moci pouze skuteční hosté, tedy ti, kteří si v dané restauraci opravdu zarezervovali stůl, uvedl Pavel Suchánek, ředitel rezervačního systému Restu.cz, který je spolupořadatelem ankety Mattoni restaurace roku. Na místo několika kulinářských odborníků tak mají o vítězi ankety rozhodovat desetitisíce hostů. Ambicí ankety je podle pořadatelů vybrat na 50 tisíc hodnocení. Výsledky letošního prvního ročníku ankety mají být vyhlášeny v listopadu. Kromě absolutního vítěze slibují pořadatelé vyhlásit list 500 nejlepších podniků a žebříček deseti nejoceňovanějších podniků v každém z krajů. Speciální kategorií by pak ještě měl být podnik s nejlepší obsluhou, nebo restaurace s nejlépe natočeným pivem.

Sport

Tenistka Petra Kvitová se po druhém triumfu ve Wimbledonu posunula na 4. místo světového žebříčku. Tomáš Berdych vyrovnal své maximum a je pátý.

Počasí v úterý

Oblačno, přechodně až zataženo, na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno. V Čechách a později i na Moravě a ve Slezsku přeháňky, místy bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší teploty 24 až 29 stupňů Celsia, na západě Čech kolem 22 stupňů.