Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda schválila zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách

Vláda schválila zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna příštího roku. Zůstane jen 90 korun na pohotovosti. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Ministerstvo potvrdilo, že výpadek příjmů z poplatků kompenzuje ambulancím a lékárnám z navýšených odvodů státu, nebudou tedy rozhodnutím kabinetu nijak poškozeni. "Zrušení regulačních poplatků je důležitým krokem vlády pro zajištění dostupné veřejné zdravotní péče," sdělil ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Vláda schválila zavedení snížené desetiprocentní sazby DPH

Vláda schválila zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Nová sazba by měla začít platit od ledna 2015. ČTK o tom informovali členové kabinetu. Ke snížení se vláda zavázala v koaliční smlouvě, z původního návrhu ale vypadly dětské pleny. Jejich převedení do snížené sazby DPH by mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie. Návrh na jednání vlády předložilo ministerstvo financí. Zákon o DPH dále předpokládá zachování základní 21procentní sazby a snížené 15procentní sazby a zároveň ruší zavedení jednotné sazby DPH. Ta měla být od ledna 2016 ve výši 17,5 procenta. Snížení daňového zatížení na knihy, léky a nenahraditelnou dětskou výživu připraví podle finančního resortu státní rozpočet o zhruba 2,9 miliardy korun, přičemž největší dopad do výběru daně bude mít snížení sazby u léčiv. Pozitivním dopadem, a tedy i důvodem pro zavedení druhé snížené sazby má být podle ministerstva předpokládané snížení cen těchto výrobků pro koncového spotřebitele.

Vláda schválila slevy na dani pro pracující důchodce

Vláda schválila návrh na slevu na dani pro pracující důchodce a zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně. Zavést chce rovněž dvoumilionový strop u daňových paušálů pro živnostníky. Na briefingu po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vláda schválila prodej nepotřebných bitevníků L-159 do USA

Vláda schválila prodej nepotřebných bitevníků L-159 americké firmě Draken International. Novinářům to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Smlouvu se společností Aero Vodochody, která obchod zprostředkovává, podle něj stát podepíše 14. července a Aero následně uzavře kontrakt s americkým odběratelem. Zhruba za čtvrt miliardy korun získá 14 strojů a opci na dalších 14 letounů. Ministerstvo obrany se letadla L-159 snaží neúspěšně prodat už řadu let.

Vláda navýšila rozpočet fondu kinematografie o 300 milionů Kč

Vláda na svém jednání schválila navýšení rozpočtu Státního fondu kinematografie pro filmové pobídky o 300 milionů korun. ČTK to sdělil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Na pobídky filmařům by tak mělo letos být celkem 800 milionů korun. O tuto částku ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková spolu s filmovými producenty usilovala. Česko nabízí zahraničním filmařům pobídky od roku 2010. Filmaři tak mohou získat zpět 20 procent "uznatelných nákladů", které na výrobu snímku v ČR prokazatelně utratí. Většinou byly pobídky rozebrány už začátkem roku.

Vláda odvolala polovinu členů rady pro výzkum a vývoj

Vláda odvolala osm členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který stojí v čele rady, novinářům řekl, že už zahájil debaty o nominaci nových členů. Kabinet by je mohl jmenovat v létě. V radě po verdiktu vlády zůstali vedle Bělobrádka Jiří Málek, Jiří Cienciala, Zdeněk Havlas, Stanislava Hronová, Tomáš Jungwirth, Vladimír Mařík a Ivo Vondrák. Rada, která mimo jiné předkládá vládě návrh rozpočtu na výzkum a vývoj, je 17členná. Jedno místo bylo už déle neobsazeno po rezignaci nynějšího předsedy ODS Petra Fialy.

Roithová eurokomisařkou být nechce, navrhuje Blížkovského

Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Novinářům řekla, že nabídku své strany odmítla. Místo sebe nabízí zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který deset let působí jako ředitel pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka to není stranický nominant KDU-ČSL, ostatní koaliční strany dál trvají na svých kandidátech.

Při předávání pacientů do nemocnic podle komise nikdo nechyboval

U sporných případů předávání pacientů pražské záchranky do nemocnic v hlavním městě v minulém týdnu podle odborné komise nikdo nepochybil. Události jsou prý mediálně zkreslené, lidé nebyli v přímém ohrožení života. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) bude přesto o situaci v úterý jednat s primátorem hlavního města Tomášem Hudečkem (TOP 09), řekl novinářům po jednání komise nezávislých odborníků. Záchranáři si minulý týden stěžovali, že v noci na středu vozili jednoho pacienta po Praze dvě hodiny. Stejně dlouho jim prý trvalo v neděli umístění agresivního a patrně intoxikovaného pacienta. Problém byl podle nich opakovaně s Nemocnicí na Bulovce, ředitelka to odmítla. Zprávy o potížích s předáváním pacientů se dostaly do médií letos na jaře. Od té doby podle statistiky záchranné služby komplikací ubylo. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty od záchranné služby musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

NWR připravuje možný prodej dceřiných firem, rozhodne v září

Těžební společnost New World Resources (NWR) se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž patří černouhelná OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace. ČTK to řekl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák. Firma podle něj potřebuje, aby s podmínkami souhlasilo 75 procent věřitelů, zatím má souhlas 63 procent. "Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsenzuální dohodu budou splněny," řekl ČTK Jonák. "Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje," dodal. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie.

Podle soudu nemohl nucený správce podepsat smlouvu VZP o protonu

Podle rozhodčího soudu ve sporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s pražským protonovým centrem neměl nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka v roce 2006 oprávnění podepsat smlouvu o smlouvě budoucí. Ta centru přiznávala miliardu korun ročně za 1650 pacientů po dobu 15 let. ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle soudu je i proto smlouva neplatná. Pečenka svůj podpis, jímž odstartovala 3,5 miliardová investice, vysvětlil v Mladé frontě Dnes tím, že protonové léčbě věří. Byl prý přesvědčen, že Česko bude jednou rádo, že takové zařízení má. Za podpis smlouvy prý nic nedostal. Pečenku kvůli podpisu vyšetřuje policie.

Těžba granátů v Podkrkonoší by mohla opět začít za 4 až 6 let

Opětovná těžba granátů v nových ložiscích v Dolní Olešnici v Podkrkonoší by mohla začít nejdříve v letech 2018 až 2020. Odhaduje to šperkařské družstvo Granát Turnov, které záměr obnovit těžbu zahájilo před čtyřmi lety procesem posuzování vlivu těžby na životní prostředí (EIA). Ve středu se v Dolní Olešnici veřejně projednávala dokumentace a posudek EIA. Nikdo z veřejnosti se jej nezúčastnil. Obec se zamýšlenou těžbou souhlasí, uvedla starostka Radoslava Cermanová. Těžba granátů v Dolní Olešnici v lokalitě Vestřev trvala v letech 1991 až 2007 a v současné době je plocha po těžbě již rekultivovaná. Družstvo Granát potřebuje nové ložisko, aby mohlo ve výrobě šperků z pravých českých granátů pokračovat i v dalších letech.

ČR má největší rozšíření uživatelů internetu v regionu

Česká republika má největší rozšíření internetu mezi lidmi produktivního věku v regionu střední a východní Evropy. S 96 procenty uživatelů ve věku od 18 do 69 let vede před Estonskem a Lotyšskem s 85 respektive 79 procenty. Vyplývá to z průzkumu společnosti Gemius. Zatímco v Polsku a Maďarsku vyhledávají uživatelé především weby spojené se zábavou, jako jsou rádia a televize, v ČR a na Slovensku se zajímají spíše o prakticky zaměřené webové stránky, například databáze, mapy či jízdní řády. Svoji dominantní roli na českém trhu potvrdila společnost Seznam. Šest z deseti nejnavštěvovanějších webových stránek měřených výzkumem patří do jejího portfolia.

Na dovolenou do světa mohou vyjet i lidé závislí na dialýze

V programu Prázdninová dialýza si pacienti na umělé ledvině mohou domluvit péči v některém z 2300 středisek ve stovce zemí na pěti kontinentech. Loni to udělalo 74 pacientů z ČR, což je o čtvrtinu víc než v roce předchozím. ČTK to sdělila společnost Fresenius Medical Care (FMC), která jako největší tuzemský poskytovatel dialyzační péče svým pacientům prázdninovou dialýzu umožňuje. Pobyty zajišťuje její společnost Holiday Dialysis International, pacienti mohou vycestovat na dovolenou prakticky do celého světa bez obav, že by jakkoli ohrozili svoji léčbu. Pomoc zahrnuje bezplatnou asistenční službu pro dialyzované pacienty, zajištěn je stejný standard kvality péče, na niž jsou pacienti zvyklí z domova. Služba funguje i v místech, kde společnost pobočky nemá, prostředí střediska a dostupné metody se ale mohou mírně lišit. Služba funguje oběma směry, česká střediska umožňují tuto službu návštěvníkům z ciziny. Prázdninovou destinaci by si pacienti měli vybrat ve zhruba dvouměsíčním předstihu, aby byl čas na vyřízení všech formalit a dokumentů i na rezervaci kapacity v zahraničním středisku.

Vědci ČZU objevili, jak sulfan pomáhá zrání savčích vajíček

Vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze ve spolupráci s francouzskými kolegy z univerzity v Lille objevili významnou roli toxického plynu sulfan, dříve známého jako sirovodík, při zrání savčích vajíček. Objev, o němž informoval odborný časopis PLOS ONE, by se mohl využít například při umělém oplodnění ve zkumavce. "Prokázali jsme, že pod vlivem sulfanu se ve vajíčku urychleně aktivují hned dva enzymy, které jsou klíčové pro zrání vajíček," uvedl vedoucí týmu Jan Nevoral z ČZU. Vajíčka dozrálá v nízkých koncentracích tohoto plynu navíc s vyšší účinností zahajují embryonální vývoj. Vajíčka dozrálá v laboratorních podmínkách nedosahují stejných parametrů jako ta, která dozrávají v přirozeném prostředí. Vědci zatím marně zkoumají, jaké faktory specifické pro prostředí vaječníku za tím stojí. "Na základě našich výzkumů jsme došli k závěru, že jednou z chybějících látek mohou být velmi malá množství sulfanu, který v těchto koncentracích už není jedovatý," doplnil Nevoral. Zrání vajíček v laboratorním prostředí se používá nejen u umělého oplodnění, ale také při nejrůznějších biotechnologiích u hospodářských zvířat.

Hra o osudu české herečky se objeví na jevišti v New Yorku

Hru nazvanou The Good and the True napsanou podle skutečného příběhu české prvorepublikové herečky Hany Pravdové uvidí publikum divadla DR 2, renomované scény na off-Brodawayi v New Yorku. Titul nastudovaný ve Švandově divadle Danielem Hrbkem se tam bude hrát od 24. července do 14. září. ČTK to oznámila mluvčí smíchovské scény Magdalena Bičíková. Inscenaci, v níž vystupují britští herci Isobel Pravda v hlavní roli a Saul Reichlin v roli olomouckého sportovce Miloše Dobrého, představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně a Bruselu. V New Yorku se hrála v lednu na veletrhu scénického umění APAP. Právě tam si ji vyhlédla ředitelka divadla DR 2 Daryl Rothová. Komorní drama The Good and the True vypráví o osudech dvou lidí, jimž se povedlo vyváznout z pekla koncentračních táborů. Hra je napsána podle vzpomínek herečky Hany Pravdové, jejíž čerstvě uzavřené manželství i nastartovanou kariéru rozmetala válka a která pak utekla z pochodu smrti. Příběh herečky se proplétá s napínavým líčením života Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě. "Přestože hra je v angličtině a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země. Zároveň je napínavou kronikou 20. století," komentoval to režisér a iniciátor projektu Hrbek, který je jedním ze čtyř autorů scénáře. Podle něj je možnost vystupovat před newyorským publikem na takto prestižním místě mimořádným úspěchem; pozvánky k hostování v zahraničí dostávají v Česku kvůli jazykové bariéře většinou jen divadla taneční nebo loutková.

Festival 9 bran zahájí koncerty a Vlak Lustig

Divadelní Vlak Lustig, ve kterém se hraje divadelní představení, konají koncerty, výstavy, projekce, besedy a přednášky, bude od 7. července opět stát na pražském nádraží Bubny. Ve večerních hodinách se v něm od 8. do 12. července bude hrát Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou a její inscenace ve vlaku je symbolickou připomínkou nacistických transportů křižujících Evropou během druhé světové války. Projekt Vlak Lustig je znovu součástí festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, jehož letní část začne 5. a 6. července. Hlavním tématem letošního 15. ročníku festivalu je 70. výročí likvidace terezínského rodinného tábora v Osvětimi, největší hromadné vraždy československých občanů za druhé světové války, řekl novinářům ředitel festivalu Pavel Chalupa. První festivalový víkend se bude konat tradičně ve Valdštejnské zahradě a přinese koncerty, v sobotu vystoupí českoamerický Scott Robinson Quartet s Emilem Viklickým, Františkem Uhlířem, Josefem Vejvodou a saxofonistou Scottem Robinsonem a izraelští Shlomo Bar & Habrera Hativeet.

Hrad Helfštýn si připomene příchod věrozvěstů; chystá se pouť

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku znovu připomene o nadcházejících svátcích návštěvníkům příchod svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Chystá Helfštýnskou pouť, kterou mohli lidé poprvé navštívit loni při významném jubileu příchodu věrozvěstů. Pouť bude doprovázet historické tržiště i ekumenická bohoslužba. Hrad bude otevřen do večera. ČTK to řekl kastelán hradu Jan Lauro. Přichystáno bude také promítání a zájemce hradem provede samotný kastelán, který je seznámí s tím, jak se Helfštýn v posledních 30 letech postupně proměňoval. Sobotní část programu završí ohňová show. Mezi novinky letošní sezony hradu, které by se mohly stát tradicí, patřila i nedávná akce Helfštýnské ateliéry. Hrad se tehdy přeměnil na velkou muzejní dílnu a lidem představil profese, které jsou jinak ukryty za zavřenými dveřmi muzejních pracoven.

V Nebílovech začne 6 týdnů baroka, mj. ohňostrojem ze 17. st.

Netradiční prohlídky zámku Nebílovy včetně nově zrekonstruovaného sálu s cennými malbami Antonína Tuvory a také koncert nejstaršího symfonického tělesa na českém území zahájí ve čtvrtek festival 6 týdnů baroka. Akce přes léto v Plzeňském kraji nabídne program ve více než 20 zámcích, kostelech i dalších místech, každý týden v jiné oblasti. První týden to bude kromě Nebílov i v kostele v Nepomuku, v barokní krajině a špejcharu ve Spáleném Poříčí a v kapli ve Vrčeni. ČTK to řekli Kateřina Melenová a Martin Kosa ze společnosti Plzeň 2015, která festival spolupřipravuje.

Bitevní ukázky na Chlumu se zúčastní na 400 účinkujících

Bitevní ukázky, jež je součástí vzpomínkových akcí ke 148. výročí bitvy u Hradce Králové z roku 1866, se tuto sobotu zúčastní na 400 účinkujících. Letošní ukázka je věnovaná osudu Paula von Hindenburga, budoucího prezidenta Velkoněmecké říše, který v bitvě utrpěl poranění hlavy. ČTK o tom informoval Radek Balcárek z pořádají Gardy města Hradec Králové. Na vzpomínkové akce podle něj dorazí kromě tuzemských milovníků historie také skupiny z USA, Rakouska, Německa, Maďarka, Polska a Slovenska. "Návštěvníky čeká během ukázky řada výjevů z této osudové bitvy. O jejím historickém významu vypovídá i to, kolik význačných osobností tehdejší doby se jí zúčastnilo. Stačí zmínit pruského krále Viléma I., saského korunního prince Alberta nebo významného pruského politika a kancléře Otto von Bismarcka," uvedl Balcárek. Program začne ve už čtvrtek odpoledne na Masarykově náměstí v Hradci Králové, kde se letos poprvé uskuteční akce nazvaná Dostaveníčko s rokem 1866. Pořadatelé připravují pásmo historické hudby, ukázky dobového odívání, uniforem, výzbroje i jezdeckého umění husarů, hulánů a kyrysníků.

Sport

Tenistka Petra Kvitová je favoritkou českého semifinále dvouhry žen ve Wimbledonu. Vítězka travnatého turnaje v All England Clubu z roku 2011 se ve čtvrtek střetne s krajankou a kamarádkou Lucií Šafářovou, kterou čeká první grandslamové semifinále, ale v Londýně zatím neztratila set.

Počasí ve čtvrtek

Skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů Celsia.