Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česko je připraveno léčit další zraněné z Ukrajiny

Česká republika je připravena znovu přijmout zraněné z východu Ukrajiny. Ministerstvo vnitra připravuje podklady pro pokračování programu Medevac a čeká, zda Kyjev projeví o nabídnutou pomoc zájem. Po jednání Bezpečnostní rady státu to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Rozsah případné pomoci bude záležet na požadavcích ukrajinské strany. Česko už dříve přijalo na léčení 39 Ukrajinců zraněných při potlačování protestů v Kyjevě. Dopravu zraněných z východu Ukrajiny do Česka nabídl minulý týden ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při své návštěvě Ukrajiny. Česká republika je podle něj v tuto chvíli připravena na východ Ukrajiny vypravit jeden let. Bezpečnostní rada státu také znovu konstatovala, že v souvislosti s nepokoji na Ukrajině nehrozí Česku nedostatek plynu ani ropy, které proudí z Ruska.

Zeman: Dienstbier neúčastí ve volbách prý ublížil ČSSD

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier poškodil ČSSD tím, že nekandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, míní prezident Miloš Zeman. Podle něj proto strana nezískala větší počet mandátů. "Vedení ČSSD byl doporučen, tuto šanci ale odmítl. Podle názoru pana prezidenta tímto krokem utekl z boje," tlumočil Zemanovo mínění jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dienstbier prezidentovo vyjádření označil za podpásovku a ubohost. Vztahy Zemana a Dienstbiera jsou dlouhodobě napjaté. Současný ministr byl protikandidátem hlavy státu v loňské prezidentské volbě. Před druhým kolem prezidentské volby Dienstbier odmítl podpořit Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi, mimo jiné s odůvodněním, že se Zeman snažil rozbíjet sociální demokracii a bude v tom pokračovat. Rovněž prohlásil, že Zeman je "napojen na pražské mafiánské prostředí".

Sobotka se sešel s protějšky z Moldavska či Gruzie

Premiér Bohuslav Sobotka se o víkendu v Rumunsku zúčastnil neformálního setkání premiérů Rumunska, ČR, Slovenska, Srbska, Gruzie a Moldavska. Informoval o tom Úřad vlády ČR. Šéfové vlád spolu jednali mimo jiné o Východním partnerství, jehož cílem je zapojování postsovětských států do evropských struktur. Předsedové vlád Moldavska a Gruzie se setkání zúčastnili jen několik dnů před podpisem asociačních dohod jejich zemí s EU. Podepsat by je měli na summitu EU, který je plánován na tento čtvrtek a pátek. Premiéři hovořili také o aktuální bezpečnostní situaci na Ukrajině, o možnosti vzájemné hospodářské spolupráce zemí střední a jihovýchodní Evropy a o postupu jednání o novém vedení EU po volbách do Evropského parlamentu.

Středočeský hejtman Řihák rezignuje na funkci

Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) rezignuje na funkci. Vyhoví tak výzvě spolustraníků. Uvedl to jeho náměstek a šéf krajské ČSSD Miloš Petera, který by Řiháka mohl ve funkci nahradit. Středočeští radní za ČSSD vyzvali ve čtvrtek hejtmana k rezignaci na schůzce, na níž se řešilo další směřování krajského vedení. Z funkce měl odejít do pondělního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozilo odvolání. Středočeskou ČSSD v minulosti zmítaly různé spory, organizaci rozdělila například volba zástupce krajské organizace v celostátním předsednictvu sociální demokracie. Spory ožily i kvůli loňským povodním, kdy někteří radní navrhovali, aby šlo více peněz na likvidaci povodňových škod. Hejtman to tehdy kritizoval, protože údajně jednali za jeho zády.

Chládek slíbil problémovým školám víc peněz na speciální pedagogy

Zavedení institutu chráněné osoby pro učitele a vychovatele by mohlo pomoci řešit situaci ve školách, kde pedagogové čelí útokům. Při návštěvě základní školy v děčínských Boleticích to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Tato škola po útoku na pedagožku omezila rodičům vstup do školy. Děti nemohou například doprovázet do tříd nebo šaten. Ministr slíbil i víc peněz na speciální pedagogy a asistenty. Institut chráněné osoby by mohl podle Chládka útokům na učitele zabránit. Útok na pedagogy by byl trestný. "Dnes je to v rovině přestupkové komise a končí to nějakou pokutou. Tady by to skončilo u soudu a pak si rodič uvědomí, že skončí třeba na rok nebo až na tři v nápravném zařízení a bude se chovat jiným způsobem," řekl ČTK Chládek. Ministerstvo už návrh zákona připravuje, do připomínkového řízení ho chce dát na podzim. "Počítáme s tím, že by mohl platit od 1. září 2015," doplnil Chládek.

Stát loni na podporu romských studentů SŠ a VOŠ vydal 5,6 mil Kč

Stát vydal loni na podporu romských studentů na středních a vyšších odborných školách 5,61 milionu korun. Mladým lidem z chudších rodin přispěl hlavně na cestovné, stravu a školní pomůcky. Proti roku 2012 suma výrazně poklesla, tehdy činila 7,98 milionu. Vyplývá to z výročních zpráv o situaci národnostních menšin v Česku. Podle skupiny romských expertů, kteří se zaměřují na problematiku čerpání evropských peněz, by Česko v příštích letech finance z EU mělo použít i na vybudování "romské elity". Podle vládní zprávy o situaci romské menšiny je podíl Romů se středoškolským vzděláním mnohem nižší než podíl středoškoláků mezi ostatními obyvateli. Studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ukázala, že u žáků s horším domácím zázemím je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít i horší školní výsledky. Romští školáci ve studiu často po základní škole nepokračují, jdou raději do učení. Školy navíc před dokončením středoškolského vzdělání opouští průměrně pětina mladých lidí, uvádějí výroční zprávy.

V českých lázních by se měly léčit čínské děti, uhradí to Čína

V českých lázních by se měly léčit čínské děti a do českých center specializované péče by měli jezdit čínští pacienti. Pobyty bude hradit čínská strana, podrobnosti se upřesňují. Naopak čeští pacienti by za tradiční medicínou do Asie zatím vyjížděli pouze jako samoplátci. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který minulý týden strávil na návštěvě Číny. Podle ministrova vyjádření se mu podařilo dojednat, že profesoři čínské medicíny budou působit v královéhradecké fakultní nemocnici. Výhledově by se do Česka také mohly dovážet levnější generické léky z Číny a naopak. S čínskou resortní kolegyní se Němeček domluvil na spolupráci v oblasti pacientské turistiky. Českým lázním by to podle něj přivedlo pacienty, tím i podporu zaměstnanosti v oboru, který v minulých letech citelně zasáhlo omezení diagnóz, a tím pacientů léčených na náklady zdravotního pojištění.

Odboráři z Poldi hodlají stávkovat kvůli nevyplaceným mzdám

Odboráři z ocelárny Poldi v Kladně budou podle svých představitelů ve čtvrtek stávkovat. V pátek, kdy vedení mělo doplatit zpožděné mzdy, dorazila jen část výplat. Stávka celkem potrvá zhruba deset minut, výrobu podniku neohrozí. Uvedl to zástupce odborářů, předseda Základní organizace Hutě Poldi Richard Mosr. Vedení Poldi dluží zaměstnancům část dubnových výplat. Zatím přišlo na účty jen něco přes 1,2 milionu korun. Na výplaty je ale potřeba 6,7 milionu korun. Podle personálního ředitele Poldi Antonína Čimery je situace ve společnosti odrazem situace v odvětví. Vyplácení by mělo tento týden pokračovat a nový termín, do něhož by všichni zaměstnanci měli mzdy dostat, je určen na nadcházející pátek. "Prodleva je menší než v předchozích měsících a další pozitivní směřování by mělo pokračovat i v dalším měsíci," uvedl Čimera.

Hodnota vypsaných veřejných zakázek je letos nejvyšší od krize

Veřejní investoři, jako jsou ministerstva, regionální úřady či sdružení, od začátku letošního roku do konce května vypsali nejvíc veřejných zakázek od začátku krize. Bylo jich 3551, což je o 20,5 procenta meziročně víc. Objem plánovaných investic, tedy vypsaných zakázek, vzrostl meziročně o 17,6 procenta na 106,1 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research na základě údajů Věstníku veřejných zakázek. Téměř polovinu zakázek (49,4 procenta) představují stavební zakázky. Jen během května přibylo 783 nových zakázek, což je meziroční růst o 8,3 procenta. Jejich celková hodnota stoupla o 3,1 procenta na 25,4 miliardy korun. Mezi významné vypisovatele zakázek na výstavbu a rekonstrukce patří Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty. Tyto dvě instituce mají připravené zakázky za 7,5 miliardy korun.

Nexen hodlá investovat do nové továrny v ČR skoro 24 miliard Kč

Korejský výrobce pneumatik Nexen Tire plánuje investovat do výstavby továrny v České republice během sedmi let od roku 2016 zhruba 1,2 bilionu wonů (přibližně 23,7 miliardy Kč). Oznámila to podle agentury Reuters firma. Zahájení výroby v novém závodě plánuje za čtyři roky. Česká vláda o uzavření investiční smlouvy s Nexenem rozhodla před týdnem. Dosud se hovořilo o tom, že počáteční hodnota investice do výstavby továrny by měla být 22,8 miliardy korun. Nexen svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu. Společnost oznámila, že roční výrobní kapacitu v novém závodě plánuje postupně zvýšit na více než 12 milionů kusů. Továrna Nexenu by mohla dát práci zhruba tisícovce lidí, což by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce. Celková výše investice může podle dosavadních zpráv dosáhnout až 40 miliard korun.

Dálnice D1 by se mohla opravovat jinou technologií

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje zásadní změnu v přístupu k modernizaci dálnice D1. Další opravy povrchu by se už mohly provádět metodou takzvané fragmentace, kdy se nevyměňuje podkladová betonová vrstva, ale pouze se rozbije a přetáhne silnou vrstvou asfaltu. Je to rychlejší a levnější, ale podle dřívější studie ČVUT méně trvanlivé. Rozestavěné úseky budou dokončeny současnou technologií. U budoucích oprav se ale bude o změně diskutovat, řekl generální ředitel ŘSD Jan Kubiš. Fragmentace také možní zkrátit uzavírky, prosazuje ji majitel Student Agency Radim Jančura. Podle něj by použití metody fragmentace zkrátilo čas stavebních prací na třetinu a stejnou měrou by se snížily i potřebné náklady. Původní plán ministerstva dopravy kalkuloval s cenou zhruba 20 miliard korun. Kvůli snižování objemu peněz plynoucích do stavebnictví, a s tím souvisejícím hladu stavebních firem po zakázkách, se ale v posledních letech daří ceny stavebních prací soutěžit za zhruba 60 procent projektových cen. Dopravní resort proto původní cenu přehodnotil a očekává náklady za opravy dálnice kolem 15 miliard korun.

ÚOHS: České dráhy chybovaly při pronájmu lokomotiv Taurus

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal Českým drahám plnění dvou smluv na letošní rok na pronájem lokomotiv Taurus, které tahají railjety. Firmě navíc uložil pokutu milion korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné, České dráhy se proti němu mohou odvolat. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Rafaj. České dráhy podle Rafaje udělaly při pronájmu lokomotiv od společnosti Österreichische Bundesbahnen několik chyb, protože zakázky zadaly bez soutěže. První souprava rychlovlaku railjet 6. května vyjela ve zkušebním provozu s cestujícími z Prahy do Břeclavi. Od poloviny června České dráhy nasadí rychlovlaky na lince do Rakouska. Původně přitom počítaly s prodloužením linky Praha - Brno - Břeclav přes česko-rakouskou hranici teprve od změny jízdního řádu v prosinci.

Střet dodávky se skupinou středoškoláků si vyžádal oběť a 5 zraněných

Jeden středoškolák nepřežil nehodu, při které dodávka u Ivaně na Brněnsku najela do skupiny dětí. Dalších pět středoškoláků je zraněných. Vyplývá to z informací od policie a Fakultní nemocnice Brno. Řidič vozu nebyl pod vlivem alkoholu ani drog. Příčinu nehody policie vyšetřuje, řekl ČTK brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Ostravská policie rozbila gang dealerů drog

Ostravská policie zadržela 11 členů organizované skupiny výrobců a dealerů pervitinu. Za posledních několik měsíců mohl gang podle odhadu policistů v Ostravě, na Karvinsku a v Havířově vyrobit a prodat drogu za miliony korun. Týdně skupina byla schopna vyrobit až kilogram narkotik, což znamená 3000 dávek v celkové hodnotě až 1,8 milionu korun. Uvedl to ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Kriminalisté v minulých dnech zatýkali společně s moravskoslezskou zásahovou jednotkou a Útvarem rychlého nasazení. Zasahovali na několika místech a provedli dvanáct prohlídek bytů a dalších prostor. Obvinění si vyslechli tři ženy a osm mužů ve věku od 27 do 54 let. Jeden z obviněných skončil ve vazbě. Další zadržený muž putoval rovnou do vězení. Radovan Vojta z vedení ostravské policie dodal, že skupina byla velmi dobře organizovaná. Měla mezinárodní složení, kolik cizinců je mezi obviněnými, ale zatím neprozradil.

Vinohradská nemocnice má dát 30 mil. rodině postiženého chlapce

Obvodní soud pro Prahu 10 nepravomocně přiznal 30,3 milionu korun jako odškodné rodině postiženého chlapce. Zaplatit ho má pražská Vinohradská nemocnice, kde se chlapec narodil v roce 2009 ochrnutý. Porod byl sice plánovaný, skončil ale ochrnutím, slepotou a hluchotou dítěte, které nyní vyžaduje celodenní péči. Pokud bude rozhodnutí pravomocné, bude to dosud nejvyšší částka vysouzená v podobné souvislosti. Nemocnice podle svého právního zástupce zváží odvolání. Odškodné se skládá ze zhruba čtyř milionů bolestného a z více než 26 milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení společenského uplatnění syna. Podle soudkyně Andrey Dobřichovské Gedeonové nedostal chlapec šanci začít žít běžný život a částka je přiměřená. Hluché, slepé a ochrnuté dítě krmí rodiče pomocí břišní sondy. Zmocněnec rodičů Antonín Tunkl původně žádal 18 milionů korun, po revizním posudku, který podle bodového hodnocení vyčíslil odškodné na tři miliony korun, ale částku zvýšil a soud ji uznal. Tunkl novinářům po jednání řekl, že je ochotný se sejít k dalšímu jednání a přistoupit i na nižší částku. Další právní postup nemocnice zatím neupřesnila. Její mluvčí Lukáš Matýsek uvedl, že vedení vyjadřuje lítost nad případem a uznává, že rodina má právo na odškodnění. O dalších krocích rozhodne po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.

Karol Sidon rezignuje na funkci vrchního pražského rabína

Karol Sidon (71) rezignuje k 1. červenci na funkci vrchního rabína Židovské obce Praha. O jeho nástupci bude vedení obce jednat v polovině července. ČTK o tom informovala Dita Šnajdrová z Židovské obce Praha. Sidon funkci vrchního pražského rabína zastává od roku 1992. Vrchním zemským rabínem zůstává.

Zemřel architekt Bílek, který se podílel na vzniku Nové scény ND

Ve věku nedožitých 68 let zemřel ve středu 18. června po dlouhé nemoci architekt Petr F. Bílek. Podílel se například na vzniku Nové scény Národního divadla. Po emigraci v polovině 80. let působil v USA a později vykonával dva roky funkci předsedy České komory architektů (ČKA). ČTK to oznámila mluvčí komory Zuzana Hošková. Bílek vystudoval architekturu na Českém vysokém učení technickém. "Po studiu získal místo v Ateliéru 3 vedeném Karlem Pragerem. V úloze vedoucího projektanta se zde v letech 1977 až 1983 podílel na realizaci Nové scény Národního divadla," uvedla Hošková. Krátce poté, v roce 1984, Bílek emigroval do USA, kde studoval na University of California a Consumnes River College v Sacramentu. V roce 1987 založil vlastní ateliér Bílek Associates v Sacramentu a v roce 1993 pobočku v Praze. Byl dlouholetým členem ČKA, v letech 1999 a 2000 dokonce jejím předsedou, a stal se rovněž členem organizace American Institute of Architects. "V roce 2001 byl jedním z iniciátorů Protokolu o výkonu profesní praxe v hostitelské zemi, který uzavřela ČKA a profesní organizace amerických architektů National Council of Architectural Registration Boards. Dokument v zásadě otevřel cestu českých architektů na americký trh a zavedl spolupráci českých a amerických architektů," doplnila mluvčí ČKA.

Nejraději čtou osmi až devítileté děti, více knih přečtou dívky

Nejraději čtou děti ve věku od osmi do devíti let, u starších pak obliba knížek postupně klesá. Vyplývá to z průzkumu čtenářského chování dětí od osmi do 15 let, který ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy připravila agentura SC&C. Aktivnější jsou přitom dívky, které v průměru přečtou 11 knih ročně. U chlapců je průměr o čtyři knihy nižší. Podle průzkumu, do něhož se zapojilo více než 4700 žáků z celé republiky, je čtení nejoblíbenější mezi osmi až devítiletými dívkami. Třiadevadesát procent dotázaných v této skupině uvedlo, že čtou rády. Mezi čtrnáctiletými a patnáctiletými dívkami čtou rády již pouze dvě třetiny. Chvíle s knihou rádo stráví tři čtvrtiny chlapců mezi osmi a devíti lety. O šest let později však čtení jako oblíbenou aktivitu vnímá pouze 35 procent chlapců. Nejintenzivněji čtou děti ve věku od deseti do 11 let. Takto staré dívky přečtou průměrně jednu knihu měsíčně, chlapci jich za rok přečtou devět. Vkus je velmi rozmanitý, takže se nedá jmenovat jeden trhák, uvedli v tiskové zprávě autoři průzkumu. "Například Harry Potter je sice nejoblíbenější knihou, ovšem v součtu ho uvedlo jen osm procent dětí. Obdobně je na tom Deník malého poseroutky se sedmi procenty preferencí," doplnili.

Skauti jako největší pořadatel organizují tisícovku táborů

Svaz skautů a skautek Junák je i letos největším pořadatelem letních táborů, na 992 akcí po celé republice se vydá přes 23.000 dětí. ČTK to sdělila tisková mluvčí této organizace Renata Hladná. Vedle tradičních táborů s podsadovými stany jsou v nabídce tábory vodácké, putovní nebo zahraniční. Některé skautské oddíly pořádají i příměstské tábory, kterých se mohou zúčastnit i děti, jež nejsou členy oddílu. Na obdobném principu, kdy je tábor završením celoroční činnosti oddílů, fungují například také tábory organizace Pionýr. Ta jich letos pořádá přibližně čtyři stovky. Podle vedoucího Katedry pedagogiky a psychologie Univerzity Hradec Králové Jana Laška je tábor ve známém kolektivu vhodný především pro děti, které na podobnou akci vyrážejí poprvé. Nejčastější skautské tábory jsou dvoutýdenní, ale některé oddíly vyrážejí i na třítýdenní až měsíční akce. Vzhledem k tomu, že jde o nekomerční tábory, průměrná cena se pohybuje mezi 800 až 1000 Kč za týden pobytu. "Vedoucí na těchto táborech působí jako dobrovolníci, přípravě a pobytu na nich často věnují svou vlastní dovolenou," poznamenala mluvčí.

Připravované česko-polské sdružení ponese název Novum

Připravované česko-polské sdružení, které má pomoci získat peníze z evropských fondů, se bude jmenovat Novum. Původně navrhovaný název Nové Sudety vzbudil nevoli některých členů zastupitelstev krajů. Zastupitelé hradeckého kraje schválili stanovy a úmluvy tohoto seskupení. Dohoda by mohla být podepsána 10. srpna při tradiční Svatovavřinecké pouti na vrcholu Sněžky. Sdružení mají tvořit Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký kraj společně s Dolnoslezským vojvodstvím a euroregiony. Spolek chce řešit nadregionální projekty a pomoci rozvoji cestovního ruchu v pohraničí. Podle hejtmanství sídlo nového Evropského seskupení pro územní spolupráci Novum bude v Jelení Hoře v Polsku.

Na Letní filmovou školu do Uh. Hradiště přijede Peter Greenaway

Jubilejní 40. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ) uvítá velikána světového filmu Petera Greenawaye. Britský režisér divákům představí svůj zatím poslední film Goltzius a společnost Pelikán. Připomenut bude výběr z jeho dosavadní tvorby, bude mít přednášku o "smrti filmu" a nových možnostech kinematografie. Oznámil to hlavní dramaturg Jan Jílek. "Bonbonkem bude unikátní výstava Ejzenštejn v Guanajuatu. Představí kolekci režisérových kreseb a črt k tomuto snímku pořízených během práce na multimediálním projektu nazvaném Greenaway o Ejzenštejnovi. Ten obsáhne dva celovečerní a stovku krátkých multimediálních filmů," řekl Jílek. Festival bude od 25. července do 2. srpna, rozpočet činí 15 milionů korun.

Technické muzeum v Brně vystavuje studentský design

Originální nábytek, šperky i módu vystavuje Technické muzeum v Brně. Autory jsou mladí umělci, kteří se přihlásili na mezinárodní bienále studentského designu nazvané design.s. Pořadatelé chtějí akci v budoucnu dále rozvíjet a v návaznosti na tradici Design centra, jež zaniklo v roce 2007, představit Brno jako město designu. Ve výstavních síních zaujme například křeslo v podobě medvěda, stejně jako svítidla z neobvyklých materiálů, sklo, bytové doplňky, ale také návrhy strojů. Celkem do Brna dorazilo 470 přihlášek z 26 vysokých i středních škol v sedmi zemích. Odborná komise vybrala 238 prací.

V Úštěku byla otevřena opravená synagoga a rabínský dům

V Úštěku na Litoměřicku byly v rámci projektu Revitalizace židovských památek v České republice - 10 hvězd po rekonstrukci otevřeny synagoga a sousední rabínský dům. Město se o využití synagogy bude dělit s Federací židovských obcí v České republice, která je majitelem objektu. V rabínském domě je expozice dějin židů a jejich školství v Úštěku a bude využíván i jako vzdělávací centrum. Rekonstrukce synagogy a rabínského domu stála 21,6 milionu korun. Cílem projektu Revitalizace židovských památek v České republice - 10 hvězd bylo vytvoření sítě deseti oblastních kulturně-vzdělávacích center židovské kultury, která budou reprezentovat kulturní dědictví země. Jsou v sedmi krajích, vedle Úštěku v Jičíně, Brandýse nad Labem, Plzni, Březnici, Nové Cerekvi, Polné, Boskovicích, Mikulově a v Krnově.

Do Mongolska se vydají čtyři klisny koně Převalského

Letošní transport koní Převalského do Mongolska, odkud tento kůň pochází, pražská zoologická zahrada naplánovala na 1. července. Pro čtvrtý převoz zvířat do národního parku Gobi B byly vybrány čtyři klisny ve věku od čtyř do šesti let. Nyní čekají v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Do Mongolska poletí armádním letounem CASA, který přistane na nezpevněné ploše v poušti. Převozy koní začaly v roce 2011, zatím pražská zoo vrátila do divočiny 12 koní. Velitel 24. základny dopravního letectva Praha Kbely David Klement připomněl, že zatím všechny transporty dopadly úspěšně.

Počasí v úterý

Oblačno až polojasno, odpoledne a večer místy zejména na severozápadě a severu přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.