Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman je proti izolaci Ruska, navrhuje Rusům zrušit vstupní víza

K zavádění sankcí proti Rusku ani k izolaci Ruska není žádný důvod. V rozhovoru s ruskou agenturou ITAR-TASS to řekl český prezident Miloš Zeman. Podle něj je také třeba zrušit vstupní víza pro občany Ruské federace. "Je třeba zrušit víza například s Ruskem. K čemu se zabývat takovou byrokracií, jaká souvisí s vízy?" citovala ruská agentura prezidenta, podle něhož jde o "zbytečné překážky". Zeman podle ITAR-TASS rovněž vyjádřil nesouhlas se sankcemi proti Rusku, které jsou zaváděné kvůli ruské politice na Ukrajině. "Nevidím žádný důvod, proč izolovat Ruskou federaci od Evropské unie, proč hovořit o sankcích, o blokádě, o embargu. Je příležitost zvýšit úroveň naší spolupráce, a ne hovořit o sankcích, o izolaci. Izolace nás ani v jednom případě nepřivedla k úspěchu, ale pouze ke ztrátě porozumění a důvěry. A to je špatné," citovala agentura českého prezidenta. Zeman se v rozhovoru věnoval i ekonomické spolupráci Česka s Ruskem. Vidí pro ni ohromnou perspektivu, neboť ekonomiky obou zemí se doplňují. "My potřebujeme energii, vy tramvaje, trolejbusy, autobusy," řekl. Základ pro rusko-českou spolupráci nevidí jenom ve výměně zboží, ale také kapitálu.

Česko uvažuje o eurokomisaři pro dopravu, průmysl nebo výzkum

Česko by pro svého příštího eurokomisaře rádo získalo oblast dopravy, průmyslu a podnikání nebo výzkumu a inovací. Uvažuje také o vnitřním trhu nebo energetice, i když především u první z těchto oblastí existuje pochybnost, jestli by se ji Česku podařilo získat. ČTK to řekly zdroje obeznámené s koaličním jednáním. Vládní strany by podle nich měly českého kandidáta do komise vybrat do dvou týdnů. Trojice koaličních stran zatím navrhovala rozdílné kandidáty na eurokomisaře - ČSSD bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, ANO lídra své kandidátky do eurovoleb Pavla Teličku a lidovci dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou. Podle některých zdrojů blízkých vyjednávání se ale už víceméně počítá s tím, že se eurokomisařem nestane nikdo z nich. Příští středu by tak koaliční rada už mohla jednat i o dalších jménech.

V Paříži se poradí levicové vlády včetně české o nové komisi EU

Socialistický francouzský prezident François Hollande bude v sobotu v Paříži jednat s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a levicovými šéfy vlád Rakouska, Slovenska, Belgie, Dánska, Itálie a Rumunska o prioritách příští Evropské komise. Informovala o tom dnes agentura AFP. Neformální schůzky svolané socialistickým prezidentem se zúčastní i německý vicekancléř a šéf sociálnědemokratické strany Sigmar Gabriel a bývalý předseda Evropského parlamentu a současný šéf socialistické skupiny v europarlamentu Martin Schulz. Sobotka ve čtvrtek informoval stálého předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye, že Česko chce rychlou dohodu Evropské unie na novém šéfovi Evropské komise, nejlépe koncem příštího týdne. ČR je přitom podle premiéra připravena podpořit kandidáta evropských lidovců a lucemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera.

Sněmovna schválila vyšší růst penzí, jako před škrty

Seniorkám a seniorům by měly od příštího roku růst penze více než nyní. Vládní novelu zákona o důchodovém pojištění schválila Sněmovna. Penze se budou podle normy, která míří k projednání do Senátu, zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu. Příští rok má být valorizace ještě vyšší, penzisté by si měli polepšit v průměru o 200 korun měsíčně. Vládní předloha od příštího roku opět zavádí automatický růst penzí o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen. V příštím roce by se podle vlády měly starobní důchody navíc mimořádně zvýšit o 1,8 procenta, což by mělo kompenzovat nižší nárůst z minulých let. Zvýšení by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) představovalo nárůst v průměru kolem 200 korun měsíčně.

Sněmovna schválila předlohu o dětských skupinách

Sněmovna schválila předlohu o dětských skupinách, které jsou alternativou mateřským školám. Rodiče by do skupin mohli umísťovat děti od jednoho roku do zahájení školní docházky. Poslanecké návrhy na omezení horní hranice věku, do něhož by pracující rodiče mohli své potomky na hlídání do dětských skupin dávat, neuspěly. Vládní norma míří k posouzení do Senátu. Sněmovna odmítla návrhy jednotlivých poslanců z různých stran. Neuspěly ani pozměňovací návrhy komunistických poslankyň, podle nichž by dětské skupiny výslovně musely fungovat neziskově, nebo muselo by v nich být zajištěno stravování. Nezměkčí se ani podmínka očkování dětí, jak požadovala Nina Nováková z TOP 09 a Starostů. V dětské skupině by mohlo být podle normy nejvýš 24 dětí. Provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče. Zajistit by musel vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek. Náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stát roční provoz. Zřizovatelům, mezi kterými by mohly být firmy, úřady, radnice, vysoké školy, neziskové organizace a nově i spolky, by byly daňově uznány náklady spojené s provozem dětské skupiny. Na slevu na dani by měli nárok i rodiče. Podle propočtů ministerstva by v roce 2015 mohlo v Česku fungovat přes 1100 dětských skupin. Zaměstnání několika desítek tisíc rodičů by pro státní rozpočet mohlo znamenat přínos 382 až 573 milionů korun.

Sněmovna schválila vyšší výkupní ceny za půdu pro dálnice

Stát zřejmě bude moci nabízet vyšší výkupní ceny za zemědělskou a lesní půdu pro stavbu silnic a dálnic. Odhadní cenu bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Sněmovna to schválila hlasy vládní koalice v rámci novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Normu nyní dostane k projednání Senát. Novela předpokládá, že pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Bonus ale bude klesat v čase. Při dalších nabídkách už bude nižší. Cena zemědělské půdy i s bonusem nebude moci překročit tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v dané lokalitě. Zákon nyní umožňuje vyplácet bonusy od osmi do 35 korun za čtvereční metr, tedy dvojnásobek odhadní ceny. To podle vlády "nemá dostatečný motivační účinek pro rychlé rozhodování vlastníků a uzavírání kupních smluv".

Církev kolaborovala s nacisty, řekl Jakubčík a vyvolal pobouření

Rozruch ve Sněmovně vzbudil poslanec ČSSD Igor Jakubčík výrokem proti katolické církvi. Řekl, že byla spojencem nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů. U jiných poslanců pravicové opozice a KDU-ČSL vyvolalo Jakubčíkovo vystoupení rozhořčení, bouchali do lavic. Jakubčík později řekl, že nemá nic proti současným církvím, které podle něj za komunistické totality trpěly. "Vadí mi, co se dělo po roce 1948," uvedl s tím, že reagoval jen na jednu poznámku v debatě. Co se však dělo za druhé světové války, označil Jakubčík za "černou skvrnu". Ministr kultury a bývalý kněz Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že to chápe jako nějakou omluvu, ale ne zcela vysvětlující. Jakubčíkovy výroky ohledně kolaborace neodpovídají historickým faktům, dodal. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola vyzval Jakubčíka, aby našel odvahu k omluvě.

Státní maturita dopadla nejhůře od svého zavedení v roce 2011

Státní maturitu letos nezvládlo 18,7 procenta z těch, kteří ji vykonávali poprvé, což je nejhorší výsledek od jejího zavedení v roce 2011. Maturanti se ve srovnání s loňským rokem zhoršili ve všech předmětech. Vedle matematiky, z níž propadlo 24,1 procenta studentů, dopadla nejhůře němčina s více než pětinou neúspěšných. ČTK to sdělil mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Jan Pohanka.

Středočeští radní vyzvali hejtmana Řiháka (ČSSD) k rezignaci

Radní Středočeského kraje vyzvali ve čtvrtek hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) k rezignaci. Serveru iDnes.cz to potvrdil náměstek hejtmana Jiří Peřina (ČSSD). Řihák by měl z funkce odejít do pondělního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu podle serveru hrozí odvolání. Hejtman odmítl výzvu komentovat. Předseda středočeské ČSSD Miloš Petera ČTK řekl, že vedení krajské ČSSD a sociálnědemokratičtí radní ve čtvrtek za účasti hejtmana jednali o dalším směřování kraje na neformální schůzce. "Probírali jsme všechny eventuální možnosti a další směřování kraje. Rozhodne se do pondělí do zastupitelstva," uvedl Petera. Podle iDnes.cz ztratil Řihák podporu krajských sociálních demokratů. Řihákovi údajně vyjádřili nedůvěru všichni krajští radní z jeho strany, kteří se s ním ve čtvrtek sešli. "Schůzka skutečně proběhla a pan hejtman uslyšel, že bychom chtěli na jeho postu změnu. Jsme přesvědčeni, že takový krok napomůže dalšímu rozvoji Středočeského kraje," řekl serveru Peřina.

Česká pošta uvažuje, že se po roce 2017 stane bankou

Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby pod hlavičkou Poštovní spořitelny. Na tiskové konferenci pošty to uvedl předseda dozorčí rady Jan Mareš. Podle Mareše je to zatím pouze úvaha, kterou bude podnik analyzovat. Podotkl, že v jiných zemích je poskytování bankovních služeb přímo poštovním operátorem běžné. Spolupráce s ČSOB přináší poště 1,5 miliardy korun ročně. "Myslím si, že varianta, že by pošta měla vlastní bankovní licenci, je určitě důležitý bod ke zvážení," uvedl Mareš. Podle něj má na to pošta tři roky. "Je to něco, co může mít pro tak malou zemi, jako je ČR, zásadní makroekonomické dopady," dodal. V Česku působí 45 bank a poboček zahraničních bank.

Amazon už nebude usilovat o výstavbu centra v Brně

Americký internetový obchod Amazon ustoupil od záměru postavit své distribuční centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Firma hledá jiné vhodné místo ve střední a východní Evropě, sdělil ČTK její mluvčí pro Česko Karel Taschner k rozhodnutí společnosti, na které upozornila Česká televize. V Dobrovízi u Prahy se distribuční centrum Amazonu začne stavět v krátké době. Developer CTP Invest nemá o rozhodnutí společnosti dostatečné informace. ČTK řekl, že se k němu vyjádří později.

Státní zastupitelství podalo návrh na obžalobu v kauze opencard

Městské státní zastupitelství v Praze podalo návrh na obžalobu deseti současných i bývalých pražských radních v kauze opencard. Případ míří k soudu. ČTK to řekl zdroj z vedení města. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) čelí s dalšími radními obvinění z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.

Čeští policisté budou pomáhat kolegům v Bulharsku s turisty z ČR

Čeští policisté budou pomáhat svým kolegům v Bulharsku při jednání s českými turisty v černomořských letoviscích, kam hojně jezdí lidé na dovolenou. Dohodl se na tom náměstek českého ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jan Sixta spolu se svým bulharským protějškem Plamenem Angelovem. Česko tak s Bulharskem zavádí praxi, která se osvědčila v předchozích letech také v Chorvatsku, kam jezdí v létě na dovolenou vůbec nejvíce českých turistů mířících do zahraničí. Takzvaný protokol o provádění společných hlídek za účelem ochrany veřejného pořádku a bezpečnosti předpokládá, že čeští policisté budou působit společně s bulharskými policisty. Čeští policisté nebudou mít na bulharském území žádné pravomoci. Jejich činnost bude mít ryze podpůrný a preventivní charakter, upozornila mluvčí českého ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Získání povolení pro cizince k práci v ČR se zjednoduší

Postup získání povolení k práci v Česku pro cizince z mimoevropských zemí se od příštího týdne zjednoduší. Místo dvou dokumentů bude stačit jedna kartička. ČTK to sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Zjednodušení přinášejí úpravy zákonů o pobytu cizinců a o zaměstnanosti, které nabývají účinnosti 24. června. Doposud museli cizinci, kromě občanů Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, v případě zájmu o práci v Česku nejdříve získat povolení k zaměstnání od příslušného krajského úřadu práce. Až poté mohli dostat vízum k pobytu nad 90 dnů, které vydává ministerstvo vnitra. Od příštího úterý už bude stačit jen zaměstnanecká karta, kterou cizincům vydá přímo vnitro. Ovšem nadále budou zaměstnavatelé přednostně nabízet volná místa Čechům nebo občanům EU, EHP a Švýcarska. "Tedy nahlásit ho do evidence příslušné krajské pobočky úřadu práce. Teprve po uplynutí třicetidenní lhůty na něj bude moci přijmout občana třetí země," oznámila generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

ACK: Počty ruských turistů v ČR dál rychle klesají

Počty ruských turistů přijíždějících do ČR dále klesají, v červnu již přijelo meziročně již o 40 procent méně. ČTK to řekl předseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Viliam Sivek. Kromě poklesu kurzu rublu jsou důvodem přísná pravidla pro vydávání víz a také rusko-ukrajinská krize. Loni přijelo do Česka 803.000 Rusů. Ti patří mezi zahraniční návštěvníky, kteří v ČR nejvíce utrácí. Turisté z Ruska stráví v ČR v průměru pět dní a jejich denní útrata dosahuje zhruba 4000 korun.

Svaz pacientů chce částečnou úhradu bezlepkové stravy

Svaz pacientů České republiky navrhuje, aby zdravotní pojišťovny hradily pacientům s celiakií bezlepkovou stravu do výše 12.000 korun ročně. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to uvedla místopředsedkyně svazu a senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD), podle níž je již návrh předjednaný s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Lidé, kteří musí držet bezlepkovou dietu, platí za speciální stravu často výrazně vyšší částky než běžná populace. Zdravotní pojišťovny v Česku bezlepkovou stravu prý běžně nehradí, a proto se podle zástupců svazu může ze zdravotního problému stát i problém socioekonomický.

Ve Velkých Karlovicích vyberou výrobce nejlepšího valašského sýra

Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku se v sobotu 5. července uskuteční klání O nejlepší valašský sýr. Svůj um v soutěži, která se letos koná počtvrté, mohou poměřit všichni, kdo se v regionu zabývají výrobou vlastního domácího sýra. Návštěvníci budou moci jednotlivé produkty ochutnávat. Nejlepší sýr vybere odborná porota. Návštěvníci budou moci ochutnávat spolu s porotou, ale také využít přítomnosti sommeliérů, kteří poradí, jak správně kombinovat chuť sýrů s víny. Loni porota hodnotila 34 vzorků sýrů. Dvojnásobná vítězka Anna Vašutová z Velkých Karlovic svá prvenství neobhajovala, a tak se radoval Štěpán Malina z Hošťálkové s kravským sýrem s pažitkou.

Přerovské Muzeum Komenského představuje hračky z doby totality

Do dětských let v době totality se mohou vrátit návštěvníci Muzea Komenského v Přerově. Instituce nashromáždila v jednom ze svých sálů na 490 druhů tehdejších hraček československé produkce; k vidění je až tisícovka exponátů. Expozice mapující hračky z let 1950 až 1990 bude otevřena až do poloviny října. ČTK to řekla kurátorka výstavy Kristina Sehnálková. "Cílem naší výstavy bylo prezentovat hračkářský průmysl v Československu v letech 1950 až 1990. Chtěli jsme ukázat, že tehdejší hračky rozhodně nebyly špatné. A byť jsme se po revoluci hnali po západních vzorech, byla velká škoda, že se hračkářský průmysl u nás opustil," uvedla kurátorka. Zavzpomínat si na svá dětská léta mohou návštěvníci prostřednictvím hraček pro všechny věkové kategorie. K vidění jsou stavebnice Merkur, igráčci, mrkací či chodící panenky firmy Hamiro, miminka z firmy Gumotex nebo hračky z Tatry Napajedla. "Vystaveny jsou také dětské lepenkové kufříky přerovské firmy Kazeto. Byť to není hračka, setkal se s ním v dětství každý, kterému je nad 25 let," doplnila Sehnálková. Součástí výstavy je také dětský koutek, kde si mohou současné děti s hračkami svých rodičů či prarodičů pohrát. Výstavu doprovázejí i dobové fotografie hrajících si dětí. "Jsou to fotografie z doby od 60. do 80. let a jsou na nich zobrazeni vesměs mí kolegové z práce," dodala s úsměvem kurátorka. Expozice v prostorách muzea je koncipována jako luxusní dobová prodejna. Aranžéři vytvořili čtyři výlohy, které jsou naaranžovány podle výzdob z 80. let do ročních období. U některých z exponátů nechybějí ani ceny, za kterou se hračky tehdy prodávaly.

Počasí v sobotu

Proměnlivá oblačnost, na horách na severu místy, jinde jen ojediněle, přeháňky. Večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 17 až 21 stupňů Celsia.