Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Nicholas Winton obdrží Řád Bílého lva

Zachránce stovek židovských dětí sir Nicholas Winton obdrží Řád Bílého lva. Nejvyšší státní vyznamenání se mu rozhodl udělit prezident Miloš Zeman. Brita, který slaví 105. narozeniny, pozval také na návštěvu Prahy. Informaci České televize potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. V České republice upozorňuje na Wintonovy narozeniny také výstava, která byla v pondělí otevřena na pražské Kampě. Jde o expozici velkoplošných fotografií převážně židovských dětí, které Nicholas Winton před druhou světovou válkou zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Připomíná příběh takzvaných Wintonových vlaků, mapuje příběhy malých cestujících i život jejich zachránce. Autorem výstavy, jejíž premiéra byla v roce 2011 v Praze a v Londýně, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. Původní verzi aktualizoval a doplnil o nový příběh jednoho ze zachráněných i gratulace k Wintonovu jubileu. Expozice instalovaná na 28 panelech mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny potrvá do 19. června, díky nasvícení si ji mohou zájemci prohlížet i v noci.

Americký archivář našel Wintonův dopis prezidentu Rooseveltovi

Americký archivář objevil ve vládních dokumentech dopis Nicholase Wintona Franklinu Rooseveltovi, v němž britský zachránce stovek československých dětí před nacisty žádá v květnu 1939 tehdejšího amerického prezidenta o přijetí ohrožených dětí z Československa. V neděli to uvedla americká televize CBS, která o něm koncem dubna vysílala reportáž v rámci známého pořadu 60 minutes. V rozhovoru se CBS se Winton také zmínil, že poslal dopis tehdejšímu americkému prezidentovi Rooseveltovi, ve kterém ho žádal, aby ohrožené československé děti přijala nejen Británie, ale také Spojené státy. "Ale Američané žádné děti nepřijali. To byla škoda, mohli jsme jich dostat ven mnohem více," řekl Winton CBS. Reportáž CBS viděl i David Langbart, který pracuje v amerických vládních archivech. Rozhodl se, že se podívá do archívů ministerstva zahraničí, zda tam dopis skutečně je. "A skutečně. Našel jsem originál dopisu prezidentu Rooseveltovi," řekl Langbart. V dopisu z 16. května 1939 Winton psal Roseveltovi, že "lidé v Americe si zřejmě neuvědomují, jak málo se dělá pro uprchlické děti v Československu". "Je možné, aby se v Americe s tímto problémem něco dělalo? V dopise je těžké celou věc vylíčit dostatečně přesvědčivě, ale spoléháme na vaši představivost, abyste si uvědomil, jak zoufale naléhavá celá situace je," psal Winton. Langbart také v archívech zjistil osud Wintonovy žádosti. Bílý dům předal dopis ministerstvu zahraničí a to ho dále odeslalo prezidentovu poradnímu výboru pro politické uprchlíky. V archívech také bylo memorandum ministerstva zahraničí, které pověřilo americké velvyslanectví v Londýně, aby Wintonovi sdělilo, že "americká vláda není s to ... povolit imigraci nad počet stanovený existujícími přistěhovaleckými zákony". Odmítavý dopis amerického velvyslanectví v tomto duchu má také Winton stále mezi svými dokumenty.

Ministerstvo chce snižovat nerovnost v přístupu ke vzdělávání

Ministerstvo školství chce snižovat nerovnost v přístupu dětí ke vzdělávání. Jako jednu z priorit Strategie vzdělávací politiky pro ČR do roku 2020 to na tiskové konferenci představil ministr Marcel Chládek (ČSSD). Dále se chce zaměřit na zvýšení kvality výuky i učitelů a odpovědné a efektivní řízení vzdělávacího systému. Nerovnost v přístupu dětí z různých sociálních skupin ke vzdělání je podle Chládka klíčovým problémem českého školství. Systém prý neumí "sevřít nůžky" rozevřené podle sociálního rozvrstvení společnosti. "Na vzdělání dítěte má spíše vliv peněženka rodičů než vlastní kvalita žáka. Pokud dítě nemá bohaté rodiče, má ztížený přístup ke vzdělání," prohlásil ministr. Situaci by chtěl zlepšit mimo jiné zavedením povinné předškolní výuky před nástupem do základní školy. Ta by mohla probíhat jak v mateřské škole, tak v domácím prostředí. Dalším klíčovým bodem strategie je dokončení kariérního řádu pro učitele, modernizace vybavení škol i modernizace systému hodnocení. Chládek není zastáncem plošného testování žáků, které probíhalo v minulých letech. Školy by podle něj měly využít ministerské databáze testů a prověřovat žáky samy. Ministerstvo by rádo mělo centrální dohled nad řízením vzdělávacího systému, který je vzhledem k různým zřizovatelům škol roztříštěný. "Chceme zřídit Národní radu pro vzdělávání, která bude apolitická, složená z odborníků," uvedl Chládek. Tato rada by měla být zřízena na základě další novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva. "Není možné, že jeden něco nastartuje a druhý to hned ukončí," řekl aktuální šéf školství.

Sobotka chce větší růst platů státních zaměstnanců než 2,5 pct

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce v příštím roce navýšit platy státních zaměstnanců o více než 2,5 procenta, což navrhuje ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš v neděli vyjádřil přesvědčení, že by platy státních zaměstnanců mohly v roce 2015 vzrůst o 2,5 procenta. "Posun na 2,5procentní zvýšení pro všechny zaměstnance veřejného sektoru jde na základě požadavku ČSSD správným směrem, nejsme s ním ale ještě zcela spokojeni," napsal ministerský předseda, který v minulosti požadoval několikaprocentní nárůst. Ve vyjednávání o rozpočtu na příští rok bude koalice pokračovat ve středu.

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel nebude znovu kandidovat

Současný prezident Hospodářské komory Petr Kužel nebude na nadcházejícím sněmu 22. května do této funkce kandidovat. Důvody jsou rodinné, řekla ČTK mluvčí komory Lenka Vodná. Dalším kandidátem je například někdejší ministr průmyslu a obchodu a prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý. Kandidáti do vedení komory se mohou přihlásit i na samotném sněmu.

NKÚ: V účtech ministerstva pro místní rozvoj jsou chyby za 25 mld.

V účetnictví ministerstva pro místní rozvoj (MMR) za rok 2012 jsou chyby za 25,5 miliardy korun. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Její výsledky oznámila mluvčí úřadu Olga Málková. Podle kontrolorů jsou ale účetní předpisy v některých případech nejednoznačné, takže umožňují různé výklady. Kontroloři prověřovali závěrečný účet kapitoly státního rozpočtu týkající se ministerstva, účetní závěrku a finanční výkazy. "Účetnictví MMR nebylo v roce 2012 správné ani úplné. Ministerstvo totiž například nevykázalo zálohy na transfery ve výši 14,7 miliardy," sdělila Málková. Transferové platby jsou například výplaty dávek a důchodů a u MMR předfinancování evropských dotací.

MF zahájí prodej spořicích dluhopisů

Ministerstvo financí v rámci jarní emise zahajuje prodej spořicích státních dluhopisů. Objednávky by měl úřad přijímat do 4. června přes téměř 900 poboček České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky. Dluhopisy jsou pro občany Česka i cizince. Koupit je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy. Loni si MF půjčilo ve dvou emisích spořicích státních dluhopisů 38,8 miliardy korun. Podle Strategie financování a řízení státního dluhu pro letošní rok počítá ministerstvo s vydáním spořicích dluhopisů v letech 2014 až 2016 za deset až 50 miliard korun ročně v závislosti na poptávce.

ČR patří pro kvalifikované cizince mezi nejatraktivnější v EU

Díky rychlosti, nízkým nákladům a vstřícným podmínkám k získání pracovního povolení patří pro vysoce kvalifikované cizince mezi nejatraktivnější země v EU vedle Belgie, Finska, Švédska, Německa a Portugalska Česko. Vyplývá to z nové studie společnosti Deloitte. Vyřízení imigračních povinností, včetně přípravy a shromáždění všech potřebných dokladů, trvá v těchto zemích v průměru čtyři až osm týdnů. V Česku je to osm týdnů. Naopak nejdéle čekají cizinci na vyřízení imigračních povinností v Itálii, Španělsku, na Maltě a v Rakousku.

Stáže ve firmách absolvovalo 4900 lidí, dvě pětiny mají práci

Na stáž do firem, na kterou přispívá Evropská unie a stát, nastoupilo dosud téměř 6200 nezaměstnaných, absolventů či rodičů na rodičovské dovolené. Praxi dokončilo zatím zhruba 4900 lidí. Dvě pětiny z nich získaly v podniku pak i práci, či s ním dál spolupracují. Novinářům to řekla pověřená ředitelka Fondu dalšího vzdělávání (FDV) Lenka Kaucká. FDV spadá pod ministerstvo práce. „Dvaceti procentům stážistů bylo po skončení stáže nabídnuto ve firmě zaměstnání, 20 procentům lidí externí spolupráce," upřesnila manažerka projektu Stáže ve firmách Kateřina Šímová. Podle ní podniky nejvíc oceňují to, že si mohou vyškolit budoucího zaměstnance a mohou si vyzkoušet své vlastní vzdělávání, stážisté zas získají zkušenosti, sebevědomí a další vzdělání. Projekt s názvem Stáže ve firmách začal v červnu 2012 a potrvá do letošního října.

Z trvanlivých potravin v EU možná zmizí datum spotřeby

Na potravinách s dlouhou dobou trvanlivosti možná v Evropské unii nebude v budoucnosti nutné povinně uvádět datum spotřeby. Podle názoru některých unijních zemí by to mohlo pomoci snížit plýtvání potravinami. Věcí se zabývali ministři zemědělství osmadvacítky. Podle českého ministra Mariana Jurečky Praha podobné úvahy principiálně neodmítá, bude však záležet na jejich případné konkrétní podobě. Prostor pro diskusi podle něj existuje, bude ale třeba vyhodnotit případná konkrétní rizika. Ministr Jurečka připomněl, že v českém kontextu by k nižšímu plýtvání potravinami mělo přispět především dořešení funkčnosti takzvaných potravinových bank. Do nich mohou výrobci a prodejci posílat zboží těsně před vypršením doby spotřeby, zboží se pak dál distribuuje například nevládním organizacím poskytujícím potraviny sociálně potřebným. Teď ale firmy musejí z darovaného zboží odvádět daň z přidané hodnoty. "Dnes, i kdyby maloobchodní síť chtěla tyto potraviny poskytnout, tak má velký problém," připustil Jurečka. Mělo by být podle něj jednoznačně legislativně určeno, že za podobně darované zboží firmy DPH platit nemusí, potřeba prý je ale také zajistit, že institut nebude zneužíván. V potravinových bankách se po celém světě shromažďují zdarma potraviny, které lidé darují na dobročinné účely. Banky je skladují a následně přidělují humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Česká federace potravinových bank jich v současné době sdružuje šest.

Cenu Olgy Havlové dostal nevidomý varhaník, který pomáhá seniorům

Letošní Cenu Olgy Havlové získal nevidomý varhaník ze Sezimova Ústí Ladislav Dohnal, který přes tři desetiletí pomáhá seniorům. Ocenění, které se letos udělovalo podvacáté, od Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV) dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro ostatní. Porota v tomto roce vybírala z 15 kandidátů a kandidátek. "Vždy je obtížné vybrat jednu z navržených osobností. Každá z nich má mnoho zásluh. Ale pan Dohnal dokáže povzbudit lidi kolem sebe. A to bylo také jednou z prvních zásad pro výběr kandidáta při založení Ceny Olgy Havlové," uvedla ředitelka VDV Milena Černá. Dohnal oslaví letos v říjnu osmdesátiny, zrak ztratil v prvním roce života. Věnuje hudbě, působil jako pedagog, zakládal a řídil pěvecké soubory. Od roku 1982 je varhaníkem v kostele sv. Václava v Plané nad Lužnicí. Třicet let navštěvuje seniory při jejich setkáních a slavnostech. V roce 2010 dostal od ministra zdravotnictví ocenění za celoživotní přínos v oblasti zdravotně sociální práce. Na Cenu Olgy Havlové ho opakovaně navrhli starostové tří měst - Sezimova Ústí, Tábora a Plané nad Lužnicí.

Ve věku 87 zemřela výtvarnice Adriena Šimotová

V Praze v pondělí zemřela ve věku 87 let významná česká malířka a grafička Adriena Šimotová. ČTK to řekla její neteř Michaela Šetlíková. Adriena Šimotová patří mezi významné představitele české výtvarné scény druhé poloviny 20. století, renomé má i v zahraničí. Tvorba Šimotové úzce souvisí s jejím životním osudem. Promítá do ní zkušenosti, radosti, ale i bolest a prožité tragédie. Šimotová patřila k umělcům, kteří mohli v době normalizace vystavovat svá díla jen neoficiálně. Přesto o její tvorbě věděli i v zahraničí, v roce 1970 dostala zlatou medaili na bienále ve Florencii, roku 1979 velkou cenu na bienále v Lublani. V roce 1991 byla vyznamenána Rytířským řádem za literaturu a umění ve Francii, později byla oceněna i doma. V roce 2005 dostala jako jedna z prvních cenu ministra kultury za přínos v oblasti výtvarného umění. Šimotové si ale vážili i její kolegové včetně mladých výtvarníků, o tom svědčí například udělení ceny pro umělce starší 35 let, jíž Šimotová získala také jako jedna z prvních a která vznikla jako protiváha většiny tuzemských výtvarných cen určených mladým umělcům. Její lyrické obrazy z 60. let byly blízké informelu. Malovala figurální náměty, zabývala se i krajinou, ale později se definitivně vrátila k figuře. V 70. letech znamenala velký zlom v osobním i tvůrčím životě Šimotové smrt jejího manžela, malíře Jiřího Johna (1923 až 1972). Opustila klasickou malířskou techniku a jako základní výrazový prostředek zvolila přímý fyzický dotek. Přešla k instalacím a prostorovým realizacím a zaměřila se na lidskou figuru a tvář. Pracovala s textilem i papírem, který prořezávala, muchlala, různě drásala a tvarovala. Vznikly tak křehké papírové sochy - obtisky tváře, dlaní, chodidel i celého těla a závěsné reliéfy, které se skládají z mnoha vrstev průsvitného nebo karbonového papíru.

Učená společnost ocenila historika Kvačka a biologa Svobodu

Medaili za zásluhy o rozvoj vědy od Učené společnosti ČR v pražském Karolinu převzali historik Robert Kvaček a virolog a molekulární biolog Jan Svoboda. Profesor Kvaček byl oceněn za svou pedagogickou činnost a vědeckou práci, v níž se věnuje historii 19. a 20. století. Za profesorem Svobodou stojí významný výzkum retrovirů, jež způsobují nádory a jiná závažná onemocnění, například AIDS. Učená společnost předala ceny v rámci svého jubilejního 20. valného shromáždění, ocenila také dva vědce do 40 let a 12 středoškolských studentů. Spolu s cenami rozdělila půl milionu korun. Letos poprvé předala čestné uznání, tentokrát za vynikající popularizaci vědy v rozhlasovém pořadu Meteor.

Zlínský filmový festival nabídne 10 světových premiér

Celkem 365 filmů z 55 zemí nabídne letos zlínský mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Deset snímků bude uvedeno ve světové premiéře, v České republice bude poprvé promítáno 212 filmů, řekla ve Zlíně novinářům programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Festival se koná 54. rokem, začne 30. května a potrvá do 5. června. Loni se na festivalu promítalo 299 filmů, z toho šest ve světové premiéře. Přehlídku loni navštívilo 95.000 lidí. Letošní ročník festivalu je zaměřen na polskou kinematografii, bude zde uvedeno asi 40 polských snímků. Polsko bude mít své zastoupení také ve festivalových porotách, usedne v nich například režisér a scenárista Marcin Wrona či scenáristka a režisérka Dorota Kedzierzawska, do Zlína přijedou i polští herci.

Sport

Čeští hokejisté mají jistý postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Pomohla jim k tomu výhra Francie, jejich úterního soupeře, nad Dány.

U fotbalistů Slavie Praha po sezoně skončí kouč Alex Pastoor. Nizozemský trenér o víkendu přijal nabídku Alkmaaru, kde se stane asistentem Marca van Bastena. Slavia o tom informovala na svých internetových stránkách.

Teplou Vltavu v této sezoně splula více než stovka lodí. Registrační systém, do něhož se musejí zájemci o zdolání řeky v úseku Soumarský most - Pěkná přihlásit, eviduje téměř tisícovku lidí. Teplá Vltava se smí splouvat za jasně daných pravidel od 1. května, zatím mohou turisté vyrazit na řeku jen o víkendech nebo při státních svátcích. ČTK o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 22-26 stupňů Celsia.