Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezident Zeman bude v Srbsku propagovat české investice

Prezident Miloš Zeman se druhý den státní návštěvy Srbska bude věnovat propagaci českých investic na Balkáně. Nejprve navštíví srbsko-české podnikatelské fórum v Bělehradě a pak zamíří do závodu na výrobu zemědělských pneumatik Mitas Ruma. Večer se hlava státu sejde s českými krajany, kteří dlouhodobě žijí v Srbsku. Zeman již v pondělí prohlásil, že české firmy by měly v Srbsku více investovat. Podle něj by tím zemi pomohly vytvořit pracovní místa v situaci, kdy i vinou hospodářské krize nemá práci přibližně každý čtvrtý Srb. Český prezident bude v Srbsku do čtvrtka, potom se letecky přesune do slovinské Lublaně. Návštěvu Balkánu ukončí v pátek, kdy se vrátí do Prahy.

Zeman u příležitosti otevření výstavy o česko-srbské vojenské spolupráci řekl, že největším nepřítelem euroamerické civilizace je mezinárodní terorismus. "Nepodceňujme toto nebezpečí už proto, že je dobře financováno z prodeje narkotik," řekl český prezident. Výstava v bělehradské pevnosti Kalemegdan mapuje více než stoletou spolupráci Čechů a Srbů v oblasti vojenství. Na formování srbského národního programu a vojenského školství se v 19. století podílel český právník František Zach, který se později stal srbským občanem a v armádě dosáhl hodnosti generála.

Deficit veřejných financí splnil kritéria pro přijetí eura

Deficit veřejných financí loni klesl na 1,44 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 4,2 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Zveřejněné číslo je součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie dvakrát do roka. ČR tak loni poprvé od roku 2008 splnila kritérium deficitu veřejných financí pro přijetí eura. Letos vláda počítá také s deficitem pod požadovanými třemi procenty HDP. Celkový veřejný dluh v poměru k HDP podle ČSÚ klesl na 46,04 procenta z 46,16 procenta v roce 2012. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Česká ekonomika ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,2 procenta

Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla mírně pomaleji, než byl dosavadní odhad. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta, což je potvrzení předchozího odhadu. Zpřesněné informace zveřejnil Český statistický úřad. O postupné obnovení růstu se ve třetím a hlavně čtvrtém čtvrtletí zasloužil téměř výhradně zpracovatelský průmysl, výrazný růst zaznamenaly také peněžnictví a pojišťovnictví. Naopak zemědělství, stavebnictví a většina odvětví tržních služeb přes dílčí zotavení koncem roku nedosáhly úrovně roku 2012. Meziroční zvýšení hrubé přidané hodnoty ve čtvrtém čtvrtletí je třeba posuzovat s přihlédnutím k nízké srovnávací základně v roce 2012, upozornil ČSÚ.

Mládek chce za státní peníze podpořit OKD, Babiš to odmítá

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vládě, aby schválila poskytnutí státní podpory těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise. Následné náklady na útlum a odstupné by nesl stát, činily by 1,1 miliardy korun. Na tiskové konferenci ve Staříči na Frýdecko-Místecku to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Jeho návrh na záchranu OKD pomocí státních peněz je ale podle ministra financí Babiše neakceptovatelný. Žádost OKD o státní peníze označil Babiš za vydírání. Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

CVVM: Tři čtvrtiny Čechů věří, že je veřejná správa zkorumpovaná

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že je do korupce zapojena většina nebo téměř všichni veřejní činitelé. Pouze dvě procenta lidí věří, že korupce je ve veřejné správě spíše výjimkou. Za nejzkorumpovanější instituce považují občané politické strany a ministerstva. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledky průzkumu se v posledních letech výrazně nemění. Průzkum se uskutečnil od 3. do 10. března a zúčastnilo se ho 1061 lidí.

Ministerstvo chce odškodnění pro všechny příslušníci jednotek PTP

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce, aby odškodnění dostali také příslušníci pomocných technických praporů (PTP), kteří přešli administrativní změnou v 50. letech 20. století pod technické prapory. Přestože podmínky i míra týrání ze strany komunistické moci zůstaly stejné, kvůli tehdejšímu přeřazení nemají nárok na příspěvek ke zmírnění křivd. Ten dostávají nyní pouze ti, kdo do nového útvaru nebyli přeřazeni. ČTK to řekl ředitel tiskového odboru ministerstva Pavel Novák. Na základě více než 4000 podaných žádostí bývalých příslušníků PTP bylo dosud vyplaceno na odškodnění přes 130 miliónů korun. V PTP končili vysokoškolští studenti, kteří nesouhlasili s komunismem, i jejich profesoři, zemědělci, kteří nechtěli vstupovat do jednotných zemědělských družstev, či příslušníci šlechty.

Pernod Ricard prý chce prodat českou likérku Jan Becher

Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard hledá kupce pro svoji českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Hodnota kontraktu by mohla být až 200 milionů USD (téměř čtyři miliardy Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. JBKB ve fiskálním roce 2012/2013 skončila se ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice vyvolané v Česku v září 2012 sérií otrav; omezení prodeje alkoholu přišlo firmu zhruba na 100 milionů korun.

ČEZ zvažuje prodej části větrného parku v Rumunsku

Energetická společnost ČEZ zvažuje prodej části větrného parku na jihovýchodě Rumunska. Nyní hodnotí možný zájem investorů. Informaci agentury Reuters potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Skupina ČEZ v Rumunsku provozuje větrný park Fantanele a Cogealac s instalovaným výkonem 600 megawattů, což je investice v hodnotě 1,1 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun). V Evropě jde o největší takové zařízení, které stojí na pevnině, nikoli na moři. Výroba elektřiny v parku se podílí deseti procenty na celkové rumunské výrobě z obnovitelných zdrojů. ČEZ svůj záměr blížeji nekomentoval. Manažer rumunské pobočky ČEZ Adrian Borotea agentuře Reuters řekl, že vedení firmy se možným prodejem části větrného parku zabývá.

Výroba elektřiny z bioplynu v ČR vzrostla o 60 procent

Výroba elektřiny z bioplynu v České republice loni meziročně vzrostla o zhruba 60 procent na 2243 GWh. Na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energií se podílela více než 22 procenty. Energetický regulační úřad ale zrušil od letošního roku provozní podporu pro bioplynové stanice nově uvedené do provozu. U nových výroben využívajících biomasu bude kladen důraz na využití tepla, tedy kombinované výroby elektřiny a tepla a využití odpadů. Zaznělo to na konferenci Českého plynárenského svazu (ČPS), která dnes začala v Českých Budějovicích. V celé Evropě loni bylo 13.800 bioplynových stanic a ČR se tímto počtem umístila na pátém místě za Německem, Itálií, Švýcarskem a Francií. O tom, zda se bude výroba energií z bioplynu zvýhodňovat, rozhodne novela energetického zákona, která se bude projednávat ve druhém pololetí roku.

Ministerstvo navrhuje zřídit registr sběrných míst pro elektroodpad

Ministerstvo životního prostředí plánuje zřídit speciální registr, který by informoval o všech sběrných místech v České republice pro vysloužilé elektrické spotřebiče. Takzvaným Registrem míst zpětného odběru se má vytvořit systém, díky němuž spotřebitelé najdou vhodná místa ve svém regionu, kam mohou eletroodpad odevzdat, a to bez ohledu na to, kdo toto místo provozuje. Novelu zákona o odpadech předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes vládě. Reaguje tak na evropskou směrnici o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady, která předloni vstoupila v platnost.

Na podporu autistů se budovy rozsvítí modře a lidé budou v modrém

Na podporu autistů a jejich rodin se dnes po západu slunce rozsvítí modře Poslanecká sněmovna i řada veřejných budov v celém Česku. Ti, kterým osud lidí s autismem není lhostejný, si vezmou modré oblečení, rodiče mohou obléknout do modrého také děti. Jako symbol podpory stačí i modrá stužka a doma modře rozsvícená žárovka. Modrá je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, v níž mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže. Autismem trpí každé sté narozené dítě, na světě žije 70 milionů lidí s autismem, v Česku 100.000. Postižení není na první pohled patrné, nápadné ale jsou projevy chování, které neinformovaní lidé považují za nevychovanost. Děti s autismem mají problém porozumět běžnému světu, vyjadřování a chování ostatních lidí. Děti s autismem jsou vzdělávány, ale v dospělém věku se jim dostává pomoci jen sporadicky.

Le Figaro: Nový Kunderův román je autorovým velkolepým návratem

Nový román Milana Kundery La Fête de l insignifiance (Slavnost bezvýznamnosti) je velkolepým návratem tohoto spisovatele českého původu, který oslavil 85. narozeniny. Soudí tak francouzský deník Le Figaro, podle něhož jde o skvělou knihu. Vyšla koncem loňského roku italsky a francouzské vydání se čeká ve čtvrtek. Le Figaro oceňuje v La Fête de l insignifiance dvojsmyslnost řeči, která vyvolává u čtenáře úzkost a současně smích. undera podle listu neztratil nic z umění strhnout oponu a vše obnažit. Podle Kundery se nemá bezvýznamnost odsuzovat, ale uznávat. Je podle něj esencí existence a provází člověka všude a stále.

Ministr Herman nevyloučil další peníze pro Plzeň jako město kultury

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v Plzni nevyloučil další finanční podporu projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury (EHMK). Plzeň mu má sestavit seznam aktuálních potřeb souvisejících s projektem a udat priority. Současně Herman nabídl výstavní prostory Nostického paláce v Praze k propagaci. Projekt označil za velmi dobře připravený, jeho resort, který se na financování podílí sto miliony korun, jej chápe jako jednu z priorit, řekl ČTK. Ministerstvo kultury dává na projekt EHMK ze svého rozpočtu 100 milionů korun, od roku 2012 třikrát po dvaceti milionech, v klíčovém roce to bude 40 milionů korun. Herman ocenil například projekt nových zvonů pro katedrálu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni.

Pražští chasidé dostali nový svitek tóry

Nový svitek tóry, židovského náboženského textu, dopsáním několika posledních písmen dokončil v Praze jeruzalémský rabín. Svitek, na kterém se tóra tradičně uchovává, získali zástupci chasidského hnutí Chabad. "Celý text tvořený více než 400.000 písmen začal rabín psát v Jeruzalémě a dokončil ho v Praze. Práce mu trvala dva roky," řekl ČTK Manis Baraš, rabín pražské pobočky Chabadu. Dokončení tóry bylo velkou slavností, na kterou se přišli podívat i zástupci širší židovské komunity nebo Izraelci pobývající v Praze. Hrálo se na harmoniku, popíjelo, jedlo a tančilo. Podobná událost není příliš častá, v pražských synagogách se používají především svitky tóry staré mnoho let. Novou tóru hnutí Chabad věnoval Ašer Milstein z USA, Baraš řekl, že do Prahy jezdí často a zaujala ho místní židovská tradice a památky a rozhodl se tóru věnovat sem. Věnoval ji památce svého děda, který byl newyorským rabínem.

Sport

Šance českých tenistů na postup do semifinále Davisova poháru výrazně vzrostla. Japonsku totiž bude ve čtvrtfinále, které začne v Tokiu v pátek, chybět kvůli zraněnému levému tříslu osmnáctý hráč světa Kei Nišikori. Tým kapitána Jaroslava Navrátila se sice musí obejít bez Tomáše Berdycha, ale trojice Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Jiří Veselý je nyní favoritem utkání. "Je to příjemná zpráva, protože je to oslabení japonského týmu a pro nás větší šance tady uspět. Na druhou stranu je to pro nás také zavazující, protože jsme se stali favority. Jeli jsme sem pro jedno, a to zvítězit a chceme v neděli tři body. Doufám, že to tak dopadne," řekl Navrátil na faceboku českého daviscupového týmu.

Dvě a čtvrt hodiny bojovala Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Charlestonu s Venus Williamsovou, než bývalé světové jedničce podlehla 3:6, 6:0 a 5:7. V závěru třetího setu česká tenistka odvrátila čtyři mečboly, ale z postupu do druhého kola se nakonec radovala favorizovaná Američanka.

Lucie Šafářová postoupila do osmifinále tenisového turnaje v Charlestonu. Ve druhém kole devátá nasazená Češka i s namoženými třísly otočila zápas s francouzskou soupeřkou Virginií Razzanovou a zvítězila 2:6, 6:4 a 6:4. Turnaj naopak nečekaně skončil pro obhájkyni prvenství a světovou jedničku Serenu Williamsovou z USA. Americká favoritka prohrála se Slovenkou Janou Čepelovou dvakrát 4:6.

V Praze a v Třinci dnes začnou semifinálové série hokejové extraligy. Vítěz základní části Sparta přivítá Kometu Brno od 19:00 a výhodu domácího prostředí bude mít rovněž Třinec, který bude hostit Zlín. Toto semifinále začne v 17:20. Vysoce favorizovaná Sparta má s Brňany nevyrovnané účty. V sezoně 2011/12 rovněž vcelku suverénně ovládla základní část, ale z předkola rozehraná Kometa ji vyřadila hned ve čtvrtfinále poměrem 4:2 na zápasy.

Hokejisté Olomouce zvítězili ve 4. kole baráže o extraligu nad Chomutovem 3:2 a po třetí výhře za sebou se dostali do čela tabulky o bod právě před Piráty. Mladá Boleslav díky vítězství na ledě Kladna 2:1 po samostatných nájezdech ztrácí na druhý Chomutov jen dva body. Kladenští Rytíři ani napočtvrté neuspěli a s jediným bodem mají osm kol před koncem už sedm bodů manko na druhou pozici znamenající účast v nejvyšší soutěži.

Počasí

Oblačno až zataženo, postupně místy až polojasno. Ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, při malé oblačnosti až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C, na Šumavě kolem 13 °C.