Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Výbor Evropského parlamentu vyzval české politiky k prošetření podvodů s dotacemi EU

Čeští politici by měli zřídit parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo profitoval z podvodů a korupce při udělování dotací. Vyzvala je k tomu členka výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Ingeborg Grässleová z Německa, podle níž český systém evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém. Kritizovala také české úřady, které se podle ní dosud vůbec nesnažily zjistit, kdo měl z takto nastaveného systému prospěch. "Poprosila jsem proto své české kolegy z Parlamentu a Senátu, aby zřídili vyšetřovací výbor. Pro nás je velmi důležité, abychom zjistili, jak to mohlo takhle dlouho více než pět let fungovat," dodala Grässleová. Evropský rozpočtový výbor už dříve zjistil, že výdaje na projekty v ČR nebyly v souladu s evropským právem. Podle výboru za to mohlo mimo jiné to, že řídící a kontrolní orgány v ČR byly neúčinné. Kontrolní výbor přesto při své dvoudenní kontrolní návštěvě ČR pouze nekritizoval. "Budeme odtud odjíždět s pocitem, že zde došlo k pokroku. Jsme spokojenější, než když jsme sem přijeli," shrnul další člen výboru Derek Vaughan z Velké Británie. Předseda výboru Jens Geier zase vyzdvihl, že v ČR díky evropským penězům vzniklo v končícím programovém období přes 72.000 nových pracovních míst.

Šéf hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš představuje v čele ministerstva financí vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie s Českou republikou. V Praze to dnes prohlásila členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Podle političky by se měl Babiš jako ministr svých firem vzdát. Předseda výboru Jens Geier však zdůraznil, že je to soukromý názor německé europoslankyně, a ne oficiální závěr výboru. České ministerstvo financí podle něj členům výboru vysvětlilo, že případ Babiš není v rozporu s platnými pravidly v Česku, a výbor sám není oprávněn dávat Česku nějaké rady, jak má v této záležitosti postupovat.

Volyňští Češi chtějí vládě poslat novou žádost o pomoc

Volyňští Češi na Ukrajině se ještě jednou dopisem obrátí na českou vládu se žádostí o pomoc. ČTK to telefonicky sdělila předsedkyně Spolku volyňských Čechů v Žytomyrské oblasti Ema Snidevyčová, která počátkem března požádala české představitele o pomoc s návratem asi 40 rodin do původní vlasti. Česká vláda ale pro rozsáhlejší pomoc krajanské komunitě na Ukrajině zatím nevidí důvod. Podle Snidevyčové druhý dopis podpoří i další české spolky v zemi. Spolek volyňských Čechů v Žytomyrské oblasti jednal o dalším postupu ve snaze získat pomoc českých úřadů. Snahy žytomyrských Čechů podpořilo i Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, které působí v Česku.

Sněmovna uložila vládě uzákonit zákaz těžby zlata v ČR

Vláda by měla zákaz těžby zlata v Česku kvůli ekologickým dopadům zapracovat do Surovinové politiky státu i do příslušných zákonů. Uložila jí to Sněmovna na návrh svého výboru pro životní prostředí. Reagovala tak mimo jiné na snahy těžebních společností získat povolení k průzkumu těžby zlata ve 13 českých lokalitách včetně Kašperských Hor nebo Jeseníků. "Geologický průzkum plynně může přejít do těžby," varoval například poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec. Sněmovna se ve své výzvě odvolala mimo jiné na programové prohlášení vlády, v němž se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázala, že "neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata". Poukázal na to i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, podle něhož není důvod bránit vládě v něčem, co nechystá.

ČR a USA budou spolupracovat v jaderné energetice

Česká republika a USA budou spolupracovat v jaderné energetice. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ministr energetiky USA Ernest Moniz podepsali dohodu o spolupráci v civilním výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energetiky. Podle serveru E15.cz se Moniz sešel separátně také s ředitelem energetické firmy ČEZ Danielem Benešem, ale o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází i americká firma Westinghouse, prý nejednali. Ministři se také zabývali rusko-ukrajinskou krizí a energetickou bezpečností, břidlicovým plynem a možností jeho vývozu z USA do zemí EU. Diskutovali i o nové dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Patria: Bulharsko bude čelit arbitráži české firmy Energo-Pro

Bulharsko bude kvůli krokům na energetickém trhu čelit arbitráži české firmy Energo-Pro. Loni shodný krok učinila rakouská firma EVN, společnost ČEZ se dříve o pomoc obrátila na Evropskou komisi. Napsal to server Patria.cz. Bulharské úřady minulý týden zahájily kroky k odebrání licencí na prodej distributorům energie ČEZ, Energo-Pro a EVN. Proces odebrání licence je reakcí na to, že firmy nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Všechny tři firmy ale tvrdí, že nic nedluží. Bulharská média uvádějí, že podle společnosti Energo-Pro naopak NEK dluží jí 46,3 milionů leva (zhruba 645 milionů Kč). Rakouská firma EVN v úterý oznámila, že najala specialisty na mezinárodní právo a pro případ, že by se Bulharsko rozhodlo její podnikání v zemi znárodnit, bude zemi žalovat o miliardu eur (asi 27,4 miliardy Kč), napsal server Patria.cz.

Guvernér ČNB Singer loni vydělal téměř 3,5 milionu Kč čistého

Guvernér České národní banky Miroslav Singer si loni ve funkci vydělal 3,47 milionu korun čistého, což je o 224.000 méně než o rok dříve. Důvodem poklesu je od loňska zavedená sedmiprocentní daň pro vysokopříjmové zaměstnance. Hrubá mzda totiž guvernérovi naopak loni stoupla téměř o 239.000 korun na 4,8 milionu korun. Vyplývá to z roční zprávy o výsledku hospodaření ČNB za loňský rok, kterou centrální banka zveřejnila na webových stránkách. I všem ostatním členům bankovní rady loni hrubá mzda stoupla, ovšem po zdanění jim příjem kvůli solidární daňové přirážce klesl. Ke konci roku 2013 ČNB měla 1380 zaměstnanců. ČNB loni výrazně zvýšila zisk díky devizovým intervencím proti silné koruně na 73,1 miliardy korun z 2,9 miliardy korun v roce 2012. Celý zisk banka využila na snížení neuhrazené kumulované ztráty z předešlých let.

V elektrárně Temelín poprvé cvičili v noci, tématem bylo tornádo

V Jaderné elektrárně Temelín se dnes uskutečnilo první noční cvičení. Před svítáním se tam sjel havarijní štáb. Tématem cvičení byl fiktivní požár, který způsobilo lokální tornádo, následně elektrárna přišla o elektřinu pro chlazení reaktorů. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Temelín Marek Sviták. Elektrárna po havárii v japonské Fukušimě zdvojnásobila počet cvičení. Nově si tak řešení mimořádných situací zaměstnanci letos procvičí minimálně osmkrát. Cvičeními se elektrárna připravuje na všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí trénují také zvládnutí požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

V žádostech Nová zelená úsporám budou zohledněni lidé z krajů ze špatným ovzduším

Kvůli špatnému ovzduší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji dostanou majitelé rodinných domů v těchto lokalitách o deset procent vyšší podporu v programu Nová zelená úsporám. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to dnes oznámil na tiskové konferenci. Celkově půjde letos na program 1,9 miliardy korun, o jednu miliardu více než loni. Majitelům rodinných domů by měl podle odhadů ministerstva životního prostředí ušetřit přes polovinu nákladů. Státní fond životního prostředí začne přijímat žádosti 1. dubna v 10:00. Program se zaměřuje hlavně na zateplování rodinných domů po celé České republice, výměnu oken a dveří, výstavbu takzvaných pasivních domů a výměnu starých neekologických kotlů za nové úsporné kotle na biomasu, plyn, tepelná čerpadla a instalaci solárních panelů. Majitelé rodinných domů mohou podle MŽP získat až pětapadesátiprocentní podporu na zateplení rodinného domu.

Zastupitelé schválili práce za 1,34 miliardy k dokončení Blanky

Zastupitelé hlavního města dnes po dlouhé debatě napodruhé schválili seznam prací za zhruba 1,34 miliardy korun nutných k dokončení tunelového komplexu Blanka. Praha jej příští týden předloží rozhodčímu soudu. Bude se domáhat toho, aby soud uložil stavební firmě Metrostav povinnost dokončit stavbu a Praze povinnost za práce zaplatit. Zastupitelé zároveň odhlasovali týdny odkládanou zakázku klíčovou pro provoz tunelu. Jde o smlouvu za 114 milionů korun s firmou ČKD DIZ na vybudování a vybavení dispečinků. Práce na klíčové dopravní stavbě, která má Prahu vyjít zhruba na 36 miliard korun, se kvůli neshodám mezi městem a Metrostavem zastavily loni v prosinci. Rozhodci od té doby řeší platnost smluv mezi městem a stavební firmou a částky, které jí Praha za už provedené práce dluží. Jde o 2,7 miliardy korun.

Veletrhu Techagro se daří díky silným českým výrobcům

Díky silným domácím výrobcům zemědělské techniky bude letošní veletrh Techagro a další doprovodné veletrhy na brněnském výstavišti ve dvacetileté historii rekordní, přijede 750 vystavovatelů, což je dosud nejvíce. Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše přinesl nástup moderních technologií spoustu změn, ale traktor si stále na internetu koupit nelze, řekl dnes na tiskové konferenci. Veletrhy potrvají od neděle do čtvrtka, očekává se návštěvnost přes 100.000 lidí. Kvůli mimořádnému zájmu vystavovatelů museli pořadatelé dokonce některé vystavovatele odmítat, protože veškeré interiérové i venkovní výstavní plochy budou plné stejně jako na strojírenském veletrhu. Souběžně s veletrhem Techagro se uskuteční lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina, veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví Biomasa a veterinární veletrh Animal Vetex.

S bydlením je velmi spokojeno 53 pct lidí, výrazně jich přibylo

Spokojenost Čechů a Češek s bydlením se za poslední roky výrazně zvýšila. Zatímco v roce 2001 bylo se svým bydlením velmi spokojeno 36 procent lidí, teď už je to 53 procent. Přibylo také těch, kteří považují za ideální bydlet na sídlišti. Většina lidí si byt či dům pořizuje díky penězům od rodiny, ne díky hypotéce či stavebnímu spoření. Vyplývá to z výzkumu, který pro oddělení socioekonomie bydlení sociologického ústavu akademie věd provedla agentura STEM/MARK. Zapojilo se do něj loni na podzim přes 3000 osob. Naprosto spokojeno se svým bydlením je 31 procent lidí. Před 12 lety to bylo 14 procent lidí. Naopak ubývá nespokojenců. Velmi nespokojeno v roce 2001 bylo kolem devíti procent dotázaných, nyní jen pět procent. Nejspokojenější jsou lidé, kteří žijí ve vlastním rodinném domě. Následují vlastníci bytů a obyvatelé bytů družstevních. Nejméně spokojeni bývají ti, co bydlí v nájmu u soukromníka. Zhruba dvě pětiny dotázaných považují za ideální bydlení na sídlišti. V roce 2001 to bylo 16 procent lidí. Podle sociologa Petra Sunegy v roce 2001 byli s bydlením spokojenější lidé v cihlových domech než v panelových. Podle loňského výzkumu se ale rozdíl setřel.

Kříž za záchranu života získal i 17letý mladík za pomoc otci

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě předal ocenění za záchranu lidských životů. Zlatý záchranný kříž převzal i sedmnáctiletý student za pomoc otci a muž, který zachránil dva topící se chlapce. Mezi oceněnými byla i šestiletá dívka a týmy profesionálních hasičů a policistů. V občanské kategorii dospělých byl zlatým křížem oceněn Jan Tyburec, který při červnových povodních skočil do řeky Otavy zachránit dva mladíky, které vodní vír stáhl pod jez. V kategorii mládeže byl vyznamenán sedmnáctiletý František Nový, který vytrvalou masáží srdce zachránil život svému otci. Cenu mediálních partnerů získala šestiletá dívka z Plzně za to, že zachránila život matky trpící epilepsií díky své pohotové reakci, zejména dokázala na lince 155 velmi dobře popsat stav matky a dále spolupracovat.

Jednadvacátým rytířem ČLK je kardiolog profesor Roman Čerbák

Jednadvacátým Rytířem českého lékařského stavu je přední český kardiolog profesor Roman Čerbák. Česká lékařská komora (ČLK) titulem ocenila jeho přínos k rozvoji oboru i celoživotnímu vzdělávání lékařů. Nový rytíř stavovské organizace tradičně přebírá slavnostním pasováním rytířskou medaili a písemné stvrzení svého titulu na shromáždění lékařů v Břevnovském klášteře. Profesor Čerbák loni oslavil osmdesáté narozeniny. Celý život se věnuje kardiologii, zejména invazivní diagnostice chlopenních vad a problematice dysfunkcí levé komory srdeční.

Kamion vezl z ČR přes 2500 lahví alkoholu, většinu bez kolků

Celkem 2673 lahví alkoholu objevili ve středu celníci v kamionu, který směřoval po dálnici D5 z České republiky do Německa. Většina lahví neměla kolky, dle dokladů měl kamion převážet kancelářské zařízení. Řidič z Belgie, jenž náklad vezl, tvrdil, že netuší, co je v kamionu naloženo. Celníci nyní pátrají po původu alkoholu. Celníci zajistili 2095 lahví lihovin různých značek a 578 lahví vína. Únik na spotřební dani ze zajištěných lihovin činí 133.000 korun. Zajistili i kamion.

Exšéf Tatry Adams žádá za trestní stíhání odškodné pět milionů

Někdejší ředitel automobilky Tatra Ronald Adams žádá za své trestní stíhání od České republiky odškodné ve výši pěti milionů korun. Obžaloba z podplácení v souvislosti se zakázkami pro českou armádu podle něj negativně ovlivnila jeho osobní i profesní pověst. Peníze chce následně poukázat neziskovým organizacím, které bojují proti korupci ve státní správě

Pražská módní noc představí dnes v noci na 60 butiků

Téměř 60 módních butiků v centru Prahy chystá na dnešní noc představení nových kolekcí, tvorby mladých návrhářů a další speciální akce. Akce s názvem Prague Fashion Night chce luxusní módu přiblížit široké veřejnosti a cílí i na zahraniční návštěvníky. Novinářům to dnes řekli organizátoři akce, která má obdobu v asi 30 světových metropolích. Oficiální začátek je v 17:00 hodin na Staroměstském náměstí za účasti topmodelky Petry Němcové, butiky pak budou mít otevřeno až do 22:00 hodin.

Kupkův pastel se vydražil v Paříži za 685.800 Kč

V pařížské dražbě moderního umění se prodal pastel českého umělce Františka Kupky za 25.000 eur (685.800 korun). Odhadovaná cena byla 20.000 až 30.000 eur. Kupka vytvořil obraz s názvem Abstraktní kolem roku 1913. Jedná se o pastel na ručním papíře. V českém prostředí Kupka dlouhodobě patří k nejdražším autorům. Jeho obrazy jsou také jedněmi z mála děl českých tvůrců, která se na zahraničních trzích prodávají stejně dobře nebo lépe než doma.

Řada akcí a setkání dnes připomene Bohumila Hrabala

V předvečer stého výročí narození Bohumila Hrabala se dnes uskuteční množství akcí, které oblíbeného spisovatele připomenou. Budou se představovat nové knihy o něm i nová vydání jeho děl, na Karlově univerzitě se vpodvečer koná kulatý stůl, u kterého budou debatovat znalci a editoři Hrabalova díla. V pražské Libni, která je s Hrabalovým životem a tvorbou velmi spjata, pořádá dnes vzpomínkové setkání sdružení Serpens - bude se konat v synagoze na Palmovce a v přilehlých ulicích. Uvedeny budou ukázky z multimediálního představení Via Hrabal, zájemci se mohou vydat na místopisnou vycházku po pamětihodnostech Libně v okolí ulice Na Hrázi, kde Hrabal bydlel a napsal řadu knih.

Začala loutkářská přehlídka Skupovy Strakonice

Klasické pohádky i autorské příběhy uvidí návštěvníci loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice. Začala dnes souběžně na hradě v Rytířském sále a v domě kultury. Potrvá do soboty. Strakonice budou tři dny hostit divadla profesionální, ale i amatérská, která se budou ucházet o postup na Loutkářskou Chrudim. O zábavu se postarají marionety, maňásci i loutky zvané manekýni, na programu je také stínohra. O slavnostní zahájení se vpodvečer postará Divadelní společnost Koňmo, která sehraje pro děti i dospělé veselou pohádku s loutkami netradičních rozměrů a loupežníky životní velikosti Jak šlo vejce na vandr. Cílem strakonické přehlídky je zachování loutkářské tradice v rodném městě Josefa Skupy. Přehlídku každoročně navštíví na 1600 diváků.

Svět Tima Burtona lze navštívit v Domě U Kamenného zvonu

Hororový, fantaskní a groteskní svět filmového režiséra Tima Burtona představuje výstava v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, která se pro veřejnost otevře v pátek. Expozice ve třech podlažích gotického domu představuje pět stovek děl - kresby, fotografie, loutky, makety, filmy, 150 exponátů z nich ještě nebylo nikdy vystaveno, řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Jenny He, která připravila již několik Burtonových výstav v evropských i amerických městech. Práce, které ještě nebyly zveřejněny, se podle pořadatelů Burton rozhodl v Praze ukázat díky svému okouzlení českým loutkářským uměním. Novinářům také dnes řekl, že k těm, kdo ovlivnili jeho práci, řadí českého filmového režiséra Karla Zemana. Má rád také tuzemské surrealisty, obdivuje tvorbu Jana Švankmajera, s nímž se má při svém současném pobytu v Praze setkat.

Hřensko zahajuje provoz v Edmundově soutěsce

Na lodičkách Edmundovou soutěskou se budou moci turisté letos poprvé svést o víkendu. Hřensko na Děčínsku díky neobvykle teplému počasí mimořádně zahajuje provoz na oblíbené atrakci už nyní. Obec je na zájemce o krásy Českého Švýcarska připravena, ačkoliv se stále vypořádává s následky loňské povodně. ČTK to řekl starosta Jan Havel. Víkendový provoz v Edmundově soutěsce bude po následující tři týdny. Sezonní provoz v obou soutěskách začne na Velikonoce, tj. 18. dubna.

Sport

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta nepodá kandidaturu na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 v Praze. Důvodem je, že na schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou nedostal příslib pomoci státu při výstavbě potřebného stadionu pro 30 tisíc fanoušků na Strahově. Nestihla by se tak připravit kandidatura do 25. dubna, kdy je uzávěrka. Definitivně o nepodání kandidatury rozhodne výkonný výbor FAČR na zasedání 1. dubna. Česko bylo jednou z 32 zemí, které měly zájem spolupořádat ME 2020. To se bude v rámci výročí UEFA pořádat v 13 městech po celé Evropě. Právě stadion pro 30 tisíc fanoušků byl podmínkou, aby se Praha mohla ucházet o to být jedním z hostitelských měst. Momentálně má hlavní město jen dva dvacetitisícové stadiony Sparty a Slavie.

Hokejisté Třince se stali prvními semifinalisty play off extraligy poté, co v pátém utkání čtvrtfinálové série porazili na domácím ledě Pardubice 6:3. Počtvrté v řadě se trefil kanonýr Martin Růžička, hostům nestačil ani tříbodový příspěvek Radoslava Tybora. Oceláři vyhráli celou sérii 4:1 na zápasy. Hokejisté pražské Sparty porazili v pátém čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 2:1 po samostatných nájezdech a postoupili poprvé od roku 2009 do semifinále. Vítěz základní části ovládl sérii 4:1 na zápasy. Dnešní duel rozhodl Lukáš Pech. Brno vyhrálo v pátém utkání čtvrtfinále na ledě Plzně 3:2, ujalo se stejným poměrem i vedení v sérii a má proti úřadujícímu mistrovi mečbol. Vítěznou branku zaznamenal při přesilové hře ve 43. minutě Libor Pivko. Šesté utkání se hraje v pátek na ledě Komety. Zlín zvítězil v pátém utkání čtvrtfinále nad Hradcem Králové 4:0, v sérii vede 3:2 na zápasy a v pátek na východě Čech může dovršit postup.

Hokejisté Lva Praha nastoupí k šestému čtvrtfinálovému utkání play off Kontinentální ligy v pátek v Doněcku. Vedení soutěže dnes povolilo Donbassu odehrát zápas na svém domácím stadionu. Předchozí tři duely přitom Doněck musel odehrát s ohledem na nejistou politickou situaci v zemi v Bratislavě. Hokejisté Lva po středeční výhře 3:1 vedou v sérii 3:2 na zápasy a dělí je poslední vítězství od postupu do semifinále KHL. V případě, že by v pátek neuspěli, rozhodující sedmý duel série by se uskutečnil v neděli v Praze.

České házenkářky po úvodních dvou výhrách utrpěly v kvalifikaci mistrovství Evropy první porážku. Obhájkyním titulu a stříbrným olympijským medailistkám Černohorkám podlehly v Mostě těsně 23:24 a klesly za ně na druhé místo v tabulce skupiny 3. V neděli čeká oba týmy odveta v Černé Hoře, kvalifikace pak vyvrcholí dvěma zápasy v červnu. Český celek má na druhém místě tabulky dvoubodový náskok před Polkami, které zvítězily v Portugalsku. Na šampionát postoupí dva týmy ze skupiny.

Česká krasobruslařka Eliška Březinová na mistrovství světa v japonské Saitamě těsně postoupila do volných jízd. V krátkém programu díky osobnímu rekordu 49,34 bodu uzavírala postupovou čtyřiadvacítku. Úvodní část soutěže vyhrála ve světovém rekordu 78,66 bodu Japonka Mao Asadaová.

Počasí

Je většinou polojasno, teploty 10 až 14 °C.