Denní souhrn zpráv

Exministři vyzvali ČR k sankcím vůči Rusku, premiér Sobotka to odmítnul

Tři exministři z pravicových vlád vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k zavedení politických a ekonomických sankcí vůči Rusku. Platit by měly do doby, než se ruská vojska stáhnou z ukrajinského Krymu. Premiér ale jednostranné české sankce odmítnul, chce postupovat v souladu s dalšími státy EU. Připomenul, že ČR je významně propojena s ruským trhem, plošné hospodářské sankce by proto nebyly užitečné. "Ohrožovalo by to i pracovní místa u nás," podotkl. Zopakoval, že v úvahu by přicházelo pouze omezení víz nebo zmrazení majetku těch, kdo se podílejí na událostech na Ukrajině, o čemž se bude jednat i na úrovni EU. Tyto dva požadavky do své výzvy zahrnuli i exministři Martin Bursík, Michael Kocáb a Luboš Dobrovský. Navíc požadují také zrušení možnosti dvojího občanství pro ruské občany, zastavení vstupu ruského kapitálu do ČR nebo zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně, o kterou se uchází česko-ruské konsorcium MIR.1200, což Sobotka již dříve odmítl.

Bursík text výzvy přečetl na shromáždění proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu na Hradčanském náměstí v Praze, kterého se zúčastnilo asi 150 lidí. Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu. Demonstrovalo se také v Brně, kde asi třicítka aktivistů prošla s vlajkami a zpěvem ukrajinské hymny centrem města. V Karlových Varech se sešlo přes padesát lidí. Shromáždění, které prošlo centrem a došlo až k ruskému konzulátu, se zúčastnili i dva Ukrajinci, kteří utrpěli zranění při demonstracích na Majdanu v Kyjevě a v Karlových Varech se doléčují.

Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA. O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.

Na vyznamenání bylo Sněmovně navrženo zatím sedm lidí

Psycholog Jaroslav Šturma, sochař a medailér Milan Knobloch a zejména odbojáři patří mezi sedm kandidátů na státní vyznamenání, kteří byli do tohoto pátku navrženi Sněmovně k oficiální nominaci. Seznam ale patrně nebude konečný vzhledem k tomu, že další návrhy avizovaly různé organizace, například Svaz bojovníků za svobodu a Česká biskupská konference. Lhůta pro navrhování uplyne až koncem března. Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 39 osobností. Zeman ocenil při příležitosti státního svátku 28. října tři z nich.

Liga lidských práv podala trestní oznámení na GIBS

Liga lidských práv podala trestní oznámení na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli podezření ze zneužívání pravomoci. GIBS podle ligy například úmyslně nevyšetřuje některé případy policejního násilí, inspekce je prý také zneužívána proti nepohodlným policistům. Vedení GIBS se podle mluvčí inspekce Radky Sandorové nechce k trestnímu oznámení nyní vyjadřovat.

Právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota jako příklad uvedla případ muže z Aše, kterého policisté údajně zbili v cele a kterému dal za pravdu až Evropský soud pro lidská práva. V minulých dnech podle ligy vyšlo také najevo, že náměstek inspekce Dušan Brunclík se měl podílet na kriminalizaci a likvidaci policisty Rudolfa Setváka, který se měl před lety stát ředitelem inspekce, a byl soudem osvobozen. Liga lidských práv má prý i poznatky o zneužívání statisícových odměn uvnitř inspekce a dalším nekalém nakládání s majetkem a finančními zdroji inspekce. Candigliota s těmito podezřeními seznámila některé poslance, kteří jí doporučili podat trestní oznámení.

Nejlepší českou inovací roku 2013 je unikátní průhledný beton

Nejlepší českou inovací roku 2013 je unikátní beton, který propouští světlo, pojmenovaný LiCrete. Jde o první nosný materiál, který dokáže přenášet světlo skrze všechny své povrchy. Hlasovalo pro něj 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace. ČTK o tom informoval pořadatel soutěže Česká inovace. Autorem vítězného projektu, který byl zařazen do kategorie Nadějná inovace určené živnostníkům a začínajícím firmám, je stejnojmenná společnost LiCrete. V tomto novém stavebním materiálu je do betonu zalitý patentovaný systém vnitřního světlovodu. Tato nová alternativa staršího českého řešení luxfer přináší nové možnosti v designu a architektuře - využití najde hlavně při stavbě dělících příček, nosných zdí, schodišťových stupňů a dalších prvků.

V kategorii Inovační nápad, která je určená jednotlivcům a studentům, porota vybrala projekt týmu z Vysokého učení technického v Brně s názvem Bioplast PHA. Jde o technologii, při které je použitý fritovací olej převáděn pomocí bakterií na užitečný a zcela neškodný ekologický bioplast, který se pak v přírodě zcela rozloží za několik týdnů až měsíců.

V rámci kategorie Inovační hvězda, v níž soutěží malé a střední firmy, zvolila porota jako vítěze speciální vozidlo ELBEE pro tělesně postižené osoby na vozíku od firmy ZLKL. Řidič upoutaný na invalidní vozík nemusí do auta složitě přesedat - na místo řidiče zacouvá po rampě, kde vozík jednoduše zafixuje do speciálního zámku a spojí jej tak s rámem vozidla. V kategorii Inovativní firma uspěla inovace C-NAIL Patní hřeb od firmy Medin. Ta nabízí nové řešení fixace zlomeniny patní kosti pomocí hřebu a šroubů, které zajišťují stabilitu. Jeho zavádění přitom představuje minimální zásah do organismu.

V Moravskoslezském kraji jsou nadále zhoršené rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji jsou nadále zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro průměrnou denní koncentraci polétavého prachu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl překročen na všech měřicích stanicích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší situace je v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace prašného aerosolu v 06:00 činila 134 mikrogramů na metr krychlový. Více než dvojnásobně je tam limit překročený už několik dnů za sebou.

Komora: Ze školy vychází víc veterinářů, než se jich uživí

Ze školy vychází více veterinářů, než se jich může uživit, zvěrolékařem může být nově i člověk s minimální praxí. Tvrdí to Komora veterinárních lékařů. Mluvčí veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Petr Chmelař ale ČTK řekl, že za kritikou komory je obava z mladé konkurence, která s nalezením práce problém nemá. "Ročně odchází do důchodu 50 členů komory," upozornil ale její prezident Jan Bernardy na nepoměr v počtu do praxe nastupujících a odcházejících zvěrolékařů. Podle Bernardyho už se množství nových zvěrolékařů nemůže uplatnit v ordinacích, státní veterinární správě ani coby zaměstnanci farmaceutických firem. Nízká čísla nezaměstnanosti jsou prý dána tím, že absolventi, kteří vstoupí do komory a neseženou práci, mohou působit na volné noze a ordinovat na zavolání u majitelů zvířat doma.

Kvůli nízké míře nezaměstnanosti komora neuspěla se svými výtkami ani na ministerstvu školství. "Ročně máme přibližně šest nezaměstnaných absolventů," upozornil také mluvčí univerzity Chmelař. Výtky komory jsou podle něj motivovány obavou starších veterinářů ze schopných absolventů. Mladí veterináři už totiž mají vzdělání například na ošetřování hadů, papoušků a dalších exotických zvířat, která se za komunismu moc nechovala, a tudíž jejich léčba nebyla povinnou součástí vzdělání zvěrolékařů.

Čech s kamionem uvázl na rakouském přejezdu, narazil do něj vlak

Český řidič s kamionem uvázl na železničním přejezdu v hornorakouském Bad Ischlu. Do tahače narazil vlak se 150 cestujícími, ale nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na policii. Řidič se ještě před blížícím se vlakem snažil na překážku upozornit gestikulací, ale srážce už zabránit nešlo. Čech musel kvůli délce svého tahače s návěsem zvolit objízdnou trasu, kterou mu navrhlo jeho navigační zařízení. Na úzké silnici v Bad Ischlu však nemohl železniční přejezd rychle opustit, a to ani dopředu, ani dozadu. Když se spustily závory, opustil 41letý šofér kabinu, aby varoval strojvedoucího vlaku. Vlak narazil do zadní části návěsu a strhl ho na stranu.

Na letišti v Bilbau zatkli Čecha; převážel přes půl kila kokainu

Španělská policie zatkla na letišti v severošpanělském Bilbau českého občana, který měl v zavazadle 670 gramů kokainu. Třiapadesátiletý muž, který tento týden přiletěl z brazilského Sao Paula, ukrýval podle serveru eldiario.es drogu v lahvičkách se šampónem. Zatčený Čech nyní čeká ve vazbě na soud, který jej může poslat na několik let za mříže. Španělsko patřilo v minulých letech podle údajů ministerstva zahraniční mezi země, v jejichž nápravných zařízeních si trest odpykávalo nejvíce Čechů. Na konci roku 2010 jich tam ve vězení sedělo 102.

Chilská policie zadržela Čecha s máslem vyrobeným z marihuany

Chilská policie zadržela ve městě Pucón na jihu země českého občana, u něhož objevila lahvičku s máslem zelené barvy vyrobeným z marihuany. Kromě toho mu policisté zabavili téměř deset gramů této konopné drogy. Její konzumace není v Chile trestána, jakákoli distribuce je však ilegální. Pokud se policii nepodaří českému občanovi dokázat úmysl máslo poskytnout dalším lidem, zřejmě vyvázne bez trestu.

Do Uničova se sjedou v týdnu mladí filmoví tvůrci z celé země

Do Uničova na Olomoucku se příští týden sjedou mladí filmaři z celé země. Své tvůrčí schopnosti poměří na tradiční přehlídce s názvem Mladá kamera. O účast v její soutěžní části soupeřilo letos 48 snímků filmařských tvůrců do 30 let; pořadatelé do klání zařadili 38 filmů. Přehlídku bude Uničov hostit od 19. do 23. března. ČTK o tom informoval ředitel přehlídky Aleš Langer. "V soutěžní kolekci jako vždy v posledních letech dominují hrané filmy, tentokrát ovšem nejrůznějších žánrů: komedie či anekdoty, psychologická dramata, horory, thrillery i detektivky. Dále jsou mezi filmy zastoupeny snímky animované a dokumentární a také jeden hudební klip, v němž se představí jeden z účastníků talentové pěvecké soutěže a uničovský rodák Martin Šafařík," uvedl. Mezi soutěžícími jsou amatérští filmaři i studenti či absolventi filmových škol.

Zemřel teatrolog, dramaturg a překladatel Karel Kraus

Ve věku 94 let zemřel v Praze teatrolog, dramaturg a překladatel Karel Kraus. ČTK to dnes sdělila rodina prostřednictvím Jany Patočkové z Divadelního ústavu. Významně se podílel na formování českého poválečného divadla. Spolupracoval s režisérem Otomarem Krejčou v činohře Národního divadla a v Divadle za branou. Kromě Krejči spolupracoval také s režisérem Jiřím Frejkou. V roce 2001 vydal Kraus knihu Divadlo ve službách dramatu. Dostal za ni cenu F. X. Šaldy. Podle Patočkové byl také nositelem francouzského řádu Za zásluhy, který se uděluje cizincům za zásluhy o francouzskou kulturu. Ocenění získal v roce 2011 za překlady francouzských her. Některé z nich, i když jsou z 50. let, se podle jeho textů hrají dodnes, poznamenala Patočková.

Libavá se otevře turistům 1. května, chystá se Bílý kámen

Střežený vojenský prostor Libavá se letos na jaře otevře návštěvníkům ve čtvrtek 1. května. Umožní to tradiční akce s názvem Bílý kámen, během které mohou výjimečně obdivovat krásy nedotčené přírody cyklisté i pěší turisté. Přípravy na akci, které se každoročně účastní lidé z širokého okolí, by mohly být letos podle pořadatelů díky počasí snadnější než loni. Tehdy v tomto termínu ještě ležely zbytky sněhu. ČTK o tom informoval pořadatel akce Jaroslav Koš.

Výstava v Rakousku ukáže 1. světovou válku z pohledu civilistů

"Mým národům! První světová válka 1914 - 1918", tak se jmenuje výstava, která vznikla jako příspěvek Rakouské národní knihovny ke 100. výročí vypuknutí první světové války. Kurátor Manfried Rauchensteiner tu vystavil mimo jiné slavnou proklamaci "Mým národům!", kterou císař František Josef I. povolal do války také Čechy. Výstavu je možné navštívit ve slavnostním sále knihovny až do 2. listopadu, informovala rakouská agentura APA. Mezi vystavenými předměty jsou k vidění také propagandistické letáky, válečné půjčky, filmové plakáty, školní sešity, dětské kresby i různé výzvy, v nichž se plně odráží válečná bída a utrpení v týlu. Obyvatelstvo mělo třeba sbírat chrousty jako krmivo pro domácí zvířata, kopřivy na výrobu uniforem nebo vyčesané vlasy na hnací řemeny. K výstavě byl vydán také katalog doplněný texty na téma "První světová válka jako místo paměti" od dvanácti mladých autorů ze všech zemí bývalého Rakouska-Uherska. Česko reprezentuje Michael Stavarič, mladý česko-rakouský autor původem z Brna.

Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce

Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce. První etapa, která začne v létě, se zaměří na střechu a krovy a potrvá asi 16 měsíců. V další fázi by mohlo přijít na řadu zajištění čtyř pyramid s pozůstatky 40.000 obětí moru a husitských válek. Lidské kosti je třeba rozebrat a znovu sestavit. Vše musí být vráceno do původní podoby, neměla by se nijak měnit struktura ani barevnost. Památka zůstane během oprav otevřena, řekl ČTK Petr Jakeš ze sedlecké farnosti. Kostnice je jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Někdejší hřbitovní kapli ze 14. století zdobí téměř výhradně lidské kosti, které do nynější podoby srovnal řezbář František Rint.

Tři desítky umělců z ČR vystavují na bienále fotografie v Belgii

Více než tři desítky českých umělců se představují na Bienále fotografie a vizuálního umění Liège 2014. Česká součást bienále, která je historicky jednou z největších výstav české fotografie v Belgii, nese název "O židli". Běžný kus nábytku se tak stal klíčem k výběru děl - nejen fotografií, ale také instalací, objektů či videí. Prostý, ale přesto mnoha významy oplývající motiv je protipólem i doplněním vysoce technologického centrálního tématu bienále, které letos nese k digitálnímu zpracování obrazu odkazující název "Pixely ráje".

V Brně začala mezinárodní výstava nožů

V prostorách Křížové chodby Nové radnice v Brně začal dnes 22. ročník Mezinárodní výstavy nožů - Brno Super 2014. K vidění i na prodej jsou nože tuzemských i zahraničních nožířů. Cílem výstavy je dostat více do povědomí veřejnosti tradici nožířství a um českých řemeslníků, sdělila ČTK mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová. Součástí výstavy je soutěž ve 12 disciplínách, například v sekci bojových, loveckých a zdobených nožů.

Znojemský košt nabízí 650 vzorků vín

Předáním pohárů a cen vítězům všech kategorií začal dnes 25. ročník přehlídky vín znojemské vinařské podoblasti s názvem Znojemský košt. Štukový sál Louckého kláštera nabízí skoro 650 vzorků 46 odrůd vín. Začátkem března je v degustaci hodnotilo na 70 degustátorů ve 12 komisích, řekl ČTK Jaromír Čepička ze Svazu znojemských vinařů. Šampionem 25. ročníku je Rulandské šedé 2013 od společnosti Vinné sklepy Lechovice. Mezi drobnými pěstiteli byl první Milan Kubík z Hrušovan nad Jevišovkou. Znojemsko patří k tradiční vinařských oblastem. Celkem je v regionu kolem 1200 pěstitelů vinné révy.

Sport

Třetí a čtvrté kolo sobotního individuálního závodu na mistrovství světa v letech na lyžích bylo zrušeno, platí výsledky z pátku. Mistrem světa je Němec Severin Freund, stříbro získal Nor Anders Bardal, třetí místo patří Slovinci Peteru Prevcovi. Nejlepším Čechem byl na šestém místě Roman Koudelka, který v pátek předvedl vůbec nejdelší skok druhého kola 197 metrů. Jan Matura je čtrnáctý, Antonín Hájek a Jakub Janda se podělili o 21. místo. Hájek je po pátečním pádu na dojezdu v pořádku a dnes měl v úmyslu závodit. Předpověď už od začátku dávala tušit, že se skákat nebude. V Harrachově foukalo až 10 metrů za sekundu, v nárazech ještě silněji. Ještě horší předpověď je na neděli, kdy by se měl konat odpolední dvoukolový závod družstev.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla poosmé za sebou Světový pohár na dlouhých tratích. Stačilo jí k tomu čtvrté místo v sobotním závěrečném závodě na 3000 metrů při finále SP v Heerenveenu. Z překvapivého vítězství se radovala domácí Annouk van der Weijdenová. Na stejném místě se za týden uskuteční mistrovství světa ve víceboji, Sáblíková se jej ale nezúčastní, protože ukončila sezonu. "Sice Martina nebyla na pódiu, ale zajela jeden ze svých nejrychlejších časů v Heerenveenu. Pod 4:04 tady jela asi jen jednou. Soustředila se na to, co bylo důležité, a to tady bylo vyhrát pohár, což se podařilo," řekl ČTK trenér Petr Novák. Karolína Erbanová obsadila na pětistovce deváté místo. V průběžném pořadí je před nedělním programem čtrnáctá.

Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti třetí příčku a počtvrté v sezoně se dostala na stupně vítězů. Pozice mezi nejlepšími třemi těsně unikla Ondřeji Moravcovi, jenž prohrál souboj o bronz o tři desetiny sekundy. Majitelka dvou stříbrných medailí z olympijských her v Soči Soukalová dnes na rozdíl od čtvrtečního prvního sprintu, v němž byla sedmá, odstřílela bezchybně. Z druhé návštěvy střelnice dokonce odjížděla s náskokem necelých tří sekund na průběžném prvním místě, pak se ale u ní projevil úbytek sil způsobený prodělanou nemocí a začala mírně ztrácet.

Nor Martin Johnsrud Sundby poprvé v kariéře ovládl celkové pořadí Světového poháru běžců na lyžích. Letošní vítěz Tour de Ski dnes dojel ve skiatlonu ve Falunu těsně druhý za Kanaďanem Alexem Harveyem a pomyslné žezlo krále běžců převzal po krajanovi Petteru Northugovi. Nejlepší český reprezentant Lukáš Bauer dojel ve skiatlonu na 30 km desátý. Až poslední závod sezony rozhodne o vítězce SP mezi ženami. Norka Therese Johaugová porazila ve skiatlonu krajanku Marit Björgenovou a zvýšila před ní náskok v boji o velký křišťálový glóbus na sedm bodů. Z českých běžců se nejvíce dařilo Evě Vrabcová-Nývltová, která dojela ve skiatlonu devátá. O místo horší byl Lukáš Bauer a Martin Jakš dojel 17.

Lyžařce Šárce Strachové nevyšel útok na stupně vítězů ve slalomu ve finále Světového poháru v Lenzerheide. Po prvním kole byla těsně čtvrtá, ale nakonec obsadila sedmé místo. Suverénně zvítězila držitelka malého glóbu za disciplínu a olympijská vítězka ze Soči Mikaela Shiffrinová z USA. Sedmé místo je druhým nejlepším výsledkem české slalomářky v sezoně. Lepší byla jen před týdnem ve švédském Aare, kde dojela šestá. Na olympiádě v Soči skončila desátá.

Hokejisté Slavie zvítězili ve čtvrtém utkání předkola play off extraligy nad Pardubicemi 1:0, srovnali stav série na 2:2 a vynutili si rozhodující pátý zápas. O postupujícím do čtvrtfinále se rozhodne v neděli na východě Čech. Jedinou branku utkání vstřelil v 54. minutě Marek Tomica, brankář Dominik Furch udržel poprvé v sérii čisté konto.

Český cyklista Zdeněk Štybar se před nedělní závěrečnou etapou závodu Paříž-Nice posunul na průběžné třetí místo. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu obsadil v sobotním sedmém dílu osmou pozici ve stejném čase jako vítěz Tom Jelte Slagter z Nizozemska. Štybarovi, jenž se v pátek blýskl třetím místem v páteční nejdelší etapě závodu, pomohla k posunu z průběžné čtvrté příčky smůla Brita Gerainta Thomase. Bývalý lídr závodu a aktuálně druhý muž celkového pořadí měl zhruba pět kilometrů před cílem pád, dojel s velkou ztrátou a propadl se do čtvrté desítky pořadí.

České basketbalistky si na podzimním mistrovství světa zahrají v základní skupině se Španělskem, Brazílií a Japonskem. Rozhodl o tom dnešní los.

Počasí

Bude zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na horách na severu trvalejší. Na severovýchodě území zpočátku nad 600 m sněžení. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C. Nárazový vítr způsobil v Karlovarském kraji i Plzeňském na několika místech pády stromů na silnice i lokální výpadky elektrické energie. Energetici ale očekávají nejsilnější vítr v noci na neděli, řekl ČTK mluvčí ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka.