Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Automobilka Škoda Auto potvrdila výrobu nového vozu v závodě v Kvasinách

Automobilka Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen, bude vyrábět ve svém závodě v Kvasinách na Rychnovsku nový vůz. Na tiskové konferenci s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou v sídle Volkswagenu v dolnosaském Wolfsburgu to řekl šéf koncernu Martin Winterkorn. Výroba vozu povede ke vzniku stovek pracovních míst, investice budou v řádu miliard korun. Podle některých zdrojů by měla automobilka v Kvasinách vyrábět model sportovně užitkového vozu (SUV) s pracovním názvem Snowman. Ročně závod s 4500 zaměstnanci vyrobí přes 150.000 vozů. Škoda Auto, která nyní vyrábí sedm modelových řad, v České republice zaměstnává přibližně 25.000 lidí, dalších 100.000 pracuje u dodavatelů automobilky.

Před návštěvou Wolfsburgu uctil premiér Sobotka české bojovníky proti nacismu popravené v berlínské věznici Plötzensee. Za druhé světové války zde bylo popraveno 677 členů českého odboje, mimo jiné i komunistický novinář Julius Fučík.

Ruská ambasáda odsoudila karikaturu Putina, Zaorálek akci chápe

Ruské velvyslanectví v České republice odsoudilo úterní vyvěšení obřího plakátu s karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na radnici v Liberci. Akci občanského sdružení Dekomunizace, s níž vedení města vyslovilo souhlas, ruská ambasáda označila za neuctivou, absolutně nepřijatelnou a ohrožující rusko-české vztahy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek naopak vyjádřil pochopení pro obavy českých občanů z Ruska kvůli jeho postupu na Ukrajině a vyzval ruskou diplomacii k jednání o ukončení krize okolo Krymu. Plakát na liberecké radnici znázorňoval Vladimira Putina s hitlerovským knírkem pod nosem a vyznamenáními s komunistickými a nacistickými symboly. Stejný vyvěsilo sdružení Dekomunizace už loni 25. října v Praze na Letné. "Vůbec nechápu, proč je kolem toho teď takový humbuk, když tehdy to prošlo téměř bez povšimnutí a přitom to viselo přímo v Praze," řekla ČTK liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). Prohlášení ruské ambasády nechtěla komentovat.

Česká diplomacie odsoudila raketový útok na Izrael z Gazy

České ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo čtvrteční raketový útok na Izrael radikály z pásma Gazy a vyzvalo k ukončení těchto útoků. Současný růst napětí mezi palestinskými územími a Izraelem Česká republika sleduje se znepokojením, uvedlo ministerstvo v prohlášení a podpořilo nynější snahy šéfa americké diplomacie Johna Kerryho o dosažení míru na Blízkém východě. Na Izrael ve čtvrtek večer dopadly čtyři rakety odpálené z pásma Gazy, a to navzdory platnému příměří, který mezi Izraelem a palestinskými radikály zprostředkoval Egypt.

Růst průmyslu v lednu zpomalil na 5,5 pct z prosincových 9,3 pct

Růst českého průmyslu v lednu zpomalil. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 5,5 procenta, v prosinci to bylo o 9,3 procenta. Průmyslovým podnikům pomohla zejména poptávka ze zahraničí. Informoval o tom Český statistický úřad. Po očištění od sezonních vlivů se průmyslová produkce meziměsíčně snížila o 0,5 procenta. Podle analytiků jsou lednová čísla spíše zklamáním. "Celkový obrázek ovšem není tak pesimistický, jak by se na první pohled mohlo zdát. K horšímu výsledku do značné míry přispělo odvětví výroby elektřiny, jehož produkce se meziročně propadla v souvislosti s abnormálně teplým počasím," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Český průmysl podle Michala Brožky z Raiffeisenbank táhne vzhůru oživení v Evropě. "Průmyslu se v posledních měsících velmi dobře daří, roste výroba, zakázky a nakonec se už firmy odhodlaly i nabírat nové zaměstnance. Tato čísla - byť jen z prvního měsíce letošního roku - naznačují, že průmysl zůstane motorem české ekonomiky i letos," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Stavebnictví v lednu podruhé v řadě vzrostlo, a to o pět procent

Stavební výroba v lednu podruhé v řadě vzrostla, meziroční růst činil pět procent po prosincovém revidovaném růstu o 3,6 procenta. Meziměsíčně však byla stavební produkce po očištění od sezonních vlivů o 1,5 procenta nižší, uvedl Český statistický úřad. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) Václava Matyáše pomohlo stavařům hlavně neobvykle teplé počasí na přelomu roku. Analytik ČSOB Petr Dufek je ohledně dalšího vývoje mírně optimistický. "Dá se říct, že se situace ve stavebnictví po pěti letech začíná pozvolna stabilizovat. Dosavadní propad však bude stavebnictví dohánět jen těžko. Ostatně ani pokles počtu stavebních povolení a soustavné propouštění nesvědčí o tom, že by se firmy dívaly do budoucna optimisticky," podotkl Dufek. Dodal, že u stavebnictví stále platí, že mu chybí dostatečně silný impuls v podobě nových zakázek především z veřejného sektoru, jejichž příprava je v řádu let.

Platební bilance ČR loni skončila schodkem 56 miliard korun

Běžný účet platební bilance, která zahrnuje veškeré ekonomické transakce domácí ekonomiky se zahraničím, skončil loni schodkem 55,98 miliardy korun. Revidovaný údaj zveřejnila Česká národní banka. Původní informace uváděla schodek 39,12 miliardy korun. Výsledek však stále zůstává nejlepším od roku 2006.

Guvernér Singer: Údaje o maloobchodu vyvracejí mýty o intervencích

Údaje o maloobchodu ukazují, že po listopadové vlně nákupů rostly maloobchodní tržby reálně meziročně i v prosinci a lednu. Žádný propad tržeb kompenzující listopadovou vlnu nákupů se tedy nekoná. V blogu na stránkách České národní banky to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer s tím, že statistické údaje vyvrátily řadu mýtů provázejících intervence. "To ale neznamená, že jsme z problémů venku. Stále se ekonomika nachází v situaci, na kterou bylo listopadové uvolnění měnové politiky evidentně potřebnou odezvou. Nezaměstnanost je blízko historických maxim, mzdový růst v historických minimech, zkrácené pracovní doby nepříjemně univerzálním jevem a nárůsty objednávek ještě zdaleka neeliminují rezervy, které má výrobní sektor v nevyužívání svých stávajících kapacit," uvedl. Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 6,4 procenta. Přispěl k tomu hlavně prodej motorových vozidel. Meziměsíčně byly tržby o 1,8 procenta vyšší, uvedl Český statistický úřad.

ČR euro přijmout nemusí, Švédsko je příkladem, uvedl viceguvernér Hampl

Česká republika nemusí přijmout euro, i když se k tomu zavázala v přístupové smlouvě k EU, příkladem je Švédsko. Vyplývá to z vyjádření viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla na konferenci akademie CEVRO. Ve Švédsku lidé v referendu euro odmítli a Švédsko přitom stejně jako Česko nemá sjednanou trvalou výjimku pro přijetí eura. Hampl dodal, že členství v jakékoliv zóně není automaticky zárukou lepší ekonomické situace.

Zlin Aircraft vyrobí 20 letadel, většinu pro Jižní Ameriku

Otrokovický výrobce cvičných, akrobatických a víceúčelových letadel Zlin Aircraft uzavřel na letošní rok kontrakty na výrobu 20 letadel. Patnáct z nich půjde do Jižní Ameriky, zbytek do Evropy. Jde o zakázky za asi čtvrt miliardy korun, řekl ČTK ředitel společnosti Miloslav Tutter. Firma se uchází také o velkou zakázku pro Turecko, šlo by o výrobu 56 letadel. Zakázek firmě výrazně přibývá, otevírá proto novu montážní halu. Loni Zlin Aircraft vyrobil osm letadel. Zlin Aircraft je ryze česká společnost fungující od roku 2009 a navazující na tradici Jana Antonína Bati, který založil společnost vyrábějící letadla stejnojmenné značky již v roce 1934.

V Teplicích otevřelo nové centrum, práci najde až tisíc lidí

V Teplicích se otevřelo nové obchodní centrum Galerie Teplice. Postupně nabídne práci až tisícovce lidí. Výstavba centra stála 1,2 miliardy korun. V Teplicích byla v únoru nezaměstnanost 10,6 procenta. Přes vysokou nezaměstnanost podíl metrů čtverečních obchodních ploch na obyvatele neustále roste. Centrum nabídne postupně stovku obchodů, restaurací, supermarket a multikino se čtyřmi sály. Třípodlažní budova nahradila obchodní dům Prior z roku 1981. K práci na nové stavbě si developerská společnost Dandreed přizvala architekty, kteří měli za úkol sjednotit dosud roztříštěné náměstí a zároveň nenarušit historický ráz.

Chládek: Školy budou moci mimořádně zaměstnat i nekvalifikované

Školy které se potýkají s velkým množstvím nekvalifikovaných učitelů a prokazatelně nemohou sehnat kvalifikované pedagogy, budou moci i od 1. ledna ojediněle dočasně zaměstnat učitele bez kvalifikace. Pokud se ale objeví učitel s požadovaným vzděláním, nekvalifikovaného nahradí. Umožní to výjimka v zákoně, kterou chce v dubnu předložit ministerstvo školství. Při návštěvě Karlovarského kraje to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Karlovarský kraj patří mezi regiony, které se nejvíc potýkají s nedostatečnou kvalifikací učitelů. Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) učí v kraji v mateřských školách 15 procent pedagogů s nedostatečnou kvalifikací, ve středních školách 20 procent a v základních školách 24 procent nedostatečně kvalifikovaných učitelů.

Nevládní organizace chtějí po vládě přijetí 1000 syrský uprchlíků

Nevládní organizace Amnesty International ČR a Organizace pro pomoc uprchlíkům vyzvaly premiéra Bohuslava Sobotku, aby česká vláda poskytla útočiště nejméně tisícovce uprchlíků ze Sýrie, kterou už tři roky zmítá občanská válka. Obě organizace se domnívají, že požadavek je pro ČR únosný, protože je zemí, do které ročně dorazí jen několik stovek žadatelů o azyl. Česko podle nich disponuje potřebným zázemím pro přijetí takového počtu utečenců. Z České republiky dosud putovalo na pomoc civilním obětem války v Sýrii kolem 160 milionů korun, které poskytly především ministerstvo zahraničí a nezisková organizace Člověk v tísni.

Advokáti nebudou kárně stíhat Sokola pro zveřejnění výslechů

Česká advokátní komora nebude kárně stíhat advokáta Tomáše Sokola. Rozhodla se tak po projednání stížnosti, kterou na Sokola podal vyšetřovatel kauzy údajně předraženého nákupu letounů CASA. Vyšetřovateli vadilo, že Sokol údajně doporučil své klientce, exministryni obrany Vlastě Parkanové (TOP 09, dříve KDU-ČSL), aby zveřejnila výslechy z kauzy. Mluvčí komory Iva Chaloupková připustila, že v obecné rovině by bylo obdobné jednání ze strany obhájce nepřípustné. Tato konkrétní kauza je však podle ní jiná v tom, že Sokolova klientka je vystavena masivnímu tlaku médií, která vycházejí z informací široce poskytovaných orgány činnými v trestním řízení. "Pokud je v médiích klient znevěrohodňován, pak jedinou účinnou obranou je zveřejnění plného znění příslušných dokumentů. Právo na obhajobu je ústavním právem a obhajobu je třeba vykonávat účinně, jinak nemá praktický význam," zdůraznila Chaloupková.

Podezřelý z vraždy Housky tvrdí, že nevěděl, na koho střílí

Muž obviněný z loňské vraždy podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky se k činu přiznal. Tvrdí, že nevěděl, na koho střílí. Uvedla to ústecká policie. Podezřelého dlouho sledovala. Muž prý uvedl informace, které mohl vědět jen pachatel, k činu se doznal a odevzdal vražednou zbraň. Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o náhodné setkání, které vyústilo v konflikt a následnou střelbu. Za vraždou nebyla politika ani obchodní aktivity, řekli novinářům policisté. Klíčovou stopou vedoucí k podezřelému byl paralyzér, který zůstal na místě činu. Policie na něm našla stopu DNA muže s bydlištěm na Teplicku.

Policie zasahovala v ČEZ kvůli Severomoravské energetice

Protikorupční policie zasahovala v sídle energetické společnosti ČEZ. Vyžádala si dokumenty spojené s údajným vytěsněním minoritních akcionářů v distribuční společnosti Severomoravská energetika. ČTK to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že jde o podezření, zda firma ČEZ nemohla být poškozena. Česká televize uvedla, že detektivové chtěli materiály k jedné z obchodních transakcí, při níž mohly být z firmy vyváděny peníze. Podle informací Respektu jde o případ, kdy ČEZ vykupoval minoritní akcie v bývalé Severomoravské energetice, kterou ČEZ ovládl v roce 2007. Někteří lidé z vedení ČEZ údajně zvýšením výkupní ceny akcií poškodili mateřskou firmu o 300 milionů korun.

Soud zprostil obžaloby Trnku s Půlpytlem v kauze dotací EU

Městský soud v Praze zprostil obžaloby bývalého šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho kolegu Martina Půlpytla v kauze údajného zneužití evropských dotací. Podle spisu zvýhodňovali některé projekty. Škoda je vyčíslená na více než 300 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Žalobkyně při závěrečné řeči uvedla, že Trnka s Půlpytlem se sice nedopustili podvodu nebo uplácení v souvislosti s rozdělováním dotací z Evropské unie, zasahovali ale prý do bodového hodnocení projektů, čímž údajně "upřednostnili místní a individuální zájmy". Obhájci obžalovaných vinu klientů odmítli.

Na Plzeňsku havaroval autobus s 25 dětmi, osm bylo lehce zraněno

Autobus s 25 dětmi havaroval poblíž Nezvěstic na Plzeňsku. Osm lehce zraněných dětí s boulemi a odřeninami převezly sanitní vozy na vyšetření do Fakultní nemocnice v Plzni. "Všechny měly lehká poranění a po ošetření byly propuštěni domů," řekla její mluvčí Gabriela Levorová. Řidič autobusu objížděl nákladní vozidlo, které ve stejném směru odbočovalo do areálu firmy. Přitom přejel do protisměru vjel na krajnici, která se s ním utrhla a následně narazil bokem do příkopu. Dechová zkouška vyloučila alkohol u řidiče, který nebyl zraněn. Děti z Tábora jeli na hokej do Karlových Varů.

Do Prahy přiletěl obří Airbus, poprvé na pravidelné lince

Na pražské ruzyňské letiště opět přiletěl obří Airbus A 380. Jde celkem o třetí návštěvu tohoto největšího stroje pro přepravu cestujících v Praze, poprvé ale přiletěl na pravidelné lince s cestujícími. ČTK to řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Dnešní nasazení Airbusu na let mezi Soulem a Prahou je komerční akcí aerolinek Korean Air, které tuto linku provozují čtyřikrát týdně mnohem menším Airbusem 330-200. Pražské letiště sice v současnosti takto velké stroje odbavovat může, přílet letadel velikosti Airbusu A380 ale znamená, že na okolních stojánkách nemohou být odbavovány další lety, což pochopitelně komplikuje provoz, uvedla Janoušková. Čtyřmotorový A380 korejských aerolinií má kapacitu 407 sedadel ve třech třídách.

Antonín Jaroslav Liehm představil výbor ze své publicistiky

Knihu Antonína Jaroslava Liehma s názvem Názory tak řečeného Dalimila představil autor v Praze na večeru věnovaném jeho 90. narozeninám, které připadly na letošní 2. březen. Publicista a filmový i literární kritik Liehm v publikaci vydané nakladatelstvím Dokořán na zhruba 670 stranách shrnuje téměř všechny články, které napsal v 70. a 80. letech pro exilový časopis Listy pod pseudonymem Dalimil. Liehm podstatnou část života prožil v exilu. Od loňského roku žije opět v Praze a mimo jiné je předsedou redakční rady kulturního dvouměsíčníku Listy.

Ve věku 89 let zemřel herec Otakar Brousek

Ve věku 89 let zemřel po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Otakar Brousek. ČTK to oznámil prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Asociace v roce 2004 ocenila jeho celoživotní mistrovství v činohře cenou Thálie. Brousek byl doyenem souboru vinohradského divadla. Na Vinohradech seděl od roku 1959 přes čtyři desetiletí ve stejné šatně na jednom místě. Na jevišti vytvořil přes 120 rolí klasického i současného repertoáru světových dramatiků i českých autorů, například v inscenacích Hon na čarodějnice, Julius Caesar, Král Krysa, Maryša nebo Tartuffe. I když film byl k němu macešský, jeho filmografie čítá kolem 40 titulů ve filmech. Od roku 1946 spolupracoval s rozhlasem a později také s televizí. Jeho typický zvučný hlas a precizní dikce našly uplatnění především v recitačním umění a dabingu, za který získal v roce 1996 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.

Finská autorka představí v Praze svůj román z Československa

Finská spisovatelka Katri Lipsonová přijede do Prahy představit svůj román Zmrzlinář, který se odehrává v Československu od 40. do počátku 90. let 20. století. Loni za knihu získala Cenu Evropské unie za literaturu, teď vychází v českém překladu Vladimíra Piskoře. Lipsonová bude v Praze 20. a 21. března. Kniha vypráví o práci při natáčení filmu, režisér chce pracovat bez scénáře a točí film chronologicky, takže herci nedokážou odhadnout osudy svých postav. Znázorňují a zároveň žijí životy svých postav - až se život těchto fiktivních osob stane reálnější než realita. "Román vedle ojedinělého čtenářského zážitku nabízí českým čtenářům i bonus v podobě velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás, na naše nedávné dějiny či kulturní dědictví," uvádí o knize nakladatel.

V Ostravě se dočasně otevřel Velký svět techniky

Budova nově dostavěného Velkého světa techniky se otevřela v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Objekt ale veřejnosti zůstane přístupný pouze týden, pak v něm začne instalace interiéru a expozic. Netradičně architektonicky pojatá budova byla symbolicky zpřístupněna v den výročí narození vědce Alberta Einsteina. Velký svět techniky bude po svém dokončení interaktivní formou představovat fungování přírodních zákonů či vědecké objevy. Doplní tak interaktivní hernu v budově U6, která je nazývána Malý svět techniky a je vybudována v duchu Julese Verna. Stavba je dílem známého českého architekta Josefa Pleskota, který se hodlá účastnit i komentovaných prohlídek připravených pro veřejnost.

Potápěči instalují v lomu Leštinka bronzovou sochu

Potápěči nainstalují v lomu Leštinka na Chrudimsku bronzovou sochu. Má se stát podvodní atrakcí. Klub získal sochu ženy, která představuje vítězství, od města Pardubice. Před lety stávala před plaveckým areálem, po rekonstrukci se dostala do depozitáře. ČTK to dnes řekl Pavel Počepický z potápěčského klubu H2GO. Socha s podstavcem nazvaná Vítězství představuje nahou ženu, která drží oběma ruka ohnutou ratolest a přes jednu paži má plášť až na zem. Sochu městu věnovali na konci 70. let sochař Břetislav Benda a jeho syn Milan.

Berousek: Lidé zase chodí do cirkusu, publikum omládlo

Národní Cirkus Originál Berousek v posledních letech navzdory hospodářské krizi vykazuje rostoucí návštěvnost, kterou jeho majitelé přisuzují pravidelným investicím do programu. Do hlediště tradičního tuzemského cirkusu s nápisem Berousek ročně usedne několik desítek tisíc diváků, přičemž stále větší zastoupení mají mladí lidé, které dříve cirkusové umění příliš nezajímalo. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel cirkusu Jiří Berousek jr. Cirkus tak ročně utrží několik milionů korun, které stačí na pokrytí jeho provozních nákladů i investice do programu. "Každé dva roky program obměňujeme ze 70 procent a letos jsme ho změnili úplně celý. Podařilo se nám získat například špičkové akrobaty z Keni, hadí ženu z Mongolska a máme nového klauna, který více jak třináct let hostoval ve Francii," uvedl ředitel.

Sport

Fotbalisté Plzně v úvodním zápase osmifinále Evropské ligy prohráli na hřišti Olympique Lyon jasně 1:4. Jejich postupové šance před domácí odvetou jsou velmi malé. Viktoria přitom rychle vedla gólem Hořavy, ale domácí záhy vyrovnali a po změně stran třemi góly rozhodli. Dvakrát se trefil Fofana, skórovali i Lacazette a Mvuemba. Plzeň v pohárech na hřištích soupeřů výrazněji prohrála ve své historii jen s Bayernem. Potvrdilo se tak, že francouzský fotbal českým týmům příliš nesedí; od roku 2007 žádný český tým proti francouzskému nevyhrál.

Prvním postupujícím z předkola do čtvrtfinále hokejové extraligy jsou Vítkovice. Rozhodla o tom jejich výhra v Liberci 6:2, sérii opanovaly 3:0. Poslední zápas bohaté hokejové kariéry sehrál liberecký kapitán Petr Nedvěd. Přes velkou snahu nedokázal odvrátit vyřazení od Vítkovic v předkole play off. "Ta porážka byla krutá. Dali jsme do toho všechno, ale sport je takový. Prohry k němu patří. O to více frustrující je to pro mě, protože je konec," potvrdil Nedvěd v rozhovoru s novináři dopředu avizovaný odchod ze scény. Jak dvaačtyřicetiletý liberecký rodák přiznal, nejen v tomto duelu, ale už přibližně poslední tři týdny si začal naplno uvědomovat, že se konec nezadržitelně blíží. Nedvěd během dlouhé kariéry hájil také barvy celkem sedmi klubů v zámořské NHL.

Hokejisté Pardubic vyhráli v třetím utkání předkola play off extraligy na ledě Slavie 4:2 a v sérii hrané na tři vítězství vedou 2:1. Dnes tak v Praze mohou slavit postup do čtvrtfinále.

Trojnásobné zastoupení v elitní desítce vybojovali čeští reprezentanti na Světovém poháru v biatlonu ve finském Kontiolahti. Ondřej Moravec a Veronika Vítková skončili šestí, Gabriela Soukalová po nemoci vybojovala sedmou příčku.

Ze tří českých paralympioniků dopadl ve slalomech na hrách v Soči nejlépe osmý Patrik Hetmer. Zrakově postižený lyžař s trasérem Miroslavem Máčalou dosáhl ve druhém kole sedmého času a poskočil z průběžné 14. příčky mezi 16 startujícími.

Spastik Tomáš Vaverka obsadil páté místo při premiéře snowboardingu na paralympijských hrách. V areálu Roza Chutor zůstal ve snowboardcrossu jednatřicetiletý postgraduální student Vysoké školy ekonomické tři sekundy od stupňů vítězů. Závod skončil trojnásobným úspěchem favorizovaných Američanů v čele s Evanem Strongem.

Počasí

Teplotní rekordy padly na 83 stanicích, nejtepleji bylo v Doksanech, kde naměřili 19,8 stupně. O víkendu se ochladí na 7 až 11 stupňů Celsia.