Denní souhrn zpráv

Na Karvinsku se v pondělí část restrikcí neuvolní

Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních, nepovolí se ani hromadné akce nad 100 osob. Je to reakce na situaci v Dole Darkov. Plošné testování v souvislosti s tamní situací odhalilo 212 případů onemocnění covid-19, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření podle něj budou vyhlášena bez časového omezení, čeká jejich platnost nejméně týden až 14 dní. Vojtěch uvedl, že přes zachování restrikcí by mohla být udělena výjimka pro odehrání utkání fotbalové první ligy.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo k 16:00 odebráno 2393 vzorků. "Celkem 212 pozitivních případů, 154 jsou zaměstnanci, z toho šest pendlerů z Polska. Padesát čtyři jsou pozitivní rodinné kontakty a pak jsou tam čtyři zaměstnanci z jiných dolů, ČSM a ČSA," řekl Vojtěch. Podle ministerstva zdravotnictví prověřují hygienici dalších 652 kontaktů, kterým nařídili karanténu a vyšetření na covid-19. Situace v rámci celého kraje ale podle Vojtěcha není závažná, problém je lokální. Zavření Dolu Darkov zatím není na místě.

V Česku zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8932 lidí. Počet úmrtí s nemocí covid-19 zůstává na 315. Nakažených je aktuálně 2554 lidí, 6063 se vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísá. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. Podle hygieniků jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov. Nejvíce případů nákazy je stále v Praze, a to 2032. Následuje Moravskoslezský kraj s 1467 infikovanými a Středočeský kraj s 1049 nakaženými. Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině. V Jihočeském kraji onemocnělo 181 lidí, na Vysočině o čtyři víc.

Vojtěch: Nová chytrá karanténa letos vyjde asi na 200 mil. Kč

Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun. Zahrnuty jsou v tom náklady na informační technologie a na nové pracovníky, kteří by měli nastoupit do nového odboru ministerstva a na všech 14 hygienických stanic. Dohromady by mělo jít o více než 150 nových pracovníků. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr řekl, že na každou z 14 krajských hygienických stanic by mělo nastoupit deset nových pracovníků. Budou se soustředit na trasování lidí, kteří přišli do kontaktu s nemocnými. Ministr zopakoval, že zapojení do systému karantény bude i do budoucna dobrovolné.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) v pořadu uvedl, že hygienické stanice dosud při trasování nemocných pracovaly bezchybně a velmi efektivně a projekt chytré karantény mu nepřipadá nezbytný. Vojtěch připustil, že nejde o nic úplně nového, ale zásadní je podle něj s pomocí nových nástrojů epidemiologické šetření výrazně urychlit a také zefektivnit a zrychlit testování.

Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal kvůli pandemii koronaviru. Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla v pořadu Partie na televizi Prima ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Postoj kabinetu kritizoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle něj vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit. Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. "Podnikatelům jsem skutečně dali, co bylo možné," řekla Benešová.

V pondělí se otevře první stupeň ZŠ, výuka bude fungovat různě

V pondělí se po dvouapůlměsíční pauze kvůli šíření koronaviru za přísných hygienických podmínek opět otevře první stupeň základních škol. Vrátí se na něj ale jen část ze zhruba 563.000 mladších školáků, které registruje ministerstvo školství ve svých statistikách. Docházka bude dobrovolná, zájem o ni museli rodiče školám nahlásit do pondělí 18. května. Někde se vrátí až 85 procent žáků, jinde jen kolem čtvrtiny. Učitelé budou podle zjištění ČTK někde učit už víc ve škole, jinde pořád jen na dálku. Některé školy se obávají, jak všechna stanovená pravidla budou fungovat.

Děti mají být ve školách rozděleny do skupin po nejvýš 15. Skupiny mohou vzniknout i spojením dětí z více tříd nebo ročníků, do konce školního roku se ale už nemají měnit ani potkávat. Ve třídách děti nebudou muset mít roušky, pokud zachovají rozestupy alespoň 1,5 metru. Na chodbách, toaletách či v šatnách budou roušky povinné. Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že školy v Česku se od sebe hodně liší a jejich ředitelé proto dostali prostor, aby se se situací porovnali podle svých možností. Návrat do škol není povinný nejen pro žáky, ale ani pro učitele. Pokud mají obavy o své zdraví, mohli se s ředitelem domluvit na pokračování ve výuce na dálku. Podle údajů ministerstva je v ČR je 4176 základních škol s prvním stupněm, na kterém pracuje 41.062 pedagogů. Jejich věkový průměr byl podle loňského průzkumu ministerstva 47,2 roku.

Filmaři i pamětníci připomněli v Tušti zavražděné z května 1945

Události z konce května 1945, kdy partyzáni v jihočeské obci Tušť zabili při odsunu Němců 14 lidí, si připomněly desítky lidí. Do pietní akce se zapojili i tvůrci filmu Krajina ve stínu, který volně podle 75 let starých událostí natočil Bohdan Sláma. Snímek půjde na podzim do kin. Na pietním místě zaznělo, že v roce 1945 selhala celá společnost a že pomsta nic neřeší. Podle historiků vyvedli partyzáni a někteří z obyvatel Tušti v roce 1945 ze sklepa 14 místních. Skončili v jámě na mrchovišti. "Jáma nebyla dost hluboká. Kluci, co ji kopali, utekli, když zjistili, že není pro zvířata. Dohrabat si ji museli (vězni) sami, pak byli brutálně popraveni. Ve společném hrobě leželi téměř 50 let," uvedl Lukáš Vedral z Bontonfilmu.

Piety se zúčastnil i Ferdinand Korbel, který 24. května 1945 přišel v Tušti o otce i kmotra. Tehdy mu byl rok. Aktéry vraždění se snažil po roce 1989 dostat před soud, ale marně. Vyhledával i svědky. "Matka mi všechno vyprávěla. Měli být potrestaní. Jeden z té skupiny partyzánů tady dělal 50. a 60. léta předsedu místního národního výboru. Aby dohlédl, aby se ty věci neoživovaly. V den, kdy se vraždy staly, nás vyhnali z obce všechny, co měli německou národnost. V poledne nás vyhnali a večer je tady postříleli," řekl ČTK Korbel (76), jenž žije v Suchdolu nad Lužnicí.

Mezi signatáři kritiky Číny za nový zákon jsou i Češi a Slováci

Poslanci a představitelé z 23 zemí včetně ČR a Slovenska se podepsali pod prohlášení, které odsuzuje záměr Pekingu prosadit nový bezpečnostní zákon v Hongkongu. Dokument vyzývá vlády, aby se spojily proti zjevnému porušení čínsko-britské deklarace z roku 1984. Pod dokument se podepsalo 191 lidí. Informaci o iniciativě poslanců a politiků přinesla webová stránka Hongkong Free Press. Dokument podepsaly rovněž české europoslankyně Markéta Gregorová a Michaela Šojdrová, ze Slovenska je podepsáno téměř 20 poslanců a europoslanců. Velké skupiny signatářů jsou z Austrálie a Kanady.

Asi 40 Čechů si dnes vyzvedává auta uvízlá na polských letištích

Češi si v Polsku vyzvedávají auta, která vinou koronavirových opatření uvízla na polských letištích. Ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím soukromého dopravce zajistilo odvoz zhruba 40 lidí do Varšavy, Katovic, Krakova a Vratislavi. ČTK to řekla Mariana Wernerová z tiskového oddělení ministerstva. "Řidiči uvízlých automobilů museli na hranicích projít kontrolami, všichni prošli," sdělila mluvčí. Ministerstvu se podařilo vyjednat výjimku, cestující se nemusejí prokazovat negativními testy na koronavirus. Server iDNES uvedl, že cestující dostali doporučení, aby s sebou vzali startovací kabely a náhradní velkou autobusovou baterii, kabely i kompresor s sebou měl i dopravce. Podařilo se také vyjednat osvobození z úhrady poplatků za parkování nad rámec již uhrazených částek.

Polsko kvůli koronaviru v polovině března zcela uzavřelo hranice a nepovoluje vstup do země cizincům. Češi proto dosud neměli možnost, jak si vozidla, která v zemi zanechali před letem do jiného státu, vyzvednout.

V Olomouci se v pondělí opět otevře Arcibiskupský palác

Po stopách papeže Jana Pavla II. se budou moci od pondělka vydat návštěvníci Arcibiskupského paláce v Olomouci. Prostory církve se zájemcům znovu otevírají po nucené pauze v souvislosti s epidemiologickými opatřeními. Právě v těchto týdnech si věřící připomínají dvě významná výročí spojená s osobou Jana Pavla II. Dne 18. května uplynulo sto let od jeho narození a na 21. května připadá výročí pětadvaceti let od jeho návštěvy Olomouce, při které papež mimo jiné svatořečil Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka nebo se na Svatém Kopečku setkal s mladými lidmi.

Během prohlídky se lidé mohou navíc seznámit se dvěma jedinečnými díly. "Návštěvníkům jednak chceme ukázat sedmý obraz ze série portrétů dcer Marie Terezie. Zatímco prvních šest portrétů zdobí interiér trvale, sedmá olejomalba představující Marii Amálii je uchovávána v depozitáři," uvedl vedoucí arcibiskupského Centra pro kulturu Martin Kučera. Druhým vystaveným exponátem je olejomalba na dubovém dřevě představující Pannu Marii Bolestnou. "Dosud nevystavené dílo bylo dříve prezentováno jako Madona od Giotta, jedná se ale o falzum z přelomu 18. a 19. století a do majetku arcibiskupství přešlo ze sbírek arcibiskupa Leopolda Prečana," doplnil Kučera.

Pražské jaro dnes nabídne online recitál Jamese Ehnese z Floridy

Alternativní program Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro dnes nabídne on-line recitál kanadského houslisty Jamese Ehnese z Floridy. Ehnes bude pro festivalové posluchače ze Spojených států hrát na nástroj Stradivari zvaný Marsick z roku 1705. Na programu je druhá a třetí partita pro sólové housle Johanna Sebastiana Bacha a druhá ze sonát Eugéna Ysaÿe. Jaroslav Šonský, český houslista žijící ve Švédsku, se s Ehnesem a jeho nedávno zesnulým otcem, vyučujícím trubku, setkával na stejné hudební univerzitě v kanadském Brandonu, kde také vyučoval. Ehnes vystoupil na Pražském jaru v roce 2015.

Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival koná on-line. Základem alternativního programu je 11 živě přenášených koncertů z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Všechny lze bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Vybrané koncerty vysílají Česká televize a Český rozhlas. Do celého světa jsou vystoupení zprostředkována sítí Českých center a velvyslanectví ČR.

V Česku se rozběhla fotbalová liga

Fotbalová liga v Česku se po dvou a půl měsících a koronavirové přestávce znovu rozběhla vítězstvím Teplic nad Libercem 2:0. Domácí poslal ve dvakrát odložené dohrávce 23. kola do vedení v 37. minutě Tomáš Kučera a pojistku přidal po pauze Jakub Řezníček. Liberec na jaře poprvé ztratil body a nevyužil šanci poskočit na čtvrtou příčku v tabulce. Teplice si upevnily 12. místo. Zápasu v Teplicích se smělo zúčastnit jen 150 osob včetně hráčů i realizačních týmů a provázela ho řada hygienických a bezpečnostních opatření. Všichni kromě aktérů na trávníku například museli mít roušky. Poslední ligový duel se odehrál 9. března, pak soutěž zastavila pandemie nemoci covid-19. Naplno se obnovená sezona znovu rozběhne na začátku příštího týdne, odkdy bude moci být na stadionech 300 lidí.

Počasí

Proměnlivá, převážně velká oblačnost, ojediněle, postupně na většině území přeháňky i bouřky. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C, na jižní Moravě až 19 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku se kvůli silnému větru nerozjel. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometru v hodině. Horní úsek byl mimo provoz také v sobotu. U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno oblačno, beze srážek, tři stupně nad nulou a vítr v nárazech dosahoval 40 km/h. Podle meteorologů je Sněžka (1603 m n.m.) extrém a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a zdejší klima je navzdory nevelké nadmořské výšce považováno za arktické a velehorské.