Denní souhrn zpráv

Režim na česko-polské hranici by se mohl zmírnit, jednali o tom ministři zahraničí

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal polského kolegu Jacka Czaputowicze, aby Polsko zvážilo otevření dalších hraničních přechodů s Českem. Teď jsou česko-polské hranice až na výjimky uzavřené. Informoval ho také, že Česko je připraveno se zeměmi s podobnou epidemiologickou situací plně otevřít hranice v první polovině června. Polský ministr naopak požadoval, aby Česko připustilo tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Petříček to projedná na vládě. "Jednali jsme v první řadě o otázce možného otevření hraničních přechodů za stávajících podmínek. Především z našich regionů zaznívá žádost na otevření dalších hraničních přechodů v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji. Prioritně bychom chtěli, jestli by polská strana mohla zvážit otevření dodatečných přechodů," řekl Petříček.

Ministr připomněl, že v pondělí bude vláda jednat o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 15. června.

Petříček připomněl, že v pondělí bude vláda jednat o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 15. června.

Částečně se otevírají hranice mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem

Obyvatelé Česka, Slovenska a Maďarska mohou ode dneška mezi těmito státy cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény. Musí se ale vrátit zpět do své země do 48 hodin. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je to mezikrok k úplnému uvolnění režimu na hranicích se sousedními státy. O omezeném otevření hranic jednal Petříček i s Rakouskem, které se ale k návrhu podle něj staví rezervovaně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády uvedl, že vláda pracuje na celkovém rozvolnění režimu cestování. Jedná se o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, které budou z epidemiologického hlediska nerizikové.

Soud uznal vinným bývalého premiéra Nečase kvůli křivé výpovědi

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Soud jednal neveřejně. Podle obžaloby Nečas křivě vypovídal ve prospěch své ženy Jany Nečasové v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Na posun v případu upozornila Česká televize. Jaký trest Nečas dostal, nemůže soud zveřejnit před tím, než mu doručí rozsudek. Soud rozhodl takzvaným trestním příkazem - Nečas proti němu může podat odpor. Pokud to udělá, soud nařídí veřejné hlavní líčení.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Někdejší ředitelka premiérova kabinetu Nagyová o rok dříve nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

V úterý s nemocí covid-19 nikdo nezemřel, přibylo 48 nakažených

V Česku přibylo v úterý 48 nakažených koronavirem, o den dříve to bylo 47. Celkem je potvrzených případů onemocnění 9050. V úterý s nemocí covid-19 nikdo nezemřel, zemřelých zůstává 317. Vyléčených je 6270, aktuálně se s nemocí potýká 2463 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 0:30. Denní přírůstek případů koronaviru se posledních osm dnů drží pod osmi desítkami. Podle odhadů ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nezemřelo 60 procent lidí, jejichž úmrtí jsou v koronavirových statistikách v ČR, primárně na nemoc covid-19. Většinou měli jiné chronické nemoci, často i více než jednu. Nejčastěji šlo o nemoci srdce, dýchací soustavy nebo cukrovku.

Dalších 37 případů nákazy covidem-19 přibylo od pondělka v souvislosti s ohniskem nemoci v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné. Hygienici evidují 276 nakažených, uvedla Krajská hygienická stanice v Ostravě. Kvůli kontaktům s nakaženými byly v Českém Těšíně zavřeny tři mateřské školy. Hygienici už vyhodnotili všechny odběry, které v ohnisku provedli přes víkend. "Více než 50 procent námi vyhledaných pozitivních osob bylo zcela bez příznaků a dalších cca 40 procent mělo příznaky velmi mírné," uvedli hygienici. Příznakem byla například zvýšená únava, kterou horníci připisovali fyzicky náročné práci. Pokračuje dohledávání kontaktů nakažených, je tak možné, že pozitivních případů ještě přibude. Při plošném testování na Dole Darkov provedli hygienici 2543 odběrů. Těžba v dole je přerušená.

Babiš mluvil s některými evropskými premiéry o otevírání hranic či eRoušce

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil při videokonferenci s premiéry zemí, které jsou považovány za úspěšné v boji s covidem-19, o otevírání hranic či systému tzv. chytré karantény. Uvedl to na svém twitterovém účtu. Předsedům vlád také představil aplikaci eRouška a informoval je o nápadu na zřízení imunitního pasu, který by byl založen na sdílení dat a měl by fungovat na mezinárodní úrovni. Premiéři Rakouska, Řecka, Dánska nebo Norska na třetí společné videokonferenci podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze mluvili o vědecké spolupráci či dalším uvolňování karanténních opatření. "Všichni už rozjíždí ekonomiku, otvírají školy, velké téma je turismus a cestovní ruch. Zároveň všichni pečlivě sledují rizika, aby předešli druhé vlně," shrnul postoje všech účastníků konference Babiš. V projevu ke svým protějškům mluvil Babiš o otevírání hranic. "O aplikaci eRouška a nápadu na zřízení imunity pasu, který u nás testujeme. Bylo by fajn využívat je celosvětově. A samozřejmě o chytré karanténě, která nám aktuálně pomáhá izolovat lokální ohniska nákazy," dodal český premiér na twitteru.

Řetězce jsou proti povinnému podílu českých potravin na trhu

Obchodní řetězce jsou stejně jako Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR proti pozměňovacímu návrhu k novele zákona o potravinách. V návrhu poslankyně Margita Balaštíková (ANO) a Zdeněk Podal (SPD) spolu s dalšími dvěma desítkami poslanců z různých stran požadují zavedení povinného podílu 55 procent českého zboží na pultech od příštího roku, následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Proti návrhu se postavila část opozice, například poslanec Petr Bendl (ODS), podle něhož by se tak omezila dostupnost potravin a nakonec by to znamenalo pro běžné spotřebitele jejich zdražení.

Problémem jsou komodity, ve kterých ČR není soběstačná, například ovoce a zelenina nebo vepřové maso. "Zajímalo by mě, jak dokážou čeští zemědělci a potravináři pokrýt poptávku třeba po vepřovém se soběstačností na úrovni 46 procent. To by vepřo-knedlo-zelo zmizelo z českých stolů už v polovině června? A co zelenina a ovoce, kterou čeští dodavatelé dokážou stabilně dodávat pouze několik měsíců. Kojenecké výživy se v ČR nevyrábějí vůbec, ale přitom jim v tom české podmínky nebrání," uvedl za obchodní svaz Miro Dinga. Zdrženlivá je k návrhu i prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. U zeleniny je podle ní soběstačnost 35 procent a pro zvyšování podílu by byly nutné skladovací kapacity, třídicí a balicí linky, což není otázka jednoho roku. "Prakticky totéž platí u vepřového masa, kde je potřeba navýšit stavy a podobně," dodala.

Petříček: Česko by uvítalo víc informací o prodloužení těžby v polském dolu Turów

Česko chce od Polska víc informací o prodloužení těžby v dolu u českých hranic. Po jednání se svým polským kolegou Jackem Czaputowiczem to řekl ministr zahraničí z ČSSD. Důl měl původně fungovat do letošního dubna, polské ministerstvo mu ale prodloužilo koncesi o šest let, i když s tím česká vláda nesouhlasí. Sousední Liberecký kraj teď prosazuje podání žaloby k evropskému soudu. K posouzení této možnosti dříve vyzval ministerstva životního prostředí a zahraničí také sněmovní výbor pro životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí chce o dalším postupu rozhodnout do konce června.

Analýza: O příspěvky z Antiviru žádají nejvíc malé firmy

O příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus žádají nejčastěji firmy do deseti zaměstnanců. Tvoří kolem 70 procent žadatelů. Podniky s víc než stovkou pracovníků představují pak zhruba desetinu. Vyplývá to z analýzy ministerstva práce. Podle ní do 22. května dostalo 50.700 zaměstnavatelů na účty 4,73 miliardy korun. Část podnikatelů si stěžovala na dlouhé vyřizování. Poukazovali na to, že vyplatili už peníze za duben, ještě jim ale nedorazily příspěvky za březen. Někteří také uváděli, že ještě nedostali peníze, ale už u nich byla kontrola. Podle ministerstva úřady práce dohodu o podpoře podepsaly v průměru do 1,25 dne. Jak dlouho jim pak trvalo vyřízení příspěvků a jejich odeslání, analýza neobsahuje. Odbory a zaměstnavatelské organizace ale program Antivirus chválí.

Ministerstvo práce ho spustilo 6. dubna. Firmy nejdřív elektronicky podají žádost. Po ní s nimi úřad práce podepíše dohodu o podpoře. Po vyplacení mezd a úhradě odvodů podnik pošle úředníkům vyúčtování, po jeho vyřízení pak od státu obdrží peníze na náhrady mezd. Možné je získat dva druhy příspěvků. Příspěvek A dorovná 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či výdělku pracovníků zavřených podniků do 39.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení provozu kvůli výpadku surovin či pracovníků a poklesu poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy. "O účast v programu žádal každý pátý podnik, který odvádí pojistné na sociální zabezpečení aspoň na jednoho zaměstnance," uvedlo ministerstvo.

Na pražském letišti v úterý přistál sportovní letoun bez povolení. Případ vyšetřuje i policie

Na pražském letišti v Ruzyni v úterý večer bez povolení řízení letového provozu přistál malý sportovní letoun s rakouskou registrací. Téměř osmdesátiletý pilot s dispečery nekomunikoval a i přes světelné varování zaměstnanců letiště přistál na ranveji, která je kvůli rekonstrukci uzavřena. Nikdo nebyl zraněn a provoz letiště nebyl ohrožen. Incident vyšetřuje Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod i policie. Zástupce ředitele Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Josef Bejdák řekl, že podobný případ na českém mezinárodním letišti inspektoři nepamatují.

Pražská zoo otevře expozici australské a tasmánské fauny

Pražská zoo představila novou část své expozice. Takzvaný Darwinův kráter představí zvířata žijící na Tasmánii a v Austrálii. Hlavním lákadlem je čtveřice Ďáblů medvědovitých, kterým se přezdívá Tasmánští čerti. Kromě toho se návštěvníci už od soboty můžou projít přímo ve výběhu s klokany. Nová část zoo dostala jméno podle oblasti na západě Tasmánie, kde taky ďáblové medvědovití žijí.

V centru DOX začne výstava českých umělců o kultuře Západní Papuy

Centrum současného umění DOX v Praze se po pauze způsobené koronavirem dnes otevře veřejnosti, začne v něm výstava nazvaná Ultrasupernatural. Je dílem umělecké dvojice Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein a čerpá z jejich mnohaletých zkušeností s posledním domorodým papuánským kmenem Yali Mek. Do oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney podnikli sochař a fotografka za 20 let 11 výprav, zkoumali místní domorodé kmeny a jejich kulturu a zpracovali vzájemné poznávání do mnoha uměleckých děl. Domorodcům zprostředkovali i kontakt se západními astronauty, kteří pro příslušníky primitivních kultur byli posly z nebes.

Papuánské původně kanibalské kmeny v minulosti zkoumali antropologové a další vědci, Šlapetová s Rittsteinem se na ně dívali očima umělců. Jejich cílem nebyl etnologický výzkum, ale umělecká metafora vyjadřující zázrak setkání dvou mentalit oddělených od sebe příkopem času. Sbírali jejich pověsti a legendy a postupně zaznamenávali, jak do původně civilizací netknutých oblastí proniká pokrok se všemi jeho negativními jevy. Své zkušenosti průběžně zpracovávali a přenesli do souborů kreseb, videí, objektů, fotografií i monumentálních soch.

Film Zátopek bude mít premiéru až za rok, ne letos

Producenti a distributor filmu Zátopek o slavném československém atletovi odložili premiéru snímku o rok. ČTK o tom informovala Uljana Donátová. Film režiséra Davida Ondříčka věnovaný čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi měl mít původně premiéru letos 13. srpna. "Pečlivě jsme zvažovali, jak vzhledem ke změněné situaci uvést náš film do kin. Jeho přípravám i natáčení jsme věnovali mnoho úsilí a je pro nás důležité, aby nám nasazení do kin umožnilo oslovit co nejširší publikum. Věříme, že termín premiéry v příštím roce bude, i v souvislosti s konáním letních olympijských her v Tokiu, nejvhodnější," uvedl režisér a producent David Ondříček.

Film vstoupí do distribuce v srpnu 2021. V Česku by měl být poprvé uveden na festivalu v Karlových Varech, tak jak bylo původně plánováno. Film je nyní ve stadiu dokončovacích prací.

Počasí na čtvrtek

Zataženo až oblačno, místy přechodně až polojasno. Během dne postupně na většině území déšť nebo přeháňky a večer ubývání srážek. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, při trvalejším dešti kolem 12 °C, na horách kolem 8 stupňů Celsia.