Denní souhrn zpráv

Žebříček nejvlivnějších žen ČR poprvé ovládla Schillerová

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Do čela žebříčku se dostala poprvé a na prvním místě vystřídala loňskou vítězku eurokomisařku Věru Jourovou, která se letos umístila na druhém místě. Následuje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která žebříček vedla řadu let před Jourovou. "Pokud vliv měříme i tím, na kolik lidí mají přímý dopad různá její rozhodnutí, není momentálně vlivnější Češky než Alena Schillerová. Žádná jiná žena v Česku momentálně nehospodaří s větším množstvím peněz než šéfka Babišova státního rozpočtu ve výši 1,7 bilionu korun," uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Podle něj Schillerová navíc při současné koronavirové krizi ještě posílila svůj vliv na různá odvětví a dění v Česku.

Drahoš chce na Tchaj-wanu jednat o spolupráci ve vědě

Senátor a někdejší kandidát na prezidenta a předseda Akademie věd Jiří Drahoš (klub Starostové a nezávislí) plánuje na Tchaj-wanu jednat o vědecké spolupráci v kyberbezpečnosti a epidemiologii. Novinářům řekl, že cestu plánoval od podzimu, kdy dostal pozvání od vědeckých kolegů, s odletem počítá 21. října. V zemi ze zúčastní mimo jiné otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji. Kvůli dříve dohodnutému harmonogramu pojede na Tchaj-wan po předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), který o záměru navštívit zemi navzdory čínskému varování informoval v úterý.

Drahoš chce s sebou vzít kolegy z vědecké komunity i zástupce firem zabývajících se kyberbezpečností. Tchaj-wan patří podle Drahoše ke špičce v kyberbezpečnosti a dařilo se mu odvrátit i hluboké dopady koronavirové pandemie. Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou schválil Senát. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, začne platit od příštího roku. Hlasovat dvakrát v evropských volbách by mohli podle ministerstva vnitra například lidé s dvojím občanstvím, tedy například Češi, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. Kvůli tomu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států. Ministerstvo vnitra nevyloučilo ani možnost vícečetného hlasování kvůli pochybení volebních komisí.

Dvojímu hlasování pomáhá zabránit také výměna informací o tom, kteří voliči jsou zapsáni ve voličských seznamech státu EU, jehož nejsou občany. Unijní státy si mají tyto údaje vyměnit nejpozději 26 dní před volbami.

Senát schválil zákonné zakotvení sdílených pracovních míst

Uzákonění sdílených pracovních míst, nová pravidla pro stanovení dovolené i podmínky vysílání pracovníků do zemí EU přinese novela zákoníku práce, kterou schválil Senát. Norma má uzákonit také zavedení placeného volna navíc pro zaměstnance, kteří působí na dětských táborech, a změnu výpočtu renty ze ztráty na výdělku po pracovním úrazu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Sdílené pracovní místo spočívá v tom, že se o jednu pozici dělí více pracovníků s kratším úvazkem. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od úpravy slibuje zlepšení zaměstnávání matek s malými dětmi či seniorů. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) senátorům řekla, že její úřad plánuje takováto místa dotovat kvůli lepšímu sladění práce a rodinného života. Ocenila to místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Podle ní změna pomůže ženám na mateřské dovolené, které si "chtějí udržet nějaký kontakt se svým pracovním místem".

Inflace podle analytiků klesne do konce roku k dvěma procentům

Dnešní data o květnové inflaci naznačují, že od půlky roku začne inflace klesat a na konci letoška se dostane k hranici dvou procent. Důvodem budou dopady šíření pandemie v podobě nižší poptávky, nižšího růstu mezd a omezené ekonomické aktivity. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle nich lze ale čekat ještě mírný nárůst inflace v červnu. Spotřebitelské ceny byly v květnu o 2,9 procenta vyšší než před rokem, jejich růst zpomalil z dubnových 3,2 procenta. Na růstu se podepsaly zejména ceny potravin. Proti růstu inflace působily levnější pohonné hmoty. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Proti dubnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta.

"Dramatický propad cen ropy, pandemie Covidu-19 s dopadem na cenový a hospodářský růst a slabší kurz koruny, to vše jsou faktory, které pořádně zamíchaly kartami ohledně vývoje spotřebitelské inflace pro zbytek letošního roku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V červnu sice podle něj ještě pravděpodobně dojde k růstu inflace ke třem procentům, ale druhá polovina letošního roku již bude ve znamení zpomalování inflace. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že se překvapivě například prozatím pandemie koronaviru neprojevila v rychlejším propadu cen služeb. "To však může také souviset s tím, že měření cen v posledních měsících neprobíhalo standardním způsobem, a nemuselo tak cenový vývoj zachytit zcela správně," uvedl. Za celý rok pak pod dnešních statistikách očekává průměrnou inflaci na 2,5 procenta.

V Lidicích si dnes přeživší připomněli 78 let od vyhlazení obce

V Lidicích si dnes přeživší i ústavní činitelé včetně prezidenta Miloše Zemana připomněli 78 let od vyhlazení obce. Akce byla kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 1945 neveřejná. Pietní akt s kladením věnců byl letos oproti jiným ročníkům výrazně kratší, trval přibližně čtvrt hodiny. Jako jediná lidická žena se letošní vzpomínky dožila Jaroslava Skleničková, spolu s ní několik lidických dětí. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že vyhlazení Lidic bylo podle něj projevem rasismu. "Lidice, to byla odveta, pomsta nacistů za atentát na Reinharda Heydricha. A Heydrich, to byla snaha o genocidu českého národa," uvedl Zaorálek s tím, že rasismus je aktuální problém i v dnešním světě. Součástí vzpomínkového dne nebyla obvyklá ranní mše a přehlídka dětských sborů. Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík minulý týden uvedl, že nebylo možné akci plánovat dostatečně dopředu, aby mohla být v obvyklém rozsahu. V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy byly převezeny do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Obec byla zcela srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Koalice se shodla na nižší sazbě pro chystanou digitální daň

Koaliční rada se shodla na pětiprocentní místo původně plánované sedmiprocentní sazby digitální daně. ČTK to sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Úpravu navrhovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kvůli tomu, že původní sazba by byla nejvyšší ze zemí, které chtějí daň zavést nebo ji už zavedly. Koaliční rada se sešla ve standardním formátu poprvé od začátku koronavirové krize. Navrhovaná daň se má podle návrhu vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v ČR roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple.

Spojené státy minulý týden oznámily, že daň prověřují. Ministerstvo financí v reakci na to uvedlo, že pokud se podaří najít řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit. Do té doby se na pozici ČR nic nemění. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.

V úterý přibylo v ČR 54 nakažených, s covidem zemřelo 330 lidí

Během úterý přibylo v Česku 54 nových případů koronaviru, méně než předchozí dva dny. Od začátku března se onemocnění covid-19 prokázalo u 9763 lidí. Bezmála tři čtvrtiny nakažených se už uzdravily, k dnešnímu ránu jich bylo 7057. Počet obětí vzrostl oproti předchozím údajům o dva na 330. Aktuálně nemocných je v zemi 2376 lidí, z toho 113 je v nemocnici. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 09:00. Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v úterý činil 1,3 procenta. Největším ohniskem koronaviru v Česku zůstává důl Darkov v Karviné, kde bylo pozitivně testováno zhruba 450 lidí - zaměstnanců a jejich blízkých. Covid se objevil také v několika zdravotnických zařízení v tomto regionu. V posledních dnech se nákaza prokázala také v domově pro seniory v Litovli na Olomoucku.

Obec Šumvald je kvůli odstraňování následků povodní uzavřená

Obec Šumvald na Olomoucku je kvůli odstraňování následků povodní uzavřená, vjet do ní mohou jen obyvatelé a záchranné složky, uvedla policie. Na uzavírky dohlíží policejní hlídky. O uzavření požádal krizový štáb obce. Šumvald a jeho místní část Břevenec patří k nejpostiženějším oblastem, které zasáhly v noci na pondělí přívalové deště a následná povodeň. Uzavření obce by mělo usnadnit především práci hasičů a dalších záchranných složek při odstraňování následků povodní, na místě je navíc i těžká technika.

Do postižené oblasti Uničovska a jižní části Šumperska se vrátilo zhruba 160 hasičů, kteří pokračují v čištění komunikací, v odstraňování naplavenin, bahna a v čerpání vody. V obcích pomáhá i řada dobrovolníků, v úterý zde působilo i 19 týmů humanitárních organizací včetně posttraumatického týmu hasičů.

Sněmovna by mohla jednat o návrhu na omezenou legalizaci konopí

Sněmovna by se mohla začít na příští schůzi zabývat návrhem, který by umožnil za určitých podmínek beztrestné pěstování marihuany pro vlastní léčbu či potřebu. Do vládní novely o návykových látkách by změnu ráda prosadila skupina poslanců různých stran. Na semináři v Praze o návrhu se dvěma z autorů diskutovali experti na protidrogovou problematiku a pacienti, kteří léčebné konopí užívají. Skupina poslanců chce úpravu předložit do vládní novely jako pozměňovací návrh. Podle něj by dospělý mohl pěstovat a zpracovat až pět rostlin. Získat by mohl nejvýš 1250 gramů konopné sušiny. Mimo domov by si mohl vzít nejvýš 30 gramů sušiny, nebo odpovídající množství výrobku, popsal poslanec Tomáš Vymazal (Piráti) jako jeden ze spoluautorů. Z návrhu by mohlo vypadnout ustanovení o tom, že by pěstitel mohl bez úplaty předat až 30 gramů. Naopak by se do něj mohla dostat povinná registrace pěstitelů.

"Samopěstování a užívání je zcela běžné a zároveň ilegální," podotkl Vymazal. Podle něj je nyní za nakládání s konopím ve vězení 400 lidí. "Přijde mi nenormální, aby tomu, kdo doma pěstuje pár rostlinek, hrozilo delší odnětí svobody než za násilný trestný čin či znásilnění," řekl poslanec ANO Patrik Nacher, který je pod návrhem také podepsaný. Podle Vymazala by zrušení zákazu spotřebu nezvedlo, naopak by se podařilo pěstování kontrolovat a omezit černý trh. Pacienti s léčebným konopím či jejich blízcí kriminalizaci odmítají. Žádají o větší dostupnost látky. Dnes popisovali, jak jim pomáhá. Užívá se například při roztroušené skleróze, rakovině, Parkinsonově chorobě či bolestech. Někteří experti se proti uvolnění ale staví. Podle nich není možné bez posílení prevence. Jiní odborníci volají po zmírnění represí a nastavení regulovaného užívání. K nim patří třeba bývalý vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Češi začínají kupovat víc letenek, ceny jsou zatím stejné

Češi pomalu začínají znovu nakupovat letenky, podle prodejců nyní každým dnem přibývají stovky koupených letenek. Meziročně jde sice o zhruba pětinový zájem, růst poptávky je však po koronavirové krizi rychlejší, než prodejci očekávali. Na cenách letenek se krize zatím příliš neprojevila. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Během koronavirové krize se prodej letenek téměř zastavil, většina spojů byla zrušena a státy omezovaly možnost cestování. S postupným rozvolňováním opatření a obnovováním provozu v průběhu května ovšem začaly prodeje pomalu ožívat. V současnosti jsou přibližně na pětině loňské poptávky. "To je velmi pozitivní vývoj, očekávali jsme, že se prodeje dostanou na 20 procent až v průběhu léta," uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová.

Pozitivně hodnotí vývoj prodejů i ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. "Každým dnem přibývají stovky zakoupených letenek. Je to dobrá zpráva," uvedl. Podle něj začaly nejdříve objednávat letenky firmy, které potřebovaly vyslat pracovníky do zahraničí na montáže nebo do zahraničních poboček. Dále šlo o klienty, kteří si kupují letenky s velkým předstihem a využívají nízkých cen. S postupných uvolňováním cestovních omezení se začíná přidávat třetí skupina - cestovatelé, kteří kupují letenky na toto léto. Ceny letenek se po krizi zatím příliš nezměnily, do evropských destinací lze letět i za pár stovek korun.

Smartwings dnes začínají opět létat do Splitu

Letecký dopravce Smartwings obnovuje linku do chorvatského Splitu, létat tam bude zatím až třikrát týdně. Jde o první spoje dopravce po přerušení provozu během koronavirové krize. V červenci by společnost měla začít létat také do 12 řeckých destinací. Ještě v červenci by pak měly být obnoveny také spoje na Mallorku, Kanárské ostrovy, Kypr (Larnaka), Madeiru (Funchal) a do Bulharska (Burgas a Varna). Aerolinky budou do těchto destinací létat z Prahy i regionálních letišť v Česku.

Další linky budou obnovovat i ČSA. V současnosti ČSA létají do Paříže, Amsterdamu, Bukurešti, Frankfurtu nad Mohanem a Stockholmu. Od poloviny června začnou létat do Košic, Budapešti a islandského Keflavíku, 22. června do Kyjeva a od 25. června se po více než půl roce vrátí do Londýna. Na začátku července ještě ČSA obnoví lety do Oděsy. Provoz z Prahy obnovují i zahraniční dopravci, k dnešnímu dní funguje na pražském letišti 13 pravidelných linek. V následujících týdnech budou následovat další.

Siláckými výkony odstartovaly v Pelhřimově Rekordy v karanténě

Světovými rekordy siláka Reného "Golema" Richtera a jeho jedenáctiletého syna Matthiase začaly v Pelhřimově Rekordy v karanténě. Nahradily letošní 30. ročník festivalu rekordů, který pořadatelé kvůli koronaviru odložili na příští rok. Richter, který je držitelem několika světových rekordů, chce jejich překonáváním upozornit na užívání podpůrných látek v kulturistice a silových sportech. "Chci dokázat, že člověk je bez těchto látek schopen docílit fyzického úspěchu na světové úrovni," řekl Richter. Syn dokázal v Pelhřimově zubech zvednout čtyřicetikilové závaží, přičemž světový rekord v jeho věkové kategorii byl 28 kilogramů, otec zvládl za 55 vteřin zvednout v zubech šest betonových obrubníků vážících 80 kilogramů, které následně asistent rozbíjel palicí. Světový rekord ve stejné disciplíně byly čtyři rozbité obrubníky.

Rekordy v karanténě potrvají v Pelhřimově do 14. června. V dalších dnech se představí Petr David, který je schopen unést v jedné ruce 12 tupláků piva. Klára Michlová se zase pokusí co nejdéle vydržet v pozici "provaz", chtěla by pokořit dvě hodiny, aby překonala gymnastický rekord, řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která akci pořádá. V pátek přijede do Pelhřimova srbský výtvarník Raka Miličevič, který vytváří psaligrafické (vystřihované) portréty. Za hodinu se pokusí vystřihnou co nejvíc známých tváří, pak bude portrétovat i návštěvníky muzea. V neděli je bude portrétovat karikaturista Lubomír Vaněk. Podle Marka budou portréty alespoň v náznaku opatřeny rouškou, aby bylo zřejmé, že vznikaly v době koronaviru. V sobotu se otužilecký rekordman Petr Kocián pokusí překonat světový rekord vestoje, uzavřen v proskleném boxu, zasypán co nejdéle ledem. V ledu musí vydržet déle než dvě hodiny osm minut a 15 vteřin.

Počasí

Zataženo, na severu až oblačno. Občas déšť nebo přeháňky, zejména v jižní polovině území ojediněle srážky vydatné. Nejvyšší denní teploty 17 až 22 °C, v jihozápadní polovině Čech kolem 14 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C.