Denní souhrn zpráv

Česká armáda převzala velení výcvikové mise Evropské unie v Mali

Brigádní generál František Ridzák převzal velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. Ridzák bude stát v jejím čele šest měsíců, funkci velitele mu předal jeho portugalský předchůdce Joao Boga Ribeiro. Slavnostní ceremoniál se konal v hlavním malijském městě Bamaku. Ridzák bude velet více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Česká republika do ní v současné době přispívá 120 vojáky.

Ve své nové funkci bude Ridzák řešit nejen otázky výcviku, ale zabývat se bude muset i opatřeními proti šíření koronaviru, který Mali i samotnou EUTM postihl. Kromě velitele celé mise česká armáda přebírá i další významné posty v jejím velení. Do Mali kvůli zajištění velení mise vyslala 40 vojáků. Část z nich bude tvořit Ridzákův osobní štáb, další se zapojí do práce mezinárodního štábu mise. V Mali bude i nadále působit české úkolové uskupení více než sedmi desítek vojáků, kteří mají na starosti ochranu velitelství a výcvikové základny. Součástí týmu jsou i instruktoři, kteří se podílí na výcviku malijských vojáků.

BIS: Únik informace o ricinu zásadně zkomplikoval vyšetřování

Únik informace o možném ohrožení českých komunálních politiků jedem ricin zásadně zkomplikoval práci kontrarozvědky i policie a téměř znemožnil vyšetření případu, uvedla na svém webu Bezpečnostní informační služba (BIS). Tajná služba odmítla, že by informaci vypustila sama, stejně jako další spekulace kolem případu, který minulý týden vyvrcholil vyhoštěním dvou ruských diplomatů z Prahy. Premiér Andrej Babiš (ANO) v té souvislosti minulý týden uvedl, že kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace.

Vyhoštění diplomaté opustili Česko v neděli. Kvůli případu údajného diplomata s ricinem předtím dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). BIS uvedla, že případ před několika dny uzavřela. "Ve skutečnosti jde vlastně o jednoduchý a smutný příběh nepřátelství a závisti mezi dvěma pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze, který se jeden z nich rozhodl řešit anonymním e-mailem zaslaným BIS ve snaze svého kolegu zásadním způsobem poškodit," uvedla kontrarozvědka. E-mail podle BIS popisoval hrozbu velmi detailně. Žádná bezpečnostní složka na světě nemůže podobnou informaci "hodit do koše" a riskovat, že pokud by se obsah potvrdil, mohly by být ohroženy životy nevinných lidí, uvedla kontrarozvědka.

Počet obyvatel ČR se v 1. čtvrtletí mírně zvýšil na 10,694 mil

Počet obyvatel Česka se za první tři měsíce roku zvýšil nepatrně, o 425 osob. Populace tak zůstala na úrovni 10,694 milionu lidí. Nouzový stav a s ním spojená omezení se odrazil v rekordně nízkém počtu manželství uzavřených v březnu. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Sňatků bylo v průběhu prvního čtvrtletí uzavřeno 3500, což bylo o téměř 600 méně než o rok dříve. Ze zahraničí se od ledna do konce března přistěhovalo 16.100 lidí, o 800 více než v prvním čtvrtletí roku 2019.

Schillerová nepředpokládá zvyšování deficitu nad 500 miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předpokládá, že zvýšení deficitu letošního rozpočtu na 500 miliard bude už poslední. Sněmovna původně schválila čtyřicetimiliardový deficit, kvůli pandemii koronaviru ho dvakrát zvýšila na nyní schválených 300 miliard korun. Schillerová o podpoře vyššího deficitu jednala s KSČM, komunisté ale o svém postoji rozhodnou možná až 20. června, řekl předseda strany Vojtěch Filip. Vláda chtěla návrh projednat ve sněmovně už v úterý, týdenní odklad by ale podle ní nebyl zásadní problém.

O podpoře pro zvýšení deficitu zatím Schillerová jednala pouze s KSČM, která ve Sněmovně toleruje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Žádná další strana podle ní o schůzku kvůli deficitu nepožádala. Opozice nicméně vystupovala k návrhu kriticky.

Cestování po Česku se v příštím týdnu vrátí do normálu

Doprava v Česku by se už v příštím týdnu měla vrátit téměř do normálu. Dopravci plánují na všech vnitrostátních spojích už skoro plný provoz, vrátit by se tak měly poslední dříve zrušené spoje. Zájem cestujících je sice stále přibližně o třetinu nižší než před krizí, ale podle dopravců s každým týdnem stoupá. V následujících dnech budou ve větší míře přibývat i spoje do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravních firem. Dopravci zároveň vyčíslují škody z koronavirové krize, které budou ve stovkách až miliardách korun.

Sobotní otevření polských hranic neznamená cestování bez omezení

Sobotní otevření polských hranic neznamená, že Češi budou moct k severním sousedům ihned cestovat bez omezení. Polsko od 13. června ukončuje kontroly na hranicích s Českem, Slovenskem a Německem, které zavedlo kvůli pandemii koronaviru. Do země tak bude možné vstoupit na všech pozemních hranicích bez udání důvodu, aniž by se na příchozí vztahovala povinná karanténa. Ministerstvo zahraničí ale upozornilo, že Česko uvolní vlastní restrikce pro cestování teprve od pondělí 15. června. Nyní je sice možné vycestovat za hranice, při návratu se ale lidé musí prokázat negativním testem na covid-19. To platí i pro případné víkendové cesty do Polska.

Česko povinnost prokázat se negativním testem zrušilo zatím pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. U většiny zemí Evropské unie tato povinnost odpadne v pondělí, kdy Česko začne uplatňovat takzvaný semafor pro hodnocení rizika nákazy v jednotlivých státech. Test nebo karanténa budou pro Čechy povinné pouze při návratu ze zemí s vysokým rizikem, kam nyní ministerstvo zdravotnictví řadí Británii a Švédsko. Cizinci se budou muset negativním testem prokázat i při cestě ze středně rizikové země, zároveň bude pro cesty z těchto států nutné prokázat důvod cesty do ČR, kterým nemůže být turistika. Vnější hranice EU zůstávají zatím uzavřené. Členské země zatím očekávají, že by se mohly začít postupně otevírat od července pro vybrané státy.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 62 případů koronaviru

Ve čtvrtek přibylo v Česku 62 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od začátku května se denní přírůstek drží pod osmdesáti s výjimkou 18. května, kdy laboratoře prokázaly covid-19 u 111 lidí. Provedeno bylo 3546 testů, nejmíň v tomto týdnu. Celkem se virus prokázal u 9887 lidí, z toho 7170 - tedy skoro tři čtvrtiny - se už vyléčilo. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 329 nakažených. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 09:00. Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) by na konci června mohlo být v Česku celkově asi 11.000 až 11.400 nakažených. Růst počtu nebude plošný. Epidemie má nyní jen lokální ohniska zejména v Moravskoslezském kraji a Praze, dále na Olomoucku a částečně ve Středočeském kraji.

Kvůli nákaze novým typem koronaviru museli být hospitalizováni na infekčním oddělení prostějovské nemocnice již čtyři senioři z Domova pro seniory v Litovli na Olomoucku. Jeden z nich je v těžkém stavu a bude převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Lucie Drahošová. Nákaza covid-19 se v zařízení vyskytla minulý víkend. Dosud bylo onemocnění prokázáno u 26 klientů a personálu domova. V domově je šest desítek seniorů. Původně měli všichni nakažení lehký průběh onemocnění. Litovel se s novým ohniskem vypořádává během pandemie koronaviru již podruhé.

Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě zrušila mimořádná opatření zavedená kvůli šíření koronaviru na Karvinsku. Povolila návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Města a obce v okrese Karviná už rovněž nemusí pravidelně provádět dezinfekci veřejných prostranství. Hromadných akcí se nyní může účastnit až 500 lidí, což je limit stanovený nařízením ministerstva zdravotnictví.

Při Noci kostelů se dnes v ČR otevře přes 1100 objektů

Přes 1100 kostelů a modliteben po celé České republice se v dnešních večerních a nočních hodinách otevře veřejnosti při dalším ročníku Noci kostelů. Původně se akce měla konat 5. června, kvůli pandemii koronaviru se ale uskutečnit nemohla a organizátoři oznámili nový termín po uvolnění opatření proti šíření nákazy. Doznívající opatření se letošního ročníku sice dotknou, přesto je pro návštěvníky sakrálních objektů připraveno na 4000 programů. V posledních letech bývá při Noci kostelů v Česku zaznamenáno přes půl milionu návštěvnických vstupů.

Zlaté hokejce dál vládne Pastrňák, vyhrál počtvrté za sebou

Útočník David Pastrňák z Bostonu vyhrál počtvrté v řadě anketu Zlatá hokejka o nejlepšího českého hokejistu sezony. Hlasování ovládl s velkým náskokem 149 bodů před druhým Dominikem Kubalíkem z Chicaga. Třetí skončil stejně jako loni další útočník Jakub Voráček z Philadelphie, vítěz z roku 2015. Čtyřiadvacetiletý Pastrňák získal v předčasně ukončené základní části NHL Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce soutěže. Stejně jako Alexandr Ovečkin z Washingtonu nastřílel 48 branek. V kanadském bodování skončil s 95 body třetí.

Havířovský rodák Pastrňák, jenž se stal v roce 2017 nejmladším vítězem Zlaté hokejky v historii, se čtvrtým vítězstvím zařadil po bok Vladimíra Martince. Pětkrát triumfoval Dominik Hašek, dokonce dvanáctkrát pak Jaromír Jágr. Ten byl dosud jediným hráčem, kterému se podařilo zvítězit čtyřikrát za sebou (2005 až 2008).

Počasí

Jasno až polojasno, v severovýchodní polovině území postupně až oblačno a místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C.