Děti ve Frankfurtu se učí česky už deset let

Česká škola bez hranic ve Frankfurtu nad Mohanem, foto: Česká škola bez hranic Frankfurt nad Mohanem

Česká škola v německém Frankfurtu si připomíná 10 let od svého založení. Svoji činnost zahájila v sobotu 5. února 2011. Díky škole se podařilo propojit i českou komunitu.

Otevření předcházel skoro rok práce. Organizátoři počítali s dvaceti dětmi, ale skutečnost předčila jejich očekávání, říká zakladatelka školy Kateřina Spiess-Velčovská.

"My jsme měli 6. prosince 2010 informační schůzku. Já jsem před ní obtelefonovala školy, které existovaly v zahraničí, a každý nám říkal, to bude tak 20 dětí. Nakonec v sále, kde jsme očekávali dvacítku rodin, jich bylo osmdesát. Nebyla to třída, ale celý sál, kde jsme jim jenom chtěli říct, že chceme založit školu a jestli by měli zájem. Z toho vzešlo 45 přihlášek. My jsme věděli, že v únoru otevřeme, ale měli jsme jen jednu místnost."

Jak jste to nakonec vyřešili?

"Nakonec jsme učili děti po sobě. Měli jsme tři skupinky a rodiče opravdu čekali na chodbách, dokud jedna výuka neskončí, aby mohla začít ta druhá. Ty začátky byly opravdu hodně pionýrské."

Podařilo se rozhýbat českou komunitu

Dnes Česká škola bez hranic Rhein-Main vyučuje děti s českými kořeny ve věku od 18 měsíců do 15 let a rodiny do ní pravidelně dojíždějí až z okruhu 100 km. Škola začala jako spolek rodičů, dnes přerostla v nestátní neziskovou organizaci a rozšířila svou činnost o řadu doprovodných aktivit, zájmové kroužky a kurzy češtiny a němčiny pro dospělé.

V roce 2019 žáci zasadili v centru Frankfurtu, v parku Rothschildů, Lípu Václava Havla. Dětem se tak podařilo vytvořit veřejné místo pro setkávání Čechů.

Dnes se děti učí ve výchovně-vzdělávacím, kulturním a společenském CZENTRU Čechů a Slováků, které v listopadu 2020 otevřeli pro českou a slovenskou komunitu. Zakladatelka školy Kateřina Spiess - Velčovská je pyšná na to, že se podařilo rozhýbat českou komunitu.

"Tady je místo, kde se můžeme setkávat. V současné době, kdy prožíváme covidovou epidemii, tak je to místo bezpečné, protože máme přehled, kdo nám tam chodí. Do této doby jsme si jen pronajímali místnosti jiných škol jenom na soboty, byl problém se skladem a podobně, ale teď jsme soběstační a na to jsem velice pyšná, že můžeme české i slovenské komunitě vyjít vstříc."

Došlo díky škole k navázání přátelství mezi krajany?

"Určitě a je to hodně důležité. Na nás se často obrací české rodiny, které se stěhují do Německa, a potřebují získat informace, jak funguje německý školský systém. Pokud děti nemají ještě dostatečné znalosti němčiny, ale nastupují do německých škol, tak by se dalo říci, že upadají, protože nedokážou prodat ty svoje znalosti, nemají přátele a u nás v sobotu ty děti rozkvetou. I rodiny navážou přátelství. Některé se pravidelně scházejí o svátcích, slaví spolu narozeniny. Je to znát i během distanční výuky, protože ta účast je velká a děti se na sebe těší aspoň přes ty počítače."

Jak vypadá výuka dnes, když pominu koronavirus? Kolik bylo dětí, kolik učitelů?

"My jsme měli velké štěstí, že jsme od počátku měli hodně dětí. Když jsme tvořili třídy, tak tam bylo minimálně pět a maximálně patnáct dětí. Tuto hranici jsme si udrželi dodnes, protože se nám osvědčila.

Největší slabina toho projektu je velká fluktuace lidí. Ale je třeba si představit, že ta škola je víkendová. Pro nás pracují lidé, kteří od pondělí do pátku chodí do práce a v sobotu k nám. Máme v týmu kolegy, kteří už deset let mají šestý den v týdnu, kdy chodí učit děti. Je to nádherné, ale ti lidé musí mít velkou výdrž a každý, kdo to vydrží minimálně dva roky, tak klobouk dolů před ním. Zvuk české školy v komunitě je takový, že za námi byli krajané ze slovenské školy s prosbou, jestli bychom mohli naši koncepci aplikovat i na ně. Takže jsme loni 13. listopadu otevřeli i slovenskou školu. Já pevně věřím, že to fungovat bude. Jenom jsme teď brzděni vládními opatřeními a pevně doufáme, že se do nejdříve rozplynou a budeme moci zase usednout do lavic," Kateřina Spiess - Velčovská.

Školou prošlo 400 dětí a učilo je 30 profesionálů

Českou školou ve Frankfurtu prošlo za deset let přes 400 dětí a někteří absolventi se do ní začínají vracet jako učitelé a asistenti. Na provozu České školy bez hranic Rhein-Main se podílí takřka 30 profesionálů, dokonce i z řad seniorů z místní komunity, kteří jako pamětníci žákům vyprávějí o svém životě.

Škola může jako jedna z mála vydávat osvědčení platná v České republice, neboť je smluvním partnerem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.