Díky americkému filantropovi studují olomoučtí studenti rok v USA

r_2100x1400_radio_praha.png

Historik, pedagog a především filantrop, který po pádu bývalého režimu v Československu podpořil více než dvě stovky studentů Palackého univerzity v Olomouci, aby mohli strávit rok na studiích v Americe. Tak by se dal v krátkosti charakterizovat Charles Merrill ze Spojených států. Za svou filantropickou činnost ve prospěch České republiky se stal jedním z letošních laureátů Ceny Gratias agit. Více se dozvíte od Mileny Štráfeldové:

Charles Merril Jr., foto: Martina Stejskalová
I lidé, kteří se nijak nezajímají o velký byznys, jistě přinejmenším zaslechli jméno amerického finančníka Charlese Merrilla. Spoluzakladatel finanční společnosti Merrill Lynch předpověděl například Černý pátek na americké burze v roce 1929. Před 2. světovou válkou naopak umožnil i drobným investorům na burze obchodovat. Proslul ale také jako velký filantrop. Jeho synovi Charlesi Merrillovi Jr. je letos 87 let, přesto navštívil v těchto dnech znovu Prahu:

"Můj otec byl velmi vlivný a bohatý americký podnikatel. Rád cestoval do Evropy, jezdil ale hlavně do Londýna a Paříže. Protože já jsem ale jako teenager chtěl ve všem protestovat, řekl jsem si: můj Řím a má Evropa jsou Varšava a Praha."

Poprvé přijel Charles Merrill do Prahy v roce 1931, ve svých osmnácti letech. O dění v Československu se zajímal i v době Mnichova a za německé okupace:

"Cítil jsem s Čechy pod nadvládou nacistů a komunistů, a když komunismus v roce 1989 padl, zajímalo mne, jak bych mohl pomoci při obnově země. A potkal jsem Josefa Jařaba, tehdy byl rektorem Palackého univerzity v Olomouci. A díky jemu jsem začal posílat tamní studenty na osm nebo devět různých amerických univerzit."

Americký filantrop založil pro olomoucké studenty "Merrillova stipendia". Díky tomu může každý rok patnáct studentů prožít jeden rok v Americe. Dosud jich tam bylo 222. S řadou z nich se Charles Merrill osobně setkal:

Foto: Evropská unie
"Velký dojem na mne udělal jejich duševní obzor, smysl pro dobrodružství, to, jak dokážou spoléhat sami na sebe a využít všeho, co jim Amerika může nabídnout. A zejména studentky, které mi řekly, že to byl nejlepší rok jejich života. A to já beru jako odměnu za svůj program stipendií."

Podle bývalého rektora Palackého univerzity Josefa Jařaba se podpora amerického filantropa pro olomoucké studenty datuje od jara roku 1990:

"13. května, byl jsem v neděli v úřadě, přišel pan Merrill. Po hodině jsme zjistili, že máme opravdu hodně společných myšlenek, že bychom rádi, aby naši studenti poznali Spojené státy. To bylo pro nás šťastné datum, protože jsme mohli tuto společnou myšlenku začít realizovat."

19. června 2007 udělil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Charlesi Merrillovi prestižní Cenu Gratias agit.