Divnopis: Bezděz

0:00
/
0:00

Vydáme se do Máchova kraje – na Českolipsko, kde nedaleko známého hradu Bezděz najdete i stejnojmennou obec. První písemná zmínka o ní je už z roku 1264.

Bezděz,  foto: www.czechtourism.cz
Snad nejznámějším divným názvem je Bezděz. Známý hrad a pod ním malá vesnička stejného jména. Proč se to tu tak jmenuje, ptáme se starosty Vladimíra Kuřátka.

„No variantu, kterou já jsem slyšel, tak ta hovoří o tom, že už v době výstavby hradu došlo k nějakýmu napadení, patrně nějakou soldateskou tady místních loupeživejch nevím jak bych je nazval, a jelikož ti stavebníci hradu bez děsu hájili tu stavbu a házeli na ně materiál, kterej měli připravenej na stavbu a podařilo se jim je odrazit, takže neprojevili bázeň, ale bez děsu jako se ubránili, tak vod tý doby se tomu začalo říkat Bezděz. Ale prosím vás, je to naprosto nepodložený.“

Kastelán Bezdězu Jan Jurička připojil další hypotézy. První je prý už z pohanských dob.

„Kdy se píše, že jeden kopec se jmenoval Bies a druhý Dies, takže z toho vznikl Biesdies, a z toho se vyvinul i Bezděz. Druhá verze je, že při kolonizaci kraje, která postupovala od Prahy směrem sem na sever, tak že tohle území vlastnil nějaký Bezděd.“

Jazykovědec Milan Harvalík souhlasí. Bezděd ale podle něj není označení člověka, který neměl dědečka.

„Bez značí absenci, nepřítomnost něčeho, a děd můžeme spojit s výrazy jako dědit nebo dědictví, čili to byl člověk, který byl bez dědictví.“

Pokud byste se o Bezdězu chtěli dozvědět víc, jděte tam a ptejte nemístních dětí.

- Jak se jmenuješ? No řekni?

„Miluška Pešková z Bezdězu.“

- A Miluško, kdo postavil ten Bezděz? Ten hrad?

„Můj dědeček.“

- A jak se jmenoval dědeček?

„Václav Peška.“

- A byl stavitel hradů...

„Ano.“