Do Česka vyrazila první skupina krajanů z Ukrajiny

Odjezd autobusu s českými krajany z východní Ukrajiny do Prahy

Do Česka odjela první skupina krajanů z Ukrajiny. Autobus veze do Prahy asi 40 lidí.

České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více. Pojedou autobusy, asi 40 jich také přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne. "Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti," řekl o žadatelích o přestěhování už dříve ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Cesta bude krajanům trvat zhruba 40 hodin. Autobus vyjel z Čechohradu, kde s krajany před odjezdem natáčel reportáž, kterou si můžete poslechnout zde, zvláštní zpravodaj Lubomír Smatana.

Od podnikatelů už chodí první nabídky práce

Jde o první skupinu přesídlenců, kteří prokázali český původ nebo uzavřeli manželství s Čechem nebo Češkou. Věková struktura krajanů je podle ministerstva vnitra velmi pestrá. Do Česka budou přesídleny celé rodiny i s dětmi a seniory, řada z nich stále umí česky. Z mnohých rodin však odjíždějí především mladší lidé, jejich rodiče zůstávají.

Po příjezdu budou krajané bezplatně ubytováni v zařízení ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu. S uplatněním na trhu práce jim bude pomáhat Arcidiecézní charita. Od některých podnikatelů a obcí už prý chodí pracovní nabídky.