Dobří chlapci z Hradce Králové cestují a pilně vydávají

CD Boni pueri

Roli "evropského ambasadora" na mezinárodním festivalu pěveckých sborů v italském městě Lecco plnil v těchto dnech - od 9. do 13. července - český chlapecký sbor Boni pueri z Hradce Králové.

Boni pueri od středy do neděle vystupovali v Leccu v Basilice di S. Nicolo a v Basilice S. Maria Maggiore v Bergamu, kde provedli "Requiem" Gabriela Faurého. Dále se představili - rovněž s velkým úspěchem - v jednom samostatném koncertu, na kterém v jejich interpretačním podání zazněly skladby Jana Dismase Zelenky, Petra Ebena, Mozartovy, Brucknerovy, Lassovy i jiných autorů, a v rámci slavnostní mše, jíž pětidenní Festival Corale Europeo v italském Leccu vyvrcholil.

Nedávno Boni pueri, těleso, které roku 1982 založil sbormistr Pavel Horák, a které se proslavilo i ve světě, kde absolvovalo už více než 1500 koncertů, pokřtilo v Praze svou novou kompaktní desku, z níž samozřejmě nabídneme ukázku. Je na ní natočen repertoár klasické renesanční, barokní a romantické hudby s tradicionály i s muzikálovými melodiemi. Hned v prvních deseti dnech po jejím vydání se v Česku prodalo přes 2000 kusů a sbormistr Horák očekává, že úspěšná, tak jako jeho v současné době už 350členný královéhradecký chlapecký sbor, bude nahrávka rovněž v zahraničí...

"Tak my jsme s klukama sjeli vlastně celou Evropu. Je to ke stovce koncertních turné za těch dvacet nebo už 21 let Boni pueri. Byli jsme několikrát ve Spojených státech, dvakrát v Japonsku, také v Korei, a teď se znovu do všech těch zemí chystáme a doufáme, že nás posluchači nejenom uslyší naživo, ale že si i koupí takovouto krásnou desku, kterou nám Supraphon udělal. Je to šestá deska, když nepočítám ty, kde chlapci zpívají jako sólisté. Jinak dohromady jich máme už 24, což je docela slušná sbírka. A jsme rádi, že se to takto dokumentuje, protože chlapecký sbor, chlapecké zpívání, je u nás raritou."

Boni pueri alias Dobří hoši - název vznikl z latinského Pueri boni - navázali podle slov Pavla Horáka na tradici chlapeckého pěveckého sboru, který působil v Praze v Chrámu sv. Víta už ve 12. století, a byl ve své době velmi uznávaný. Jeho činnost přerušily o 300 let později husitské války, národnostně, sociálně, a - jak známo z historie - především velmi silně nábožensky motivované.

K vrcholům umělecké činnosti Boni pueri patří kompletní nastudování Bachových "Matoušových pašijí" a od roku 1998 jejich pravidelné uvádění na prestižních místech v Holandsku, scénické provedení terezínské dětské opery Hanse Krásy "Brundibár" v roce 2000 v Tokiu, a také účinkování v rámci projektu "Praha - evropské město kultury 2000" při premiéře korunovační opery "Sub olea pacis et palma virtutis" s mezinárodním obsazením na Pražském hradě. Za zmínku stojí, že následné nahrávce tohoto pozoruhodného Zelenkova díla firmou Supraphon se dostalo v letošním roce významného ocenění - Cannes Classical Awards.