Dodo Gombár chce ukázat Tomáše Baťu i jako člověka pochybujícího

Dodo Gombár – umělecký ředitel Švandova divadla

Režisér Dodo Gombár, který ve zlínském divadle připravuje inscenaci Tomáš Baťa, živý, chce významnou postavu spjatou s obuvnickým impériem představit nejen jako úspěšného podnikatele, ale také jako člověka.

Představení chce nabídnout osobní příběh postavený na lidských emocích a citech, řekl Gombár, který hru také napsal. Zachycuje Baťu jako člověka pochybujícího, rozhodujícího se často na základě intuice, plného vnitřních zvratů. Jak podotkl Gombár, cesta Tomáše Bati se dnes s odstupem jeví jako přímočará, ale to je vždy optický klam. "Jsem přesvědčený, že taková persona jako je Tomáš Baťa si jednoduchost ani nezaslouží." Gombár se příběhu intenzivně věnoval celý rok, trávil čas v knihovnách a archivech.

Slovenský režisér se ve Zlíně, kde vzniklo Baťovo obuvnické impérium, pohybuje od roku 2002. V roli Tomáše Bati se představí Gustav Řezníček. Členem Městského divadla ve Zlíně je od roku 1995 a ztvárnil tu desítky rolí. Osobně si zatím nejvíc cení titulní role ve hře Čtrnáctý hrabě z Guerney. Ztvárnit osobnost Bati, která je se Zlínem úzce spojená svazuje, ale zároveň je to pro herce výzva. Inscenace je první částí zamýšlené volné trilogie, která se bude věnovat baťovské tématice. Na jeviště zdejšího divadla se dostal i příběh cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, který ve Zlíně žije.