Dům jako samostatný ostrov slaví úspěch

Off-grid house by Vojtěch Lichý, photo: official website of Český Ostrovní dům

Nevídaný úspěch zaznamenal studentský projekt Český ostrovní dům. V konkurenci téměř 250 projektů byl odbornou porotou vybrán mezi sedm finalistů českého kola světové soutěže, která se odehrává pod záštitou OSN.

Foto: oficiální web projektu Český ostrovní dům
Co to je ostrovní dům? Jak už napovídá název, jedná se dům, který se nemusí spoléhat na infrastrukturu. Samozřejmostí je opakované užívání vody, kterou dům získává ze studny, jezera nebo pramene. Elektřinu využívá z obnovitelných zdrojů, převážně solárních panelů. Může využít geotermální zdroj nebo větrnou turbínu. Projekt Český ostrovní dům nabízí kompromis - co největší nezávislost, šetrnost k životnímu prostředí a zároveň komfort bydlení.

Vítězné ostrovní domy se představí v roce 2018 na Šumavě

První vlaštovky ostrovních domů už vznikají. Český ostrovní dům uspořádal v roce 2016 první ročník soutěže pro studenty architektury a stavebnictví v Praze a v Českých Budějovicích. Pod vedením odborníků se zapojilo přes 80 studentů. Úkolem bylo vytvořit projektové studie menšího rodinného domu.

Návrh Vojtěcha Lichého, foto: oficiální web projektu Český ostrovní dům
Na prvních místech skončili Vojtěch Lichý a Daniel Brýda. Ukázkové domy mají stát na Šumavě. Dům 27letého Daniela Brýdy teď vzniká u Brna. Může se kdykoliv naložit a odvézt na místo. Základem je totiž lodní kontejner. Podle Daniela Brýdy se dá dobře zaizolovat:

"Na dřevostavbách se dají tisíce a tisíce korun do těsnících pásek. Na kontejneru, když si pohlídáte, abyste okna správně zatěsnili, tak kontejner sám o sobě je těsný stoprocentně."

Daniel Brýda dělá dům sám, pomáhá jen otec a přítelkyně. Interiér zatím hotový není, ale po dokončení by měl být energeticky mimořádně úsporný.

Návrh Daniela Brýdy, foto: oficiální web projektu Český ostrovní dům
Domy by měly být hotové v roce 2018 a stát budou na Šumavě.

"Bereme to jako studijní záležitost. Dalším krokem bude budova v intencích sdílené ekonomiky," uvedl Pavel Podruh, zakladatel projektu Český ostrovní dům. Podle něho bude lidí, kteří budou chtít mít soběstačné domy, přibývat:

"My jsme tento projekt založili před rokem a půl s vizí otevřít konverzaci na téma udržitelnějších technologií. Přemýšlíme nad tím, jak zachovat náš standard života prostřednictví nových myšlenek a technologií, abychom přírodu ničili méně než teď."

Projekt se teprve začíná rozbíhat, ale rychle si získává pozornost odborníků. Už je vyhlášená soutěž na rok 2017.