EK přistoupila na českou interpretaci pravidel postupu při BSE
Evropská komise bude od nynějška tolerovat českou interpretaci unijních předpisů, která umožní snížit ztrátu českých zemědělců při nucených porážkách krav po výskytu tzv. nemoci šílených krav BSE. Porážku kohorty, tedy části stáda, která mohla přijít do styku s postiženým kusem či byla jeho vrstevnicemi, lze uskutečnit až po ukončení laktačního období krav a do té doby je lze dojit.
"Komise nemění svůj přístup, základní cíl zůstává stejný - na prvním místě zůstává ochrana zdraví," řekl ČTK komisař Pavel Telička, který má v kolegiu spolu s Davidem Byrnem na starosti zdraví a ochranu spotřebitelů. "Tato možnost (porážky až po dokončení laktace) se týká České republiky, ale rozhodně ji nelze interpretovat jako jakoukoliv změnu pravidel," zdůraznil.
Jak vysvětlil, pravidla se nemění, komise pouze přistoupila na jejich český výklad, a to na základě vývoje vědeckých poznatků i toho, jak přísně ČR dosud unijní pravidla uplatňovala. "Šlo o to, jak správně vyložit pravidlo 'neprodleně zlikvidovat'," řekl ČTK Milan Kuna z českého stálého zastoupení při EU. "Díky tomu, že jsme již členskou zemí a že náš systém kontroly pohybu zvířat byl schválen EK jako dostatečně věrohodný, jsme se dohodli, že komise nebude protestovat proti tomu, že dojná kráva z kohorty může laktační období dokončit. Mírně se tedy zmírní škody, způsobené farmáři z toho, že musí kohortu vybít," vyložil.
Mléko se může uplatnit na trhu, protože "všechny vědecké výbory prokázaly, že není spojitost mezi mlékem a Creutzfeld- Jacobsovou nemocí, ani v její modifikované podobě BSE", ujistil diplomat.
ČR o měkčí podmínky při vybíjení kohort usilovala od loňského podzimu. Argumentovala také tím, že relativně malý počet případů BSE má velmi citelné dopady vzhledem k velikosti chovů v ČR, kdy v teletnících a stádech jsou stovky zvířat, které je nutné po odhalení nákazy vybít. Jednání byla ukončena v pondělí večer, dohoda byla definitivně doladěna v úterý.
Naposledy se případ nemoci objevil ve Zvonkové na Českokrumlovsku, kde 30. dubna uhynul šestiletý býk. Národní laboratoř v Jihlavě potvrdila, že jde o 11. případ BSE v Česku. Za zhruba 3,5 roku testování bylo nutné v souvislosti s devíti případy utratit 1591 krav. V desátém případě nakažených krav z chovu zemědělské společnosti Silyba v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku hrozí porážka 62 kusům dobytka.