Ekologové podmíněně přerušili blokádu stromů na Šumavě

Ekologové, kteří od pátečního rána brání kácení stromů v lokalitě Prameny Vltavy v šumavském parku, v sobotu večer blokádu podmíněně přerušili. "Situaci však bude monitorovat hlídka. Ostatní účastníci blokády se budou pohybovat v parku jako běžní turisté," řekl ČTK mluvčí blokády Mojmír Vlašín. "Pokud by však správa parku začala kůrovcové stromy kácet, jsme schopni během několika hodin blokádu obnovit," dodal. Hnutí Duha tak zřejmě reaguje na dnešní sdělení ředitele správy šumavského parku Ivana Žlábka. Ten uvedl, že podle dohody s náměstkem ministra životního prostředí Mikem není situace k zásahu u Pramenů Vltavy zcela jasná a tak se 14 dní bude monitorovat. Poté by ministerstvo spolu se správou parku mělo rozhodnout o dalším postupu. "Nicméně kompetence rozhodnout o zásahu je na správě parku, takže pokud by se situace i během těch 14 dnů nějak dramaticky zhoršila, tak ten zásah určitě provedeme," řekl Žlábek ČTK.

Ve sporné lokalitě byla zatím poražena asi stovka stromů. Podle Žlábka jsou Prameny Vltavy jedním z míst, kde státní správa povolila kácení, protože z protějšího bavorského národního parku sem přes hranice přelétl kůrovec. Ekologové zdůrazňují, že pralesovité porosty v národních parcích jsou bezzásahovým územím a mají se ponechat přirozenému vývoji. Navíc zásahy nedoporučují ani vědci a evropské instituce.

Hnutí Duha proti kácení stromů napadených kůrovcem bojuje se správou šumavského parku již řadu let. Poslední blokádu šumavských stromů uskutečnilo od 27. července do 21. září 1999. Podle správy parku však tím výrazně zhoršilo kůrovcovou kalamitu, když v pralese Trojmezná zůstalo neporaženo 2400 krychlových metrů "kůrovcových" stromů a brouk z nich napadl nejméně dalších 1500 stromů.