Do parlamentu míří zákon o Národním parku Šumava
Na Šumavě začíná letní sezóna a turisty tu čeká řada novinek. Národní park chce i letos pomocí pesticidů bojovat proti kůrovci. Ekologové z Hnutí Duha se už proti tomu odvolali. Zároveň do parlamentu směřuje zákon o Národním parku Šumava, o kterém dlouho jednali nevládní organizace, vědci i zástupci samospráv.
"Já ten návrh zákona považuji za velmi dobrý. Je to kompromis, protože nevyhovuje ani jedné straně názorového spektra. Zákon je potřebný a je potřebný právě v té verzi, v jaké odchází do sněmovny."
Část vědců má k zákonu stále výhrady. Spory vyvolává například část normy, která má umožnit výstavbu lanovky k rakouskému lyžařskému středisku Hochficht v přírodně cenných partiích hor.
Spory na Šumavě vyvolává také to, že park chce i letos pomocí pesticidů bojovat proti kůrovci. Vedení parku se podle jeho ředitele Jana Stráského letos výtkám inspekce životního prostředí vyhne, protože včas podalo žádost o výjimku na použití chemických prostředků."Bude to opět tak, že si těmito otrávenými lapáky pomůžeme v místech, kde bychom nezvládli nával kůrovce jenom čistými přirozenými lapáky. Otrávený lapák je něco, co nám umožňuje zintenzivnit boj s kůrovcem,"
uvedl Jan Stráský. Ekologové z Hnutí Duha už podali odvolání. Podle nich tato metoda likviduje i další hmyz a některé ptáky. Podle představitelů Národního parku Šumava však není likvidace kůrovce pomocí pesticidů nic výjimečného a prosazovali ji i předchozí ředitelé. Návštěvníci Šumavy také uvidí v začínající sezóně dřevaře v práci méně často než loni. Proti kůrovci nebude správa zasahovat zhruba na čtvrtině rozlohy parku, což odpovídá rozdělení do zón, se kterým počítá připravovaný zákon. Loni spory o hospodaření ve vzácných přírodních partiích vedly k několikatýdenní blokádě dřevařů na Modravě a policejním zásahům proti demonstrantům.
Na Šumavě se ale nejen kácí. Správa chce letos na svém území parku vysadit téměř 600 tisíc stromků. Většinou půjde o sazenice jedlí a buků. Během letní sezóny by mohlo na Šumavu podle odhadů přijet jeden a půl milionu lidí. V květnu se pro ně otevře třeba naučná stezka Soumarským rašeliništěm, řekl ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský:"To jsou místa, kam se člověk nemůže vydat, protože za tři kroky skončí v pěti metrech rašeliny. Nová naučná stezka je dlouhá půl druhého kilometru. Vede člověka po živé zemi, kde vidí, že kolem není žádná pevnina. To považuji za největší novinku pro toho masového návštěvníka."
Pokračovat bude letos i projekt Dostupná Šumava, který je určený pro seniory a lidi se sníženou pohyblivostí. Velký zájem je také o výlety s průvodci mimo značené turistické trasy a o místa, odkud můžete pozorovat jeleny.
"To jsou speciální sruby, které jsou z jedné strany prosklené a návštěvníci mohou přímo pozorovat, jak se chová zvěř. Zrovna v letošním roce jedna ze škol, která navštívila toto pozorovací zařízení, měla možnost sledovat, jak jelen s největšími parohy na Šumavě ty parohy právě shazoval a byl to pro ně nezapomenutelný zážitek,"uvedl náměstek správy parku Jiří Mánek. Jak dodal, Národní park Šumava se představuje do konce týdne na výstavě v Praze. Jsou tu i parohy největšího jelena ze Šumavy - dvacateráka, metrový smrkový pařez, který je starý 559 roků i koš s čerstvě naloupanou kůrou smrku se zavrtanými kůrovci.