Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský končí

Jan Stráský, foto: ČTK

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský ve funkci končí. Ve čtvrtek to potvrdil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Bývalého premiéra a ministra Stráského ale za zásahy v parku kritizovali ekologičtí aktivisté i vědecká obec. Starostové šumavských obcí naopak byli na jeho straně. Novým ředitelem ministr jmenoval náměstka Jiřího Mánka.

Jan Stráský,  foto: ČTK
Bývalý federální premiér a turista Jan Stráský se v poslední době dostal pod silný tlak kvůli opětovnému kácení v přísně chráněné oblasti Na ztraceném. Zasahovalo se tu proti kůrovci, který na Šumavě ničí lesní porosty. Kácení kritizoval Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Evropská komise dokonce oznámila, že by se kvůli němu mohla obrátit na soud. Do Prahy v půlce června komisař zaslal dopis s výhradami a otázkami ohledně těžby. Šumava je podle Bruselu významný ekosystém nejen z pohledu České republiky, ale i širšího regionu se specifickými druhy. Bývalý ředitel Stráský si letos v dubnu od sdružení Děti Země vysloužil anticenu Ropák za největší protiekologický počin. Dostal také takzvanou Zelenou perlu za antiekologický výrok. Jaromír Bláha z ekologického hnutí Duha jeho odchod přivítal.

Dřevorubci kácí stromy napadené kůrovcem v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy,  foto: ČTK
"Jan Stráský nerespektoval, že posláním národního parku je chránit divokou přírodu a její proměny. Pustil (tam) dřevorubce a motorové pily. Národní park destabilizoval i po personální stránce, vyhodil řadu dobrých úředníků a kvalitních odborníků. Choval se k národnímu parku jako k hospodářskému lesu. Proslul výrokem, že proti přírodě je třeba bojovat a to aplikoval i v národním parku."

Na svoji stranu si ale Stráský dokázal naklonit starosty místních obcí. Starosta Modravy Antonín Schubert se s ním loučil velmi emotivně.

"Tak žhavé křeslo narvané žhavými hřeby, správa parku a dům obklopený nenávistí, to všechno ten člověk zvládnul. Obdivuhodná osobnost, obdivuhodná ikona a obdivuhodný pracovní výkon."

Názor Stráského sdílela i většina obyvatel Šumavy, kteří se nechtějí smířit s tím, že přísně chráněné oblasti Národního parku mají být ponechané přírodnímu vývoji a tedy i kůrovci. Odchod Stráského mrzí třeba obyvatele Prášil.

Jiří Mánek
"To je jediný šéf parku, který tam byl a který to s lesy myslí dobře. Má selský rozum. My, co jsme tady dělali 30 nebo 40 let v lese, tak víme velmi dobře, že bez zásahu lidské ruky - to je blbost."

Jan Stráský skončí ve funkci 30. června. Ministr Tomáš Chalupa by ho rád viděl třeba v radě národního parku. Oficiálně nebyl Stráský odvolán, ale končila mu pracovní smlouva. Sám Stráský připomněl, že ho ministr jmenoval dočasně a od začátku si vybíral svého nástupce.

"Že mě tam jmenuje na 16 až 18 měsíců, že mi ukládá, abych okamžitě vybral z úspěšných žadatelů o ředitele národního parku jednoho a abych se mu věnoval ve funkci prvního náměstka a připravil ho ke jmenování ředitelem národního parku."

Místo Stráského nastoupí dosavadní náměstek Jiří Mánek. Ten už předtím v minulosti deset let v Národním parku Šumava pracoval. Potom provozoval laboratoř se zaměřením na výzkum lesních dřevin.