Nový ředitel šumavského parku chce snížit jeho ochranu
Po měsíci ve funkci ředitele Správy Národního parku Šumava přichází Jiří Mánek s návrhem, aby park byl přeřazen do nižšího stupně mezinárodní ochrany. Překvalifikování by se mělo uskutečnit na podzim. Kdo je vlastně Jiří Mánek? Jak se na jeho jmenování dívají ekologické organizace? A proč má být Šumava přesunuta do 4. kategorie?
Přitom samotná mezinárodní organizace napsala ministru životního prostředí dopis, ve kterém kritizuje chystaný zákon o Šumavě, a připomíná, že Šumava je největší, nejlépe zachovanou a druhově nejbohatší zalesněnou oblastí střední Evropy, což je i důvod, proč je zařazena do mezinárodní kategorie národních parků.
Jiří Mánek byl jmenován k prvnímu červenci. Už tehdy prohlásil, že jako dosavadní náměstek správy parku a nejbližší spolupracovník Jana Stráského hodlá pokračovat především na připravovaném zákonu o Národním parku Šumava. Zároveň povede dál boj s kůrovcem podle strategie, kterou předchozí vedení zvolilo."Pan ředitel byl především krizovým manažerem a tuto svoji roli splnil. Myslím, že situace je stabilizovaná a nečeká mě nic mimořádně obtížného. Budu pokračovat v nastoupené linii, abychom už za rok nebo rok a půl mohli mít vyřešený problém s kůrovcem."
Stejně jako Stráského i Mánka jmenoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa bez výběrového řízení. Ministr sám to zdůvodnil právě jeho dlouhým působením ve Správě:
"Myslím, že to zvládnul, je kvalifikován, je to osoba připravený svým vzděláním jako odborník na lesní genetiku. Je to člověk, který zná Šumavu každým coulem, a teď nemyslím jenom park a přírodu, ale také Správu a její strukturu, zaměstnance. Dlouhá léta tam pracoval, je to Šumavák každým coulem."
Mánkovo jmenování tehdy kritizoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha:
"Jmenování Jiřího Mánka vnímáme jako další krok ministra Chalupy, který dosazuje členy ODS do klíčových řídících funkcí. Ve srovnání s ředitelem Stráským to není změna k lepšímu. Jiří Mánek jako jeho náměstek se podílel jna všech důležitých špatných rozhodnutích, které Jan Stráský udělal a které poškodily šumavskou přírodu."
A kritizoval ho i Jakub Hruška, předseda stínové rady Národního parku Šumava.
"Máme s ním dlouholeté zkušebnosti právě jako s náměstkem ředitele Stráského, kdy on byl ve skutečnosti tím, kdo určoval linii a kdo organizoval personální čistky v parku, a bohužel jsme v něj za ta léta ztratili důvěru."
V otázce boje s kůrovcem Hruška připomíná, že kůrovcová gradace na Šumavě má už třetím rokem sestupnou tendenci. Podle něj je dnes nejvíc kůrovce v lokalitách Ptačího potoka nebo Na ztraceném, kde Správa národního parku proti kůrovci loni nejvíc zasahovala.