Jak na kůrovce?
V šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy začali lesní dělníci i přes blokádu ekologických aktivistů kácet stromy napadené kůrovcem. Aby mohli s těžbou začít, museli nejdřív zasáhnout policisté. Z území označeného jako prostor těžby totiž vyváděli ekologické aktivisty, kteří se snažili svou přítomností v kácení bránit. Čtyři z nich policisté vyvedli v poutech a předvedli je na stanici.
"Zaměstnanci správy Národního parku Šumava jednají podle předběžného opatření, které vydal Okresní soud v Klatovech. Ten občanskému sdružení Hnutí Duha uložil, aby se zdrželo jakéhokoliv organizovaného pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích na území národního parku. Na Ztraceném je momentálně označeno 3 000 stromů, které jsou napadeny kůrovcem. O zásah nás požádala organizace Městské lesy Kašperské Hory, neboť kůrovec, který je momentálně v lesích Národního parku Šumava, ohrožuje majetek vlastněný Městskými lesy Kašperské Hory."
Někteří aktivisté opustili místo chystaného zásahu proti kůrovci dobrovolně, jiné musela policie vyvést násilím, řekla mluvčí klatovské police Dana Ladmanová:"Několik občanů se zdržovalo ve vymezeném prostoru, kde byla prováděná těžba. Na výzvu policistů ani pracovníků Národního parku Šumava nereagovali. Následně byl jeden občan zajištěn v prostoru, kdy byly použity pouta, a byl předveden na obvodní oddělení. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku. Prostory neustále monitorujeme."
Česká inspekce životního prostředí, která posuzovala podání ekologů z Hnutí Duha, rozhodla, že správa Národního parku Šumava nepotřebuje pro kácení u Modravy výjimku ze zákona a proti kůrovci může zasáhnout. Jak řekla mluvčí Inspekce Ivana Awadová, pokud bude správa šumavského parku postupovat šetrně, není pro kácení ve druhé zóně potřeba žádné další povolení:
"Česká inspekce životního prostředí provedla v minulém týdnu šetření v této oblasti. Posoudili jsme dokumentaci a monitoring celé oblasti s vývojem populace tetřeva hlušce, a na základě zjištěných skutečností Česká inspekce životního prostředí nebude zahajovat řízení o omezení nebo zákazu činnosti v oblasti Ptačího potoka. Upozornili jsme správu Národního parku a CHKO Šumava, aby dodržela základní ochranné podmínky, které jsou dány pro národní parky."Ředitel správy Národního parku Šumava Jan Stráský je rozhodnutý kvůli obavám z rozšíření kůrovce asi tři tisíce stromů vykácet co nejdřív:
"Bohužel se může stát, strašně to záleží na počasí při počtu stromů, který tam je, že to nezvládneme za těch 14 dní. A odborníci mě ubezpečili, že 14 dní je maximum. Pak kůrovec vyletí, a pak je to zbytečné kácet."Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha je ale možné, že i přes rozhodnutí České inspekce životního prostředí, že výjimka ze zákona není potřeba, budou protesty ekologických aktivistů pokračovat:
"Ta blokáda, to není jenom Hnutí Duha. My se na ní nějakým způsobem podílíme, ale nás je tu z Hnutí Duha velmi málo. Všichni ostatní jsou lidé, kteří přijeli na základě výzvy, která proběhla na facebooku v emailech, a je na jejich rozhodnutí, jestli budou v blokádě pokračovat, nebo ne. Podle toho, co zatím říkají, jsou odhodláni v obraně proti ilegálnímu kácení stromů v oblasti divoké přírody v národním parku pokračovat."
Ekologičtí aktivisté vyzvali ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského k rezignaci. Ten za nimi v pondělí večer přijel na setkání na Modravu, společnou řeč ale nenašli. V lokalitě Na Ztraceném je označeno ke kácení na 3000 stromů. "Stromů, které bychom potřebovali odstranit, je na Šumavě označeno 60 tisíc," připomněl ředitel parku Jan Stráský.