Zájem o Šumavu sílí

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Napětí mezi státními orgány a ekology kvůli zásahům v Šumavském národním parku roste. Nový ředitel parku Jan Stráský, který po nástupu do funkce v březnu porušil zákon, když rozmístil pesticidy proti kůrovci do bezzásahových zón parku, tentokrát začíná kácet napadené stromy. Podle ekologů opět hrozí porušení zákona. V této situaci přijal Plzeňský kraj návrh nového zákona o Národním parku Šumava, který podle kritiků umožní privatizaci území, a oblast navštívil prezident republiky Václav Klaus a vyjádřil podporu radikálnímu řešení kůrového problému.

Václav Klaus  (vlevo) a Jan Stráský,  foto: ČTK
Na šumavské lesy letos podle vedení národního parku udeří kůrovcová kalamita tisíciletí. Kalamita prý už začala. Ekologové považují zprávu za poplašnou a zavádějící. Například podle Miroslava Svobody z Lesnické a dřevařské fakulty ČZU se zpráva nezakládá na reálných faktech. Zpráva o kalamitě má podle něj pouze podpořit současné nezákonné kroky vedení parku v boji proti kůrovci, tedy použití pesticidů a kácení v bezzásahových zónách bez udělení výjimky.

Správa parku začala v těchto dnech kácet v pralese na Smrčině. Dřevorubci v nejpřísněji chráněných zónách lidkvidují stromy napadené kůrovcem. Upozornily na to hlídky ekologického Hnutí Duha. Vedení národního parku se hájí tím, že postupuje podle dohody, která má před kůrovcem chránit stromy na rakouské straně hranice. Jak dodává Jaromír Bláha z Hnutí Duha, v oblasti se právě líhnou mláďata ohroženého tetřeva hlušce:

Jaromír Bláha
"Pakliže by chtělo vedení parku skutečně kácet v oblastech, kde se momentálně líhnou tetřevy, jeden z nejohroženějších našich ptáků, tak by k tomu musel mít podle našeho zákona výjimku k ohrožení těchto ptáků a to vedení parku nemá, čili dohoda s Rakouskem a její realizace nemůže být v rozporu s našimi zákony na ochranu přírody."

K problematice se sešla česko-rakouská pracovní skupina, která rozhodne o dalším postupu.

Prezident republiky Václav Klaus přijel na Šumavu, aby podpořil současné vedení parku a radikální řešení kůrovcového problému.

"Sen o tom, že si to vyřeší příroda sama, možná za sto nebo pět set let, nebo nějakou takovou dobu, na to my nemůžeme v žádném případě čekat. Ti lidé tady žijí a pracují a udělat z toho mrtvé území, to je myslím tragická cesta."

Ekologové se naopak opírají o mnohé studie, které dokazují, že les se v bezzásahových zónách bez problémů obnovuje.

Foto: ČTK
Dlouhodobé řešení problematiky by mohl přinést nový zákon o Národním parku Šumava, který v pátek schválili zastupitelé Západočeského kraje. Kritici tvrdí, že zákon sleduje i jiné cíle, než je ochrana přírody. Předkladatel zákona, krajský radní Petr Smutný vysvětlil:

"Podle mého přesvědčení je nejdůležitějsí zóna C. Protože ona nám umožní účinně vést boj proti škůdcům. Samozřejmě v těch prvních zónách je bezzásahovost a to bude zase. Ale těch zón bude sedm souvislých, z nich se bude eventuálně kůrovec šířit. Ale bude jich sedm, ne sto třicet pět, kdy máme ta ohniska po celém území parku."

Ekologové z Hnutí Duha například tvrdí, že zákon otevře většinu parku developerům a promění ho v komerční lesy. Předseda Svazu obcí Šumavy Jiří Hůlka oponuje:

"Nám nejde apriori o to, aby se turistická infrastruktura rozvíjela rychlejším tempem než doteď, nám jde o to, aby šumava zůstala zelená. A k tomu potřebujeme jednu věc a to je zásah proti kůrovci. Ale ne takovým způsobem, že se budou těžit suché stojaté stromy, ale že se bude aktivně nacházet kůrovcem napadený strom a ten se bude asanovat."

Foto: ČTK
S ekology naopak souhlasí starosta šumavské obce Prášily Ivan Adam.

"Já se domnívám, že zelená Šumava a kůrovec a všechny tyhle věci jsou jenom jednou velkou kouřovou clonou. když si prostudujete návrh toho zákona, tam jde o to rozparcelovat celý národní park, aby se dal zprivatizovat, zastavět a zpeněžit. To je celé. Pan Hůlka říkal, že mu nejde o rozvoj infrastruktury, ale jsou zde lidé, kterým o to jde."

Starosta Adam předal stanovisko prezidentu republiky Václavu Klausovi, který Šumavu v minulých dnech osobně navštívil. Starosta protestuje, že s obcemi záměr zákona kraj vůbec neprojednal. Pokud na jejich názor nebude brán zřetel, jsou připraveni k dalším krokům:

"Jsme rozhodnuti předložit Parlamentu ČR vlastní verzi návrhu zákona o Národním parku Šumava a v krajním případě i jako návrh zákona o Národním parku Prášily."

Stínová vědecká rada Národního parku Šumava vyzvala v otevřeném dopise ministra životního prostředí Tomáše Chalupu k odvolání Jana Stráského z funkce ředitele parku. Chalupa ale minulý týden řekl, že s hodnocením chyb Stráského chce počkat na výsledek správního řízení, které ukáže, zda byla poškozena příroda. Česká inspekce životního prostředí přitom potvrdila, že Stráský zákon porušil.