Ema Destinnová

Zdroj: Česká centra / FDULS

Světoznámá operní pěvkyně a také symbol protirakouského odboje. Ve svých 20 letech byla sopranistka sice odmítnuta v Národním divadle v Praze, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Dvorní opeře v Berlíně.

Zdroj: Česká centra / FDULS

Světoznámá operní pěvkyně a také symbol protirakouského odboje. Ve svých 20 letech byla sopranistka sice odmítnuta v Národním divadle v Praze, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Dvorní opeře v Berlíně. Po deseti letech získala angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, kde vytvořila nezapomenutelný pár se slavným tenorem Enricem Carusem. Vystupovala po celém světě v operách mnoha známých hudebních skladatelů. Mezi nejvýznamnější role patří Mařenka z Prodané nevěsty, Milada z opery Dalibor, Aida, Carmen, Salome a další. Její angažovanost v českém odboji zapříčinila, že svoji kariéru v zahraničí musela ukončit a čas trávila především na svém zámku ve Stráži. Na protest zpívala na velkých národních koncertech a to s policejním dozorem za zády. Po válce se ji již nepodařilo navázat na svou tehdejší slávu a ani její další plány nevyšly. Nejvíce času tak trávila v přírodě a těsně před smrtí napsala i román “Ve stínu Modré růže”. Zemřela náhle v 52 letech.

Ilustrovaný projekt „České hrdinky“ byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a 200. výročím narození spisovatelky Boženy Němcové. Jde o společný projekt Českých center, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, vedených Renátou Fučíkovou a Radio Prague International.