Evropská unie asi zachová Česku nižší daň na stavební práce

Evropská unie nezdraží výstavbu českých bytů v příštím roce, ale až v roce 2010. Komise se totiž chystá prodloužit výjimku z 19procentní sazby DPH na výstavbu bytů o tři roky. Kdo se nejvíc raduje? Co to bude znamenat pro českou ekonomiku?

Foto: Evropská komise
Evropská komise začátkem července prodlouží Česku výjimku na sníženou, pětiprocentní sazbu DPH na výstavbu bytů do roku 2010. O co se toto tvrzení opírá? Ministr financí Miroslav Kalousek to oznámil na středečním jednání sněmovního rozpočtového výboru a pravděpodobnost, že se tak stane, podle něj "hraničí s jistotou". Lidové noviny záměr Evropské komise oznámily s odkazem na nejmenovaný důvěryhodný bruselský zdroj. Komise o prodloužení výjimky bude jednat 4. července, v platnost by mohl vstoupit na podzim.

Ekonomický analytik Aleš Michl z Reiffeisenbank zvažovaný odklad vítá:

Aleš Michl
"Už pouhé spekulace o tom, že nám Brusel zvýší DPH, deformovaly trh a tlačily na růst cen nemovitostí. Česká vláda chtěla tento požadavek obejít definicí sociálního bydlení a to by vedlo k deformaci trhu tím, že by se stavěly byty, které by vyhovovaly této definici a naopak méně by se stavěly větší byty. (...) V současnosti padla jenom jedna z nejistot, které panují na trhu s nemovitostmi. Zůstávají ještě deregulace nájemného a také zvýšení DPH, které hrozí kvůli vládní reformě veřejných financí. Je navrženo zvýšení z pěti na devět procent DPH."

Česká vláda skutečně letos v lednu schválila novou definici sociálního bydlení, aby se byty o průměrné velikosti, jakých se staví většina, vešly i nadále do snížené sazby DPH. Pokud Evropská komise prodlouží výjimku, pak by podle náměstkyně ministra financí Dany Trezziové její úřad inicioval novelu zákona, která by také posunula účinnost definice sociálního bydlení až na leden 2011.

Pro stát bude sazba nižší než 19 procent znamenat nižší příjmy v řádu miliard korun ročně. Michl soudí, že tyto peníze se státu vrátí jinak:

"Pokud to vláda myslí vážně s podporou mladých rodin nebo střední vrstvy, tak je myslím dobré ponechat tu nižší DPH. Ten úbytek peněz v rozpočtu je vykompenzován touto podporou."

O zvyšování stavebního DPH na 19 procent se ví dlouho. Podle Marcela Žáka ze severomoravské stavební firmy proto letošní rok a léto zvlášť přinesly enormní zájem o stavební práce. Pokud Evropská komise skutečně výjimku prodlouží, na chování zákazníků to ale podle Žáka velký vliv mít nebude:

"Ta setrvačnost klientů a nedůvěra vůči změnám, které dělají politici nahoře, je velká, prostředí je pro klienty, kteří se nezbývají denně stavebnictvím, dost rizikové, takže si myslím, že ten zájem klientů moc neopadne."

Předpokládá se, že prodloužení výjimky o tři roky odvrátí zdražení bytů. Například nové rodinné domy měly od nového roku zdražit o statisíce nebo dokonce o miliony korun. Kromě deformace trhu s byty by podle některých zahraničních zkušeností zvýšení daně také ohrozilo existenci stavebních firem. Vlastimil Makovec pracuje ve firmě, která podniká v Čechách i na Slovensku. Pokud dojde ke zdražení stavebních prací, očekává Makovec podobný vývoj, jaký jeho firma už jednou zažila po zavedení slovenské rovné daně. K čemu tam došlo?

"Většina lidí, zhruba 80 procent těch, kteří měli zájem stavět nějaký rodinný domek nebo byt, přestali vyhledávat odborné stavební firmy, nakupovali materiály a stavěli svépomocí, nebo zákon obcházeli a stavělo se jako dřívě takzvaně na melouch."

Tak přicházel stát o daně. Tento trend se ale podle Makovce do tří let vrátil původnímu normálu.