Férová snídaně se letos uskuteční ve více než stovce českých měst

Férová snídaně na pražské Kampě, foto: archiv sdružení NaZemi

Povědomí Čechů o fairtradových výrobcích a potravinách neustále roste. Značně k tomu přispívají osvětové kampaně asociace Fairtrade Česko a Slovensko, ale také aktivity dalších organizací, jakými je například občanské sdružení NaZemi. K takovým událostem patří každoročně pořádaná Férová snídaně ve vašem městě. Ta ovšem není zcela typickou událostí. Zapojit se a uspořádat férovou snídani ve svém městě může totiž v podstatě každý. A počet míst, kde se férová snídaně pořádá, se neustále rozšiřuje:

“V roce 2011, když jsme začali, bylo zapojeno 47 měst. Letos budeme snídat na více než 111 místech. Nárust je tedy opravdu velký. Máme zájem jak z velkých měst, jakými jsou Ostrava, Brno, Praha nebo Plzeň, tak ale i z úplně malinkých vesniček, jakými jsou Hostětín nebo Sudslava, kde žije pár desítek obyvatel. Na druhou stranu, na takových místech se férová snídaně dobře propaguje,”říká Barbora Mrázková z Ekumenické akademie a organizace NaZemi, která akci zaštiťuje.

Férová snídaně je pojetím oslavy Světového dne pro fair trade pořádaným formou pikniku. Na tom se scházejí lidé, kterým není lhostejné téma etické spotřeby. Donesou většinou vlastnoručně uvařené či upečené jídlo, které je buď celé, anebo alespoň z části fairtradové či bio. Společně se najedí a jídlo si často i vyměňují a vzájemně ochutnávají. Více Barbora Mrázková:

“Ideální je, když je pěkně a piknik se koná na nějakém veřejném místě, protože jedním z principů je i oživit veřejný prostor. Někdy tak ale máme problém i s deštěm nebo s ošklivým počasím. Datum konání je pohyblivé, protože Světový den pro fair trade připadá vždy na druhou květnovou sobotu, v letošním roce na 10. května.”

Férová snídaně na pražské Kampě, foto: archiv sdružení NaZemi
Férovová snídaně může být v každém městě pouze jedna. Výjimkou je Praha, kde lze uspořádat piknik v každé městské části, v současné chvíli lze na seznamu snídaňových míst nalézt napříkald Stromovku, Jinonice, Letnou, ale i jednu z lodí na pražském Rašínově nábřeží. Není-li férová snídaně pořádaná ve vašem městě či okolí, jak se k ní můžete připojit? Na to odpoví Barbora Mrázková:

“Je to hrozně jednoduché, vlastně to skoro nic nevyžaduje. Stačí se přihlásit přes kontaktní formulář na našem webu ferovasnidane.cz. Během pár dní toho člověka kontaktujeme a trošičku vyzpovídáme, abychom se lépe seznámili s místem, kde chce férovou snídani pořádat. Pošleme mu veškeré materiály. To je vlastně všechno. Pak už stačí pozvat přátele a rodinu.”