Festival spisovatelů v Praze

Michael Marc, ředitel festivalu

Zhruba dvacet významných světových literárních autorů se zúčastní nejprestižnějšího českého Festivalu spisovatelů. Mezi 21. - 25. dubnem se v pražském divadle Minor představí veřejnosti například John Calder z Velké Británie, Elmore Leonard ze Spojených států Amerických proslulý svými příběhy z divokého Západu a mnoho dalších spisovatelů. Další informace přinesl kolega Mikuláš Kroupa.

Na festival přiletí z Mexika i jeden z nejvýznamnějších představitelů latinsko-americké literatury a prezident Mezinárodního sdružení spisovatelů PEN klubu Homero Aridis. V souvislosti s tímto slavným autorem se přihodil i první festivalový skandál. Prezident festivalu Marian March písemně požádal prezidentskou kancelář o setkání prezidenta republiky, dramatika Václava Havla právě s Homero Aridisem. Prezidentská kancelář na žádost ani neodpověděla.

Česká byrokracie je podle prezidenta festivalu Mariána Marche, zlo snažící se zničit tvořivého ducha.

"Mezinárodní PEN klub má po celém světě devadesát tři poboček. Mimochodem podporuje spisovatele, kteří jsou vězněni, proto bychom ocenili audienci u Václava Havla, který má v tomto směru osobní zkušenost. Ale na mojí žádost, odeslanou v lednu tohoto roku jsem nedostal ani odpověď. Dneska při zahájení festivalu se musím ptát proč. Věřím, že se dopis nedostal Václavu Havlovi ani do ruky. Proto si myslím, že toto nedorozumění zavinila byrokracie. Mám ale obavy, že úmyslně."

Sloganem Festivalu spisovatelů se stala okřídlená věta už mrtvého spisovatele Jeana Geneta. "Pozor na jednoduché myšlenky." Místopředsedkyně festivalu Vlasta Brtníková je ráda, že toto heslo bude provázet společenská setkání intelektuálů z celého světa.

"Ten slogan má pro mě hloubku. Například si ho opakuji, když se ocitám na úřadě. Je to sousloví šité na byrokracii. Také si ho opakuji, jako literátka. Čtenáři jsou moudří a pozorní."

Za české autory vybrala komise festivalu například spisovatele a publicistu Ludvíka Vaculíka a českého velvyslance v Rakousku Jiřího Grušu, autora románu Královský Gambit.

Festival pořádá Národní knihovna ve spolupráci s hlavním městem Praha, snad proto se podařilo oslovit štědré sponzory. Většinu společenských setkání během festivalu budou doprovázet koktejlové večírky a slavnostní večeře.