Fiala na agrosalonu Země živitelka: Ceny potravin v Česku klesly nejvíc ze zemí OECD
Ceny potravin v Česku nyní meziročně klesly zhruba o 3,8 procenta, snížily se nejvíc ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Na mezinárodním agrosalonu Země živitelka, který ve čtvrtek začal v Českých Budějovicích, to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Pokles cen se podle něj povedl především díky vytrvalému tlaku vlády a snížením sazby daně z přidané hodnoty na potraviny z 15 na 12 procent. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) upozornil, že ceny jsou nyní "v zásadě přiměřené" a a prostor pro další razantní snižování cen potravin není. Poškodilo by to podle něj zemědělce. "Protože ten negativní dopad by potom směřoval primárně k prvovýrobě, farmářům, zemědělcům a ovocnářům," dodal ministr. Český statistický úřad minulý týden v informaci o červencové inflaci uvedl, že ceny potravin zpomalily svůj meziroční pokles a byly meziročně levnější zhruba o tři procenta. Čísla statistiků ze šetření cen v terénu ukazují, že ceny potravin se za poslední tři roky zvýšily u 12 ze 13 sledovaných položek o desítky procent.
Agrární komora: Letošní sklizeň bude nejhorší za poslední roky
Prezident Agrární komory Jan Doležal při zahájení agrosalonu uvedl, že české zemědělství není v dobré kondici. Loňská sezona byla hospodářsky nejhorší od roku 2011 a letošní bude zřejmě ještě slabší. "Máme za sebou pravděpodobně nejhorší sklizeň obilovin za posledních 12 až 13 let. U řepky ozimé to bude nejhorší sezona za posledních 21 let. Způsobuje to fakt, že jsou nižší osevní plochy a jsou také horší hektarové výnosy, což bylo dáno tím letošním nepředvídatelným počasím, kdy byla teplá zima a brzy nastoupilo jaro," uvedl Doležal. Dodal, že situaci pak zkomplikovaly dubnové a květnové mrazy. Vláda slíbila zemědělcům finanční kompenzace. Jde například o peníze pro ovocnáře, kteří odhadovali škody způsobené mrazy na stovky milionů korun. "Ale přišli jsme o dvě miliardy korun kvůli vyšší dani z nemovitých věcí a to nám letos nikdo kompenzovat nebude," uvedl Doležal. Dodal, že navíc náklady na provoz zemědělcům za poslední tři roky stouply zhruba o 30 procent. Způsobila to inflace, vyšší cena používaných komodit a také vyšší nájmy za půdu.
50. ročník výstavy
Hlavním tématem mezinárodního agrosalonu Země živitelka je využití chytrých technologií v zemědělství v projektu Smart Farming a vzhledem k jubilejnímu 50. ročníku výstavy také historie. Moderní technologie zemědělcům usnadňují práci a pomáhají k vyšší konkurenceschopnosti, proto ministerstvo zemědělství jejich používání podporuje, řekl při slavnostním zahájení ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). "Právě na vývoji techniky a strojů je vidět, k jak velkým změnám za 50 let došlo. Moderní technologie zemědělcům usnadňují práci a pomáhají při ochraně životního prostředí, a také proto naše ministerstvo jejich používání podporuje. Na veletrhu Země živitelka vidíme, že se ze zemědělství, ale i z potravinářství, lesnictví a vodního hospodářství staly moderní obory. A díky modernizaci můžeme být i více konkurenceschopní,“ řekl Výborný. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve svém projevu ocenil práci zemědělců a technologický posun v tomto oboru. "Vypadá to, že dříve farmáři jen sklízeli a starali se o zvířata, dnes to jsou spíše informatici. Je vidět, že se zemědělství vyvíjí a je vidět, jak využívá moderní technologie," řekl předseda horní komory Parlamentu. Ocenil také také dětský zemědělský svět, protože se tak děti seznámí s farmařením a pochopí, že někdo musí pole obdělat a o zvířata se starat. Na veletrhu, který potrvá do úterý 27. srpna, se představí více než 600 vystavovatelů.