Francouzští umělci předvedou Lišku Bystroušku v netradičním provedení

Jihofrancouzské město Marseille bylo v uplynulých měsících místem intenzivních příprav a zkoušek na operu Liška Bystrouška skladatele Leoše Janáčka. Skupina francouzských umělců pod vedením Švýcara Stephana Gröglera pojala adaptaci české opery v moderním stylu. Cílem projektu je propojit různé složky umění a přiblížit tak tradiční operu široké veřejnosti.

Stephan Grögler, foto: opera-vixen.squarespace.com
Liška Bystrouška v pojetí Stephana Gröglera se představí světovému publiku v kulisách současného umění. Různobarevné latě a hranoly z recyklovaného dřeva, poskládané a smontované v netradiční scenérii, mají symbolizovat Janáčkovu krajinu a mystický les. Součástí moderní koncepce jsou i kostýmy pestrých barev a provedení, připomínající přehlídku slavných módních návrhářů. Jedinečnost scény popisuje umělecký ředitel projektu Stephan Grögler.

"Požádal jsem divadelního architekta, aby pro nás vymyslel prostor, něco jako hnízdo. Tam se uvnitř bude potkávat publikum s hudebníky a zpěváky, aby ten společný prostor mohli sdílet. Říká se, že opera sjednocuje různé umělecké formy. Dost často ale nejsou prezentovány jako móda a výtvarné umění. V našem projektu právě nabízíme hudební kvalitu i moderní umění. Naším záměrem nebylo jen nějaké umělé propojení. Všechny formy umění v tomto projektu jsme zvolili velmi pečlivě, našli jsme architekta podle našich představ, stejně tak i kostýmního výtvarníka. Všechno to přesně zachycuje myšlenku Lišky Bystroušky."

Myšlenka netradičního zpracování české opery vznikla asi před dvěma lety. Od té doby probíhají náročné přípravy včetně zkoušení hlavní role Lišky Bystroušky, kterou získala francouzská sopranistka Gaelle Méchaly. Co pro ní znamená ztvárnění ústřední postavy v Janáčkově opeře?

"Role Lišky Bystroušky je jak dělaná pro můj hlas. Jsem moc ráda, že to teď vím. Skvěle to pasuje i k mé tělesné konstituci - Janáček pro tu roli chtěl drobnou, energickou ženu. V Janáčkově pojetí je Bystrouška psaná pro soprán, myslím, že je to dokonce jediná role, kterou napsal pro soprán. Určitě to zvládnu skvěle!"

Kromě scénických a hudebních příprav musel tým francouzských protagonistů projít ještě další složitou zkouškou - naučit se text opery v českém jazyce. Na správnost češtiny dohlíží česká lektorka v Marseille Radka Škardová. S její pomocí a také díky nově objevené lásce k Janáčkovi se sopranistka Gaelle Méchaly vyrovnává s obtížemi našeho jazyka celkem dobře.

Gaelle Méchaly
"Je to moje první role v češtině. Když se učíte roli v jiném jazyce, než je váš mateřský, je to vždycky složité. Tak jsem se do toho pustila a jazykové obtíže jsem prostě překonala. Měla jsem dostatek času na naučení role, jazyka i Janáčkovy hudby. Ta hudba je nádherná, je tak mocná a plná života! Jestli tu hudbu milujete, nemáte problém ji zpívat."

Premiéru Lišky Bystroušky plánuje ředitel Stephan Grögler na léto roku 2013 nebo 2014 v italských Benátkách. O hru už nyní jeví zájem divadla v Belgii, Rusku, Srbsku či v Japonsku. Velmi rád by Lišku Bystroušku ve svém provedení předvedl i českému publiku, taková varianta je však stále v jednání.

"Velmi doufám, že se nám to podaří dát dohromady. Zatím to jde moc dobře. Potkali jsme se s lidmi v Brně, v Ostravě a v Praze. Nyní se potřebujeme domluvit na rozpočtu a musíme najít vhodný způsob financování, aby se projekt mohl v České republice uskutečnit. Zatím jsem ale moc spokojený, máme dobrou zpětnou vazbu od lidí, se kterými jsme se tu sešli. Objevil jsem skvělou kulturu, otevřené lidi a to by mohl být dobrý začátek."

Umělecký ředitel Grögler doufá ve světový úspěch opery a plánuje mnoho repríz. Hlavním cílem projektu stále zůstává ambice přilákat k opeře široké publikum a zprostředkovat jedinečný umělecký zážitek.

"Já stoprocentně věřím hodnotám tohoto díla. Myslím, že ta opera je nadčasová, i když byla napsána před mnoha lety. Je nutné hovořit o přírodě, o cyklu života, a o tom, jak je příroda v našich životech důležitá. Fakt, že jsme si vědomi dějů kolem nás, to je přeci velmi aktuální. A když se můžeme podělit o tuto krásnou hudbu s nadějí, že publiku předáme emoce a zážitky, tak to si myslím, že zůstane živé po velmi dlouhou dobu."

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio