Generální tajemník NATO George Robertson na návštěvě České republiky

G.Robertson

O připravenosti české armády plnit úkoly, které vyplývají z našeho členství v Severoatlantické alianci, o nákupu nadzvukových stíhaček i stavu pozemních vojsk jednal na své návštěvě v České republice generální tajemník NATO George Robertson. Bližší informace má Milena Štráfeldová:

G.Robertson
Podle informací, které jeho návštěvě v Praze předcházely, má Severoatlantická aliance výhrady k tomu, jak Česká republika plní úkoly, ke kterým se při svém vstupu do NATO zavázala. Kritiku sklízí především chystaný nákup nadzvukových stíhaček za zhruba sto miliard korun, přičemž armádě chybí finance například na nákup bezpečných padáků, investice i běžný provoz. Je proto otázkou, jak česká vláda chce tak nákladný nákup financovat a zda vůbec stíhačky potřebujeme. Podle slov George Robertsona však záleží pouze na rozhodnutí české strany, zda k nákupu stíhaček dojde:

"Rozhodnutí o nákupu jakékoliv výzbroje je rozhodnutím suverénních vlád a NATO nehodlá žádné ze zemí diktovat, co má a co nemá nakupovat. Česká republika musí tedy sama zvážit, nakolik je pro ni nákup supersoniků aktuální."

Během své návštěvy se Robertson setkal v Ústřední vojenské nemocnici s prezidentem Václavem Havlem. Jednali spolu o rozšiřování Severoatlantické aliance, transformaci české armády a o chystaném summitu členských států NATO v Praze v roce 2002. K summitu šéf aliance poznamenal: "Ať už bude jeho konkrétní výsledek jakýkoliv, bude to nesporně historická událost." Prezident Havel prohlásil, že jeho rozhovor s Robertsonem byl velmi otevřený. Uvedl, že hned v úvodu ho upozornil, že nebude situaci nijak idealizovat:

"Naopak jsem mu sdělil, že podle mého mínění nám nejvíc pomůže tím, že sám bude otevřený a pojmenuje různé sporné body či momenty či nesplněné úkoly či pochybné věci, které se v naší armádě dějí."

George Robertson jednal i s ministrem zahraničí Janem Kavanem a ministrem obrany Vladimírem Vetchým. Podle slov Jana Kavana Robertson ocenil, že česká vláda plní svůj slib financovat armádu ve výši 2,2 procent hrubého domácího produktu. S ministrem Vetchým hovořil šéf Severoatlantické aliance především o pozemních jednotkách armády. Robertson se dále zajímal o rozpočtové možnosti resortu obrany, vyzbrojení letectva podzvukovými bitevníky L-159 a Aera Vodochody a modernizaci tanku T-72M. Vysoce také ocenil práci českých vojáků v mírových misích na Balkáně.