Giuliani navštívil Brno

Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku

Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku, který stál v čele tohoto největšího amerického města v době teroristického útoku z 11. září 2001 a řídil záchranné práce po pádu Světového obchodního centra, přicestoval ve středu do Brna. Více se o jeho návštěvě dozvíte od Jaromíra Marka.

Rudolph Giuliani se v Brně účastnil Dnů Evropské unie, na kterých byla řeč i o vztazích mezi Evropou a Spojenými státy. Byť byl Giulinai jedním z mnoha hostů konference, mezi nimiž byli i přední čeští politici, všechny ostatní řečníky zcela zastínil. Hostitelem bývalého newyorského starosty byl podnikatel Peter Kovarčík, se kterým jsem hovořil v průběhu konference.

Proč padla volba právě na Rudolpha Giulianiho?

"Pan Giuliani je rozhodně nejpopulárnějším politikem světa. Je to číslo jedna. Nedoufali jsme, že by přijel, ale povedlo se to. Není mnoho takových politiků, kteří jsou jako on po funkci a pravděpodobně před funkcí. Není svázán protokolem a dá se s ním domluvit."

Jak to bylo obtížné dostat tak přední osobnost na konferenci do ČR, do Brna?

Rudolph Giuliani v Brně, foto: ČTK
"Myslím si, že jsme měli štěstí. Bylo to obtížné, ale měli jsme štěstí. Návštěva byl dvoudenní a je obdivuhodné, že předevčírem byl v Austrálii a dnes večer má zásadní projev ve Washingtonu, ve kterém chce podpořit svého přítele George Bushe, jsme rádi, že si ty dva dny našel. "

O čem hovořil Rudolph Giuliani ve svém vystoupení?

"Především o bezpečnosti, imigraci a emigraci. K tomu má skutečně co říci. Neexistuje pestrobarevnější město než je New York, který je s dvanácti miliony obyvatel větší než celá Česká republika. Mluvil o tom, jak udělat náš svět bezpečnějším a vysvětloval, proč se Amerika dívá na útok na New York tak, jak se dívá a vysvětloval svůj postoj k vývoji v Iráku."

Giulianiho návštěva Brna probíhala za mimořádných bezpečnostních opatření. Žádný z Brňanů jej nemohl ani zahlédnout. Zklamáni byli i ti, kteří se, mnohdy z daleka, vypravili do Brna pro Giulianiho autogram. Z letiště jel jeho vůz s policejním doprovodem rovnou do hotelu, kde konference probíhala. Tam měli přístup jen ti, kteří za vstupenku zaplatili 700 eur, tedy asi 20 000 korun.