H-Systém, zločin a trest

Bývalý šéf zkrachovalého H-Systému Petr Smetka má jít do vězení na dvanáct let, foto: ČTK

Po více než 16měsíčním soudním maratonu padl ve čtvrtek verdikt v případu zkrachovalé stavební společnosti H-Systém. Pražský městský soud poslal do vězení čtyři bývalé manažery firmy, která v polovině 90. let slibovala lidem dostupné bydlení. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Bývalý šéf zkrachovalého H-Systému Petr Smetka má jít do vězení na dvanáct let,  foto: ČTK
Když v roce 1993 odstartoval projekt laciného bydlení na okraji Prahy, nikdo tehdy netušil, že na jeho konci bude soud a stovky podvedených lidí. Byl to jeden z největších tunelů v české historii. Soud dokázal, že manažéři firmy používali peníze klientů na leccos, jenom ne na slibovanou výstavbu domků a bytů. Navíc jim tajili, že H-Systém má stamilionové úvěry u Komerční banky, takže klienti vkládali peníze do vytunelované společnosti. Klienti společnosti H-Systém při tom podvodu přišli o jeden a čtvrt miliardy korun. Jenom čtení jmen poškozených zabralo soudci celkem více než osm hodin. Bývalý šéf zkrachovalého H-Systému Petr Smetka má jít do vězení na dvanáct let. Je to vůbec nejvíce, kolik lze v Česku za podvod uložit. Další tři bývalé manažéry poslal soud do vězení na devět a půl roku. Obžalovaní ale od začátku tvrdili, že nikdy neměli v úmyslu klienty podvést a že je jim líto, jak nakonec projekt dopadl. Petr Smetka označil proces za absurdní.

"U soudu nezazněl jediný důkaz, že bychom vymýšleli podvod. Tady zaznělo hodně nepravd. Máme výčitky, že jsme to nedotáhli do konce. Dá se říci, že jsme v některých chvílích lehkomyslně spravovali majetek. Ale v žádném případě jsme neplánovali od začátku podvod."

Státní zástupce Boris Havel ale tvrdí, že H-Systém byl podvod od začátku.

"Okamžitě, jakmile byly do pokladny H-Systému složeny klienty finanční prostředky, byly odtamtud soustavně odčerpávány po dobu několika let pochopitelně k obohacení obžalovaného Smetky."

Celkem bylo postaveno jen 30 domků. Projekt měl v podstatě charakter pyramidové hry. Kdo přišel později, měl prostě smůlu. Drtivá většina klientů zůstala bez peněz i bez domků. Část z nich proto založila bytové družstvo Svatopluk, které i po krachu H-systému pokračovalo ve výstavbě. Podle soudu tím ale družstvo poškodilo ostatní věřitele H-systému, kteří do družstva nevstoupili. Dva představitelé družstva proto dostali u soudu podmíněné testy. Jeden z nich, Ivan Král připouští, že chyby udělali, byli ale vedeni dobrým úmyslem nějak pomoci oklamaným lidem.

Bývalý šéf zkrachovalého H-Systému Petr Smetka,  foto: ČTK
"Stále si myslím, že jediná naděje bylo to družstvo. A kdybyste se tam teď jeli podívat, tak 140 lidí bydlí. Družstvo ukázalo, že by to umělo, a kdyby mu svým způsobem nebyly házeny klacky pod nohy, tak - myslím si - většina lidí, kteří by chtěli a měli by samozřejmě tu možnost dofinancovat stavbu, tak by dnes bydlela. Ta myšlenka byla správná. Dnes bychom to samozřejmě dělali trochu jinak."

Někteří z bývalých klientů se přišli k soudu podívat a rozsudky přivítali. Jiří Bareš, který přišel o více než dva miliony korun, ale považuje za skandální, že senát odsoudil k podmíněným trestům i dva představitele Svatopluku. Sám Bareš je členem družstva a díky tomu teď bydlí.

"Když H-Systém zkrachoval, bylo postaveno pouze přízemí. Dostavěli jsme to na základě povolení správce konkurzní podstaty. Investoval jsem dalších milión osm set tisíc korun. Ale nyní bydlím."

Případ H-Systém v sobě skrývá řadu lidských tragédií. Je jí bezesporu i případ druhého představitele družstva Svatopluk, uznávaného vědce Pavla Středy. Je autorem více než padesáti odborných publikací a tzv. Středova vzorce - matematické formulace pro popis kvantového Hallova jevu. Patří mezi špičky české fyziky, jeho přáteli jsou nositelé Nobelovy ceny. Když začal H-System před šesti lety krachovat, rozhodl se Středa z vložených peněz klientů, mezi které sám patřil, aspoň něco zachránit. Postavil se - spolu s pracovníkem Českých aerolinií Ivanem Králem - do čela zmatených a zoufalých klientů. Odmítli představu, že by jejich stamilionové platby skončily v nenávratnu. A tak vzniklo už zmíněné družstva Svatopluk. Dnes už desítky rodin díky Středově a Králově entuziazmu bydlí. Ve čtvrtek ale kvůli tomu odcházeli Pavel Středa a Ivan Král od soudu s podmíněným trestem.

"Vůbec se nedivím, že Pavel v úsilí o co nejlepší nápravu složité situace důvěřoval lidem, s nimiž jednal. Nepřekvapilo mě, že se vrhl po hlavě do zapeklité situace a tvrdě pracoval na tom, aby se daly věci do pořádku. Vůbec mě neudivilo, že lidé šli za tímto statečným člověkem, který má v srdci nesporně široký společenský zájem a je tak přirozeným vůdcem,"řekl v tisku jeho dlouholetý kamarád z Texaské univerzity v Austinu, profesor Allan H. McDonald. Jde o jednoho z řady světových fyzikálních špiček, které se už loni v listopadu ostře ohradily proti Středově zatčení. "Co mě ale opravdu překvapilo, spíše bych řekl šokovalo, že česká justice je tak rigidní, že nedokáže odlišit nesobecké úsilí, motivované smyslem pro spravedlnost a optimistické nadšení pro dosažení co nejlepšího výsledku, od sobeckého kriminálního jednání, které si vězení jistě zaslouží," dodal profesor Allan H. McDonald.