Hašlerův pomník by měl v Praze stát za dva roky

Za dva roky by se měl do Prahy vrátit prostřednictvím svého pomníku populární skladatel, herec, textař, scenárista a spisovatel Karel Hašler. Tvrdí to zpěvák a lídr staropražské kapely Šlapeto Ivo Zelenka, který kvůli tomu založil občanské sdružení Písničkář. Na právě končícím festivalu Pražský jarmark organizoval veřejnou sbírku.

"Máme vyhlédnuté místo nad Starými zámeckými schody, o kterých se zpívá ve slavné Hašlerově písni. Nemá k němu výhrady Ústav památkové péče a předběžně ani město. Náhradní lokalitou je parčík na Klárově," řekl Zelenka ČTK. Zásadním problémem jsou ale finance. "Celkem bychom potřebovali 1,6 milionu korun, zatím máme na kontě jen kolem 100.000 korun," uvedl. Dodal, že výrazněji by mohl pomoci velký sponzor, kterého hledají.

Podle Zelenky hovoří současný harmonogram odhalení pomníku o 31. říjnu 2006. "Téhož roku uplyne i 65 let od chvíle, kdy byl v koncentračním táboře Mauthausen umučen," dodal muzikant. Je nespokojen s tím, že osobnost slavného českého písničkáře v metropoli připomíná pouze pamětní deska na jeho zlíchovském rodném domě. Podle zadání veřejné soutěže na návrh pomníku, by měl být písničkář představen v životní velikosti a s kytarou v ruce.