Hejtmani s vládou se shodli, že nouzový stav nyní není třeba, uvedl Kuba

Hejtmani se na dnešním jednání se zástupci vlády v demisi shodli, že kvůli stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlásit nouzový stav. Na twitteru to po schůzce uvedl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Za vhodnou by považovali úpravu pandemického zákona, aby umožňoval na území postižených krajů aktivovat nutná opatření, doplnil Kuba. Vyhlášení nouzového stavu považovala za vhodné část hejtmanů kvůli situaci v jejich regionech. Podle pondělního stanoviska ministerstva vnitra, které zaznělo na Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ), však měly kraje nejprve zvážit, zda nevyhlásit na svém území stav nebezpečí. Pokud by nestačil, mohli by kabinet požádat o nouzový stav.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) by uvítal změnu pandemického zákona, kterou by se rozšířily současné pravomoci hejtmanů. Podle něj je změna zákona tématem, o němž by se nyní opět mohlo začít mluvit. Hejtman se domnívá, že by bylo vhodné, aby vznikl jakýsi mezistupeň mezi stavem nebezpečí, který je podle něj pro nynější situaci nevhodný, a nouzovým stavem, který je zase naopak velmi "robustní".

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na twitteru uvedl, že kraje zatím situaci zvládnou bez nouzového stavu. "Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí," napsal.