Hlavní nádraží v Praze změní svou tvář

Za deset dní začne zásadní rekonstrukce hlavního nádraží v Praze. Co si od ní mohou cestující slibovat? A nestane se vlak luxusem, až se velkorysé plány promění ve skutečnost?

Pražské hlavní nádraží. Vedle ruzyňského letiště jedna z hlavních vstupních bran do české metropole - a tedy i jeden z prvních dojmů, kterým se město nebo i celá země zapíše do vědomí zahraničních návštěvníků. Pro statisíce lidí navíc i místo každodenní nebo alespoň každotýdenní. Na rozdíl od letiště ale hlavní, jinak také Wilsonovo nádraží není branou příliš vlídnou. V okrajových částech herny a pohostinská zařízení nevalné úrovně lákají podezřelá individua, hala je posetá různými stánky. Občerstvení cenově přístupné, ale rozhodně žádný luxus. Což by snad nevadilo, pokud by cestující měl možnost zvolit trasu, na které by se mohl stánkům vyhnout. Ale nevyhne se. A před nádražím parčík, příznačně přezdívaný Sherwood.

'Sherwood'
To vše by se podle mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje mělo v nejbližších měsících a letech od základu změnit: "Během zhruba 15 měsíců by České dráhy měly cestující odbavovat v novém zákaznickém centru na hlavním nádraží, ale ta rekonstrukce bude trvat čtyři až pět let a to nádraží úplně změní svoji podobu. Mělo by plnit funkci nejenom dopravního terminálu, ale také místa, kam nejenom cestující, ale další občané zajdou třeba za nákupy, za realizací aktivit ve volném čase a prostě by mělo poskytovat stejný standard služeb, jako třeba dneska cestující znají z pražského ruzyňského letiště nebo z některých západoevropských nádraží."

Italská společnost Grandi Stazioni za miliardovou investici do rekonstrukce získá budovu do pronájmu na třicet let. Z ponurého objektu hodlá udělat prosvětlený prostor s mnoha obchodními a restauračními prostory. Bude to zdlouhavá práce, protože po celou dobu rekonstrukce bude nádraží nadále v plném provozu, i když v různých etapách budou samozřejmě některé části nádraží na čas uzavírány. Z pokladen za sklem s malým průzorem by se měly stát recepce, v takřka luxusním prostoru by už neměli mít místo bezdomovci. Bezpochyby ale ceny nabízených služeb poskočí na vyšší úroveň, než jsou dnes cestující zvyklí. Železnice jsou přitom už stejně dražší, než autobusová přeprava. Nestane se tak vlak nakonec luxusem?

"Určitě ne. Naopak, my jsme letos a vlastně opakovaně svědkem vzrůstajícího zájmu o železnici, o přepravu s Českými drahami. Po celý vlastně letošní rok nám roste počet cestujících,"říká mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj a zdůvodňuje: "Jsme svědky také příchodu na železnici zákazníků, kteří odešli od železnice v 90. letech, protože v té době jim České dráhy neuměly nabídnout odpovídající služby. Dneska my jsme jim schopni nabídnout nejenom zajímavé ceny, ale na druhou stranu velmi kvalitní služby. Určitě dá se uvést příklad vlaku SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou, nově - od nového jízdního řádu - provozovaných také z Vídně a z Bratislavy do Prahy a nám třeba na trase Praha - Ostrava přibylo díky těmto vlaků třicet procent nových cestujících."