Hora Svaté Kateřiny se chce stát městskou částí Prahy

Hora Svaté Kateřiny se chce stát městskou částí Prahy. Možná by to nebyla nijak zvláštní informace, kdyby tahle obec neležela v Krušných Horách, tedy více než 120 kilometrů od hlavního města. Podle pražského magistrátu by připojení odporovalo zákonům i logice.

Hora Svaté Kateřiny,  foto: Jirka Dl,  CC BY-SA 3.0 Unported
USA má taky svoji Havaj, proč by nemohla mít Praha svoji 120 kilometrů vzdálenou obec, říká místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta. Obec v Krušných horách má 410 obyvatel a leží při hranici se Saskem. S Prahou se chce spojit kvůli penězům. Příděl peněz na jednoho občana Hory Svaté Kateřiny činí podle Pakosty 6.500 korun, na obyvatele Prahy je to 37.300.

"Takový případ neexistuje v jiných státech Evropy. A není možné, aby hlavní město, které má příjem z mnoha jiných činností, mělo dokonce na přídělu od státu pětkrát tolik peněz na jednoho občana, nežli má pohraniční obec, která má vzdálenou infrastrukturu a jejíž občané ve své životní úrovni doplácejí na ten špatný systém."

To je letitý problém. Města vyšší potřebu peněz vysvětlují tím, že například dotují dopravu a spravují sportovní centra, kam chodí obyvatelé obcí. Ti zase říkají, že se na venkově rekreují obyvatelé měst a nic za to do rozpočtu obcí neplatí.

Rozpočtovým určením daní se zabýval i Ústavní soud, který uvedl, že nárokování stejné částky na obyvatele nemá právní podklad, je to věc politiků. Zastupitelé Hory Svaté Kateřiny dokonce vytvořili materiál, který se nazývá Životní minimum obce. V něm zohledňují všechny možné aspekty - počet obyvatel, nadmořskou výšku, infrastrukturu, vzdálenost sídel a podle toho vypočítávají kolik by obec měla dostat peněz. Obyvatelům krušnohorské vesnice teď v okolí říkají z legrace Pražáci. A jak se na jejich snahu dívá pražský magistrát - jeho mluvčí Jiří Wolf?

"Já si myslím, že to je žádost, kterou nemůžeme brát úplně vážně. Nedokážu si představit, že by se Praha rozrůstala někam za hranice Prahy vzdálené 150 kilometrů. To prostě v současné době není možné."

Praha
Jak by se musely změnit zákony?

"Určitě přinejmenším zákon o hlavním městě Praze, zákon o krajích. Z našeho pohledu je to absurdní."

Pořekadlo o tom, že "v Praze je blaze", je podle pražských radních mylné. Metropole je sice relativně bohatý region, ale kvůli tomu může třeba ve srovnání s ostatními kraji dostat pětkrát nižší dotace z Evropské unie na obyvatele. A jakou šanci dává připojení k Praze místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta?

"Já vím, že to z legislativního hlediska je nereálné v současné době, ale předpokládám, že to podnítí k zamyšlení. Jak už jsem slyšel v televizních zprávách, ministerstvo financí uvažuje o změně a novele tři dny starého zákona o rozpočtovém určení daní. To znamená, že bude uvažovat o větší spravedlnosti."

Politici berou příští rok jako přechodný a klíčové diskuse o rozpočtovém určení daní přijdou se změnou daňové soustavy.