Hrabalův Automat svět

Bohumil Hrabal
0:00
/
0:00

Libeňská jídelna Automat Svět je těsně spjata s místopisem autobiografických próz Bohumila Hrabala. Dala název jedné z povídek a tím i souboru, který vyšel roku 1966 s doslovem Emanuela Frynty. Povídka se dočkala i filmového zpracování a v rozhlasovém studiu ji začátkem 90. let načetl herec Lubor Tokoš.

Libeňská jídelna Automat Svět je těsně spjata s místopisem autobiografických próz Bohumila Hrabala. Dala název jedné z povídek a tím i souboru, který vyšel roku 1966 s doslovem Emanuela Frynty. V té době už byl někdejší undergroundový spisovatel Bohumil Hrabal objeven oficiální literární scénou a měl za sebou i jeden z dílčích vrcholů své tvorby, novelu Taneční hodiny pro starší a pokročilé.

Povídku Automat svět proslavil už rok před knižním vydáním film Perličky na dně, v němž režiséři české nové vlny po svém zpracovali Hrabalovy povídky. Do postavy Výtvarníka v Automatu svět obsadila režisérka věra Chytilová Hrabalova přítele Vladimíra Boudníka, který byl skutečným předobrazem postavy.

V rozhlase bývá interpretem Hrabalových próz kromě jiných herec Radim Vašinka, který má k literatuře českého undergroundu 50. let blízko. Shodou okolností ale jak Taneční hodiny tak Automat svět načetl ostravský herec Lubor Tokoš. Taneční hodiny v jeho podání osvěžovaly vysílání Československého rozhlasu na jaře 1989 a nahrávka Automatu svět vznikla o tři roky později. Nabízíme k poslechu její mírně krácenou verzi. Režii měla v roce 1992 Věra Pražáková.

V přístím vydání Literárního naslouchátka za měsíc vám představím debutujícího autora Ondřeje Tučka a jeho knihu mikropovídek Kachnička.