Hrozba atentátu

Izraelští turisté v Praze, Foto: ČTK

Česká republika se podle některých informací ocitla mezi zeměmi, v nichž by mohli být izraelští turisté terčem teroristického útoku. Organizace Al Kajda totiž údajně plánuje útok na izraelské turisty v Praze. V neděli o tom informovala agentura Reuters a podobné informace přinesl i nejčtenější izraelský deník Jediot Achronot. Ten napsal, že teroristické skupiny Hizballáh a Al Kajda nyní společně připravují atentáty proti Izraelcům v Praze. Izraelští novináři, kteří se specializují na bezpečnostní problematiku, tvrdí, že informace o zmíněném nebezpečí unikly v posledních týdnech z tamní tajné služby Mossad. České bezpečnostní složky ale nebezpečí teroristických útoků na Izraelce v Praze nepotrvrdily. Přesto ministr vnitra Stanislav Gross možná rizika nepodceňuje.

Izraelští turisté v Praze,  Foto: ČTK
" Za prvé to skutečně nepodceňujeme. Proto se také této informaci věnovala patřičná pozornost. Ale ikdyž se tato konkrétní informace nepotvrdila, neznamená to, že se i nadále nebudeme věnovat případným rizikům. A jestli jde o destabilizaci? To nevím, ale spíše si myslím, že je to snaha trochu důrazněji prodat nějaký svůj závěr, který někdo v tom deníku učinil."

Ministr Gross zároveň uvedl, že teroristé se samozřejmě snaží o co největší utajení svých akcí. Bezpečnostní orgány se o nich proto nemusí vždycky dozvědět. České ministerstvo vnitra ověřovalo zdroj těchto informací přes partnerské složky v zahraničí. Zprávu ale podle mluvčí Gabriely Bártíkové nepotvrdila ani izraelská strana.

"Samozřejmě kromě toho, že byl ověřován zdroj těchto informací, znovu byla důrazně zopakována nutnost opatření, která již byla přijata u židovských objektů v České republice."

Praha představuje pro turisty z Izraele oblíbený cíl: v minulém roce jich přicestovalo do České republiky 54 tisíc a převážná většina z nich navštívila Prahu. Pražská židovská obec se tak obává, že zprávy o možném chystaném útoku na izraelské občany v Praze odradí turisty.