Znalci navrhli muži, který chtěl k IS, psychiatrické léčení

Jan Silovský, foto: ČTK

V Česku probíhá za značné pozornosti soud s prvním Čechem, který se chtěl podle obžaloby loni připojit v Sýrii k organizaci Islámský stát. Po výslechu znalců odročil jednání na žádost obhajoby na 24. února.

Jan Silovský,  foto: ČTK
Jan Silovský si loni na začátku února přes internet objednal a zaplatil letenku z Prahy do Istanbulu a pak dál vnitrostátní linkou do Gaziantepu poblíž syrských hranic. Objednal si tam také auto, se kterým hodlal odjet do syrského města Džarábulus, kde se chtěl připojit k IS. O pár dní později skutečně z Prahy odcestoval, dostal se ale jen na istanbulské letiště. Tam ho zadrželi a vyslýchali turečtí policisté.

"Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mne," vypověděl u soudu. V minulosti se prý i v Čechách pokusil o sebevraždu, podřezal si zápěstí, nakonec se ale sám ošetřil a nikomu o tom neřekl. Loni v létě však policistům řekl, že chtěl zabíjet Američany a Rusy, kteří zabíjejí muslimy.

Neměl představu, co bude dělat, ani jak se k Islámskému státu dostane

Silovský uvedl, že k islámu přestoupil asi před třemi nebo čtyřmi lety. Ve svém okolí neznal jiné muslimy a s jinými muslimy ani nekomunikoval. Nikdy nebyl ani v mešitě. Na internetu si našel, jak se má modlit a praktikoval to, dodržoval i půst při ramadánu. Nikdo v jeho okolí, včetně jeho matky, o tom ale nevěděl.

Uvedl, že k islámu dospěl poté, co si koupil bibli a korán, přečetl je a rozhodl se stát muslimem. Na cestě do Sýrie neměl podle své výpovědi vůbec představu, co bude dělat, jak se k IS dostane. Umí prý z internetu anglicky a trošku arabsky, jeho matka ale neví o žádných jeho jazykových schopnostech.

Podle znalců trpí schizoidní poruchou osobnosti

Znalci z oboru psychologie a psychiatrie řekli, že Silovský netrpí duševní chorobou, má ale schizoidní poruchu osobnosti a snížené ovládací schopnosti. I když má nadprůměrný intelekt, má svůj vnitřní svět, není dostatečně schopen komunikovat s okolím. Navrhli ochranné ambulantní psychiatrické léčení.

V islámu, který dává návod, jak žít a co dělat, mohl podle znalců frustrovaný, submisivní a dříve šikanovaný Silovský najít smysl a cíl, možnost vyventilování frustrace vůči okolí i zvýšení sebevědomí. Považují ale za málo pravděpodobné, že by v řadách IS dokázal zabíjet. Soud promítal i videa, která si Silovský stáhl. Jsou na nich výbuchy, střelba a boje v Sýrii, záběry zajatců, poprav. Obžalovaný ale řekl, že viděl jen jedno video, kde chtěl poznat, jak vypadá výcvik a co ho čeká.

Silovskému hrozí 12 až 20 let, případně výjimečný trest, který zahrnuje i doživotní vězení. Soudce ale nevyloučil zpřísnění kvalifikace na přípravu zločinu teroru, kde hrozí rovněž až doživotní vězení, avšak nejnižší sazba začíná na 15 letech.