Sebevražedný útok v Pákistánu si vyžádal i českou oběť - velvyslance Iva Žďárka

Ivo Žďárek, foto: ČTK

Sebevražedný útok v pákistánském hotelu Marriott si vyžádal i českou oběť - velvyslance Iva Žďárka. Dá se očekávat, že v západním světě atentát nepochybně rozdmýchá proti muslimské nálady.

Ivo Žďárek,  foto: ČTK
Šest metrů hluboký kráter před vyhořelým hotelem Marriott, přes 50 mrtvých, mezi nimi i český velvyslanec Ivo Žďárek. Na veřejnost se dostávají detaily útoku. Atentátníci použili 600 kilogramů vojenské trhaviny RDX a k rozšíření následného požáru hliníkový prášek. Paradoxem je, že velvyslanec bydlel v hotelu proto, že se v jeho rezidenci posilovala bezpečnostní opatření. Hotel byl považován za bezpečný, v jeho okolí byly hlídky, zátarasy. Ivo Žďárek působil v Pákistánu od léta, zatím tu byl bez rodiny. Předtím čtyři roky zastupoval Českou republiku ve Vietnamu. Pákistán si z několika možností sám vybral. Byl považován za specialistu na Asii.

Foto: ČTK
"Poslední informaci jsme o něm měli těsně po útoku, kdy telefonicky kontaktoval naše pracovníky, bohužel tam došlo zřejmě ještě k nějakým výbuchům a poté se nám s panem velvyslancem nepodařilo navázat spojení,"

uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Bezprostředně po explozi se totiž velvyslanec telefonicky hlásil s tím, že se mu nic nestalo, ale později žádal o pomoc při evakuaci z hořícího objektu. Pak byl už telefon hluchý. Je to vůbec první případ, kdy velvyslanec České republiky zemřel při plnění své diplomatické mise. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg útok ostře odsoudil a vyjádřil soustrast velvyslancově rodině. Jak uvedl, Ivo Žďárek statečně plnil všechny své úkoly v těch nejsložitějších a nejrizikovějších podmínkách. Podle ministra nejsou naši diplomaté v bezpečí nikde na světě.

Foto: ČTK
"Zvyšujeme nadále všechna opatření ke zvýšení bezpečnosti našich diplomatů. Stoprocentní bezpečnost dneska už nikde nemáme. Něco takového se může stát v Madridu, v New Yorku, kdekoliv na světě."

Také premiér Mirek Topolánek v televizi Prima řekl, že čeští diplomaté působí i v nebezpečných oblastech.

Foto: ČTK
"Destinace, které jsou takto citlivé, jsou někdy obsazovány třeba bývalými generály nebo vojáky. Mnohdy se to kritizuje, ale řekl bych, že ten výcvik, práce s rizikem, to je něco, co prostě patří k tomu řemeslu a je vidět, že velvyslanecké řemeslo není tak bez rizika, jako se právě ukázalo v případě pana velvyslance Žďárka."

Sobotní útok byl nejhorší, jaký kdy Islámábád zažil, takže si v pákistánském tisku vysloužil název pákistánské 11. září. Podle pozorovatelů je útok důkazem stále větší síly islámských radikálů. Agentura AP uvedla, že v Merriottu se měli v sobotu sejít na večeři pákistánský prezident a premiér, ale nakonec změnili plány. Dá se očekávat, že v západním světě atentát rozdmýchá proti muslimské nálady. Například česká krajně pravicová Národní strana doporučila české muslimské komunitě distancovat se od teroristických aktivit radikálů, jinak bude žádat repatriaci muslimů do zemí jejich původu.