Česko zvyšuje bezpečnostní opatření

Šarm aš-Šajch po útocích, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česko opět zvýšilo bezpečnostní opatření. K prvnímu navýšení bezpečnostních opatření došlo po teroristických útocích v Londýně. Víkendové události v egyptském Šarm aš-Šajchu ale přiměly krizový štáb k zavedení některých novinek. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Na úvod si položme tu nejzákladnější otázku - hrozí ze strany teroristů Česku nějaké bezprostřední nebezpečí? "Byli jsme od našich jednotlivých bezpečnostních služeb informováni, že České republice bezprostředně nehrozí riziko. Ale to neznamená, že je z tohoto rizika vyloučena," uvedl po jednání Ústředního krizového štábu premiér Jiří Paroubek.

Po teroristických útocích v Londýně začali policisté hlídat například hromadnou dopravu nebo významné budovy. A co se změní teď po útocích v Šarm aš-Šajchu? Například bude zvýšena aktivita českých zpravodajských služeb, které se budou více věnovat terorismu. Policie zvýší dohled u přepravy nebezpečných látek nebo zbraní. Vybrané letecké linky bude střežit policejní doprovod. Policisté budou také vyjíždět do krizových zemí a podílet se na vyřizování vízových žádostí cizinců: "To znamená, že policisté budou vyjíždět do těch krizových oblastí a budou se podílet na prověrkách osob, které k nám chtějí přicestovat na vízum,"říká ministr vnitra František Bublan. A jaká budou další opatření? "Potom budeme využívat daleko více kamerového systému. Na těch místech, kde to patří třeba městské policii nebo jenom městu, to bude využíváno v daleko větší míře i pro Policií ČR. A bude to přímo sledováno, ne že by se to jenom zpětně vyhodnocovalo. Bude navýšen počet psů, kteří jsou schopni odhalovat bomby nebo nějaké výbušniny."

Šarm aš-Šajch po útocích, foto: ČTK
Je zpřísňování bezpečnostních opatření na místě? Na to jsem se zeptala stínového ministra vnitra Ivana Langera z ODS: "Není možné se tvářit, že žádné bezpečnostní riziko neexistuje. Myslím si, že je třeba některá opatření zpřísnit. Ale současně je také potřeba si dát pozor na to, aby ta opatření nevyvolala zbytečnou paniku, neklid a nervozitu." V Česku se plánuje rozsáhlé cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku. Mělo by se konat v září. Co tomuto nápadu říkáte? "Mám trochu obavu, že se jedná tak částečně o divadlo, které rozehrál předseda vlády Paroubek. Nicméně vedle toho se domnívám, že je třeba prověřit jednotlivé složky integrovaného záchranného systému. Jen doufám, že se ukáže, že jsou dostatečně dobře připraveny a že jsou dostatečně dobře schopny spolu navzájem komunikovat."

I přes zvýšená bezpečnostní opatření se ale v pondělí podařilo devětadvacetiletému mladíkovi projít kontrolami na starém ruzyňském letišti a dostat se bez letenky do letadla, které mělo odvézt skupinu dětí na ozdravný pobyt do Řecka. Personál muže odhalil až těsně před odletem. Cizinecká policie ho po zadržení propustila, protože neporušil žádný zákon. Podle ministra vnitra Františka Bublana došlo k nějaké chybě u přepážky. "Já myslím, že je to spíš poučení pro personál letiště," uvedl František Bublan v České televizi.